etsin kiikaria lintu, hirvi ja hämäräkytikseen talvella. ja päädyin docter 2,5-10x48 valoristillä. onko mitään huonoa/hyvää kokemusta kyseisestä putkesta. sitä kun köyhä on niin ei oo varaa ostaa kuin yksi kiikari ja tuolla yritän rykiä eteenpäin.
jokapaikan höylä docterista
3
1073
Vastaukset
- ei kokemusta
Sama kiikari mielessä mutta docterin VZF 3-12x56 vloristikolla. Pojat meinaa ettei valovoima riitä hämäräkytikseen ja näkökenttä on liian suppea. Joten en tiedä sitte... 880€ se nyt maksaisi kuitenkin.
- siinä missä muutki
varmasti riittää tuo 56 kiikari hämäräkytikseen. 48lla pärjää myös ihan hyvin. ei tule talviyönä niin pimeää etteikö luntavasten näe docterin 48 mallilla ampua ja 56mm näyttää varmaan viellä paremmin. näkökenttä ei ole sen suppeampi kuin muissakaan kiikareissa.
- suppea..
siinä missä muutki kirjoitti:
varmasti riittää tuo 56 kiikari hämäräkytikseen. 48lla pärjää myös ihan hyvin. ei tule talviyönä niin pimeää etteikö luntavasten näe docterin 48 mallilla ampua ja 56mm näyttää varmaan viellä paremmin. näkökenttä ei ole sen suppeampi kuin muissakaan kiikareissa.
Field of vision (m/100m) Docter VZF 3-12x56 (9,0-3,5), Meopta Meostar R1 3-12x56RD (11,1-3,5), Zeiss Victory Diavari 3-12x56T* (12,5-3,5).
On se vain suuri ero jos näkee vain 9 metriä tai jos näkee 12,5 metriä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821329Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä651115Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021108Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631033Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103973Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍121813- 77745
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121744