Moi, olen androgyyni/transtyttönen joka (yrittää) harrastaa driftausta.. Pidemmän aikaa olen jo etsinyt samanhenkistä porukkaa jonka kanssa voisi harrastaa, yhdistää resurssit ja kehittää taitoja yhdessä, pitää hauskaa ja ennen kaikkea, tulla hyväksytyksi omana itsenään harrastuksen parissa...
Drifting on siis Japanista lähtöisin oleva moottoriurheilulaji jossa ajetaan autoa hallitussa, jatkuvassa sivuluisussa mutkien läpi. Nopeuden sijaan tyyli ja taito on ratkaiseva asia.
Porukat joihin olen törmännyt, ovat olleet täynnä amiksia joilta kuulee "vitun homooo"-tasoista juttua vähän väliä - olisi hienoa tehdä jotain erilaista.
Kenelläkään kiinnostusta?
Drifting on siis Japanista lähtöisin oleva moottoriurheilulaji jossa ajetaan autoa hallitussa, jatkuvassa sivuluisussa mutkien läpi. Nopeuden sijaan tyyli ja taito on ratkaiseva asia.
Porukat joihin olen törmännyt, ovat olleet täynnä amiksia joilta kuulee "vitun homooo"-tasoista juttua vähän väliä - olisi hienoa tehdä jotain erilaista.
Kenelläkään kiinnostusta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hienoa, että ihmiset ovat valmiita toteuttamaan unelmiaan omana itseään. Tämä viesti sai kaikessa yksinkertaisuudessaan tämän pienen tytön ihan kyyneliin!
Mukavaa että joku vastasi näinkin nopeasti, yleensä on ollut melko hiljaista :)
Tahtoa kyllä löytyy, mutta porukka onkin sitten toinen asia. En jaksa uskoa ettei kiinnostuneita olisi, ne täytyy vain jotenkin kaivaa esiin..
Ilmeisesti joku ainakin nimimerkin perusteella tietää mistä on kyse *smile*
"Ice-drifting", en tiedä onko ko. termillä asiaa vielä lyöty läpi. Pääsee vähemmillä kaakeilla ja yleensä sitten vain lumi pölisee. Jää se kumisavukin pois. :)
Harmi vain jääratoja on aika vähän, mutta kovalla pakkasella pääsee ainakin meren jäällä työntelemään kylki edeltä.
Juu, no jos se talvi sieltä kohta tulisi niin pääsee tuotakin harrastamaan :)
Jos ei jäälle viitsi mennä niin teollisuusalueet ovat öiseen aikaan hienoja paikkoja, kunhan nopeudet pitää suhteessa näkyvyyteen.
"Porukat joihin olen törmännyt, ovat olleet täynnä amiksia joilta kuulee "vitun homooo"-tasoista juttua vähän väliä - olisi hienoa tehdä jotain erilaista."
Aivan, sitähän se on. Sikaporukkaa! Kyllähän näissä autoharrastusporukoissa on naisiakin, mutta osalla niistäkin ovat jutut samaa tasoa. Hyvä puoli kuitenkin on, että asiat sanotaan suoraan, eikä niinkuin Suomessa yleensä, että niin kauan ollaan olevinaan suvaitsevaisia, kunnes kohdataan joku, jota pitäisi suvaita.
Itseäni ei tuo drifting kiinnosta, eikä moottoriurheilu kovin paljoa muutenkaan. Autot ovat minulla harrastuksena muulla tavoin.
Niin, onhan se hyvä että tietää välittömästi millaisten ihmisten kanssa on tekemisissä. Todella piittaamaton henkilö täytyy kuitenkin olla että noiden kanssa viihtyisi pidemmän päälle...
Drifting-tiimi on ehkä vähän kaukaa haettua, mutta kyseessä voisi olla porukka joka yhdistäisi autoista ja ajamisesta kiinnostuneita erilaisissa merkeissä kuin nuo amisporukat.
Mukava seura ja resurssien yhdistäminen oli perimmäinen ajatus, vaikka haaveena joskus näyttää tyylikkäästi radalla että kyllä täälläkin osataan :)
Eikös ketään kiinnosta? Nyt talvella olisi hyvää
aikaa suunnitella kesää varten...
Voihan se olla ettei tällaiselle yksinkertaisesti ole kysyntää. Sääli, autopiireissä hallitsevat yleensä maskuliiniset ja junttimaiset asenteet jotka sitä niin mielellään rikkoisi, mutta yksin se ei ole helppoa..
http://www.youtube.com/watch?v=NhCFTZyaNhQ&NR=1
Tuossa vähän materiaalia jos joku sattuisi innostumaan. Näin japanissa.
moi, vieläks sä etit porukkaa? Taidat tietää mut, täs pyöriskelly ja ettiny sua jo jonkin aikaa :D