onko ihmisellä, joka on koko ikänsä kärsinyt erilaisista lievistä neurologisista oireista kuten hahmotusvaikeudet, asperger- ja ADHD-tyyppiset oireet korkeampi riski dementoitua kuin ns. taviksilla?
Olen huolissani hieman yli viisikymppisestä äidistäni, joka on alkanut käyttäytyä omituisesti. Tosin äiti on aina ollut hieman erikoinen, lähes kaikki aspergerin syndrooman diagnoosikriteerit sopivat häneen. Nyt hän on kuitenkin alkanut käyttäytyä jotenkin sopimattomasti mm. kiroilee kovaäänisesti niin kissalle, lapsille kuin aikuisillekin esim. kaupassa, puhuu muutenkin mitä sattuu, ei aina tunnista kaikkia tuttuja paikkoja ja eksyy ilmeisesti helposti, välttelee yksin liikkumista, vaikka ennen tykkäsi käydä esim. kaupoilla tai kirjastossa, mokailee kotitöissä: tyhjensi tiskikoneesta likaiset astiat kaappiin, ei osannut avata uuniin lapsilukkoa... Lukuisista "oppitunneista" huolimatta ei ole oppinut käyttämään tietokonetta tai lähettämään tekstiviestejä, muutenkin kännykän käyttö on vaikeaa. Hän on myös todella yksinäinen eikä tunnu kaipaavan ihmisiä ympärilleen. Ainoastaan veljeeni takertuu kovasti ja on jatkuvasti vaatimassa tältä palveluksia.
Äidistä on tullut jotenkin ilkeä ja itsekäs, ei puhettakaan, että voisin viedä enää lapsiani hänelle hoitoon (hän puhuu lapsille mitä sattuu, ei kuuntele näitä eivätkä hänen hermonsa kestä aina edes lasten normaalia puhetta).
Haluaisin auttaa äitiäni, mutta en oikein tiedä miten sen tekisin. Hän ei kuuntele minua ollenkaan eikä näe missään mitään ongelmaa. En haluaisi hylätä häntä, vaikka todennäköisesti elämäni olisi silloin paljon helpompaa.
Osaako kukaan sanoa
3
923
Vastaukset
- riskistä
mutta persoonallisuuden, toimintatapojen ja toimintakyvyn sekä käytöksen muutos kannattaisi kartoittaa. Aika omalle lääkärille, mahdollinen seulonta ja tilanteen kartoitus, myös psykologinen (neurops.) testaus voisi olla hyvä tehdä. Saisi selvyyden, minkä aisan kanssa elää ja mitä aletaan hoitaa ja kuntouttaa.
- asialle
Tuskin kukaan on hoksannut tutkia yhteyttä neurologisten ongelmien ja dementioiden välillä ja välikö hällä.
Ilmiselvästi äidilläsi on jokin ongelma ja tutkimukset paikallaan. Kyse ei ole välttämättä alzheimerista, samantapaisia oireita voivat aiheuttaa aivoverenkierron häiriöt sun muut, joista osa on hoidettavissa. Ja alzheimerin lääkityksestä on suurimmalle osalle potilaista hyötyä jopa vuosiksi eteenpäin, kunhan se aloitetaan ajoissa. Eli kaikki konstit käyttöön ja äiti lääkäriin!- luonnehäiriöiset
Erilaiset lääkitykset ja niiden yhteensopimattomuus voi aiheuttaa myös ko oireita. Hän ei selvästikkään voi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk632841Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042144Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322013Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva451976Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101282Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141075Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920