1. Montako minihiirtä saa ottaa kerrallaan?
2. Sopiiko duna?
3. Onko hyvä jos laitan dunaan kiipeilymahdollisuuksia: puisia tavaroita kuten tikkaita ym.?
4. Riittääkö kerta viikossa purujen vaihtoon?
5. Pitääkö ne ruokkia vain kerran päivässä: illalla laittaa ruokakuppi ja aamulla ottaa se pois?
6. Sopiiko jyväsekoitus jota voi antaa myös hamsterille?
7. Tarvitseeko hiiri pesuhiekkaa yms.?
8. Onko se niin, että ei saa ottaa uroshiiriä samaan häkkiin? Että vain naaraita?
9. Pitääkö minihiiriä pitää vapaana? vai riittääkö kun on tarpeeksia iso duna ja juoksupyörä?
kysymyksiä
1
1891
Vastaukset
http://www.hiiret.fi Tässä osoite, josta löydät kaikkiin kysymyksiisi vastauksen. Sanon silti jokusen sanan minäkin.
Naaraita lauma (kahdesta ylöspäin asunnon koon mukaan), uroksia yksi (eivät yleensä tule juttuun keskenään). Minidunaan sopii 2-4 naarasta.
Kiipeilyvirikkeet piristää, mutta muista myös, että hiirten virtsa hajahtaa suht voimakkaasti ja ne tuppaavat pissimään suunnilleen kaiken päälle.
Jyväseosta on oltava jatkuvasti saatavilla. "Tavallinen" hiiri syö noin ruokalusikallisen päivässä, mini tiettävästi hieman vähemmän. Parasta ruokaa on Rapunzel Hiiri Mix (http://koti.mbnet.fi/rapunzel/ ). Hamsterin ruoka on hamstereille, se ei täytä hiirten ravinnontarvetta vitamiinien yms. osalta.
Hiiri ei kylve kylpyhiekassa.
Juoksupyörä on turha kapistus. Metalliset on tappovehkeitä ja muoviset vaarallisia jyrsittyinä. Hiirille riittää mainiosti sopivan kokoinen asumus, jossa on runsaasti sopivia virikkeitä ja kiipeily omistajan vaatteissa. Minä en pidä omiani vapaana (määräkin jo vaikuttaa...), mutta kukaan ei kiellä pitämästä niitä vapaana esim. sohvalla. Kannattaa laittaa alle lakana tmv. koska pissivät ja papanoivat. Lattialle en pieniä päästäisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893