Flubenol ja vodka ( 4 osa )

Mikael

Vaihdoin edellistä flubenol kuurista kuluneena vain puolet vedestä. Hiilestystäkään ei välissä. Nyt aloitin toisen Flubenol-kuurin. Vettä n. 650 litraa josta puolet vaihdettu, suodattimet entisen kuurin jäljiltä. Flubenolia 15ml, Vodkaa 30ml - hyvin ravistettuna.

1. kuuri siis Cyrodactolilla pari päivää.
Välissä hiilestystä, vedenvaihtoja ja muutama päivä
2. kuuri Flubenolilla 5-6 päivää Joulunpyhinä.
3. kolmas kuuri alkoi nyt

Tähän asti ei ongelmia bakteerikannassa, ei kalojen ruokahaluissa tai voinnissa. Aikuiset kotilot kuolivat 3-4 päivän jälkeen. Poistin joitakin hiekalta mutta suurin osa eli suodattimissa olevat jäivät bakteerien hoidettavaksi - suodatusteho on akvaariossani suuri, joten luotan siihen. Itseasiassa eilen annettu kalanmaksaöljykin jäi hieman huolimattomasti Kotiloiden munia edelleen merkittäviä määriä mm puhdistamassani sisäsuodattimessa.

Kidusloisiin viittaavasta käytöksestä ei merkkiäkään. Plekot reagoivat käytöksellään hieman lääkityksen aloituksiin - muut eivät ( kiekot ja coryt ). Tein myös virheen ohjeisiin nähden. Lämpötila oli 3. kuuria altaaseen laskiessa 28,4. Nythän näen senkin vaikutuksen kunnes lämpö laskee. Tässä eilenhän se oli 26,5, kiitos jägermaistereiden ruuvisäätöjen.

1

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perkeles1432425

      VITTU NÄÄ CAPTCHAT VITUTTAA SAATANA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5059
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      3917
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      92
      3555
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1727
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1075
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe