Tahtoo tietää

tiedonhaluinen

Voiko akvaariossa pitää kahta eri lajia kääpiöahvenia, vai ovatko ne niin territoriaalisia, että tappelevat keskenään akvaarion elinalueesta? Olen ajatellut hankkia Panda- sekä Töyhtökääpiöahvenia. Onko kellään kokemuksia em. kaloista?

2

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fisu

      Töyhtökääpiö-kokoonpano on 1 uros ja useita naaraita, jos parvessa (kuten meillä kun kudetettiin) enemmän koiraita, ovat ns. myöhäissyntyneitä eli ovat kuin naaraat. Hallitsevan uroksen kuollessa kasvattavat kunnon eväät ja kokoa tulee roimasti lisää. Ajattelin, että kun naaraat hyvin samanlaisia ulkonäöltään, voivatko kutea ristiin vai pystyvätkö urokset erottamaan oman lajin naaraat? En itse sekoittaisi lajeja. Akvaarion pitäisi olla tilava kahdelle urokselle. Meillä ei riittänyt 2 töyhtökääpiöurokselle edes 400 l (l.140xs.50xk.60cm), vaan toinen näännytettiin nälkään. Naaraatkin tarvitsevat n, halkaisijaltaan 25 cm reviirin, samoin uros, vaikka hallitsee koko pohjaa myös. Naaraat ärhäköitä hoivatesaan poikasia, joten sallittakoon uroksellekin oma "piilopirtti". Kummatkin mielenkiintoisia lajeja ja töyhtöt olivat todella nättejä. Meidän kalojen alkuperä oli Tampere ja naaraaidenkin eväät värikkäitä. Pandat maksavat tällä hetkellä Turussa 60mk/kpl,joten hankinta ei mahdollinen 4-5 lle kalalle.

    • asdsdaasddasasdadsads

      Velkome to 2018!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      195
      3807
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2076
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      82
      2013
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1946
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      82
      1886
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1066
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      966
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      894
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      836
    Aihe