lopullinen ratkaisu

Paavo H

Heti aluksi korostan että vihaan kommareita.


Sitten varsinaiseen asiaan. Olen jo 68-vuotias mieshenkilö ja kamppaillut kuningas alkkomahoolin kanssa vuosikymmenet. Viimeksi viime perjantaina menin syömäään ulos ja päätin mielijohteesta ottaa muutaman oluen puolenvuoden raitistelun kunniaksi. No, seuraava muistikuva on kun herään kolmen päivän päästä eteisen lattialta. Itsesyytökset ja morkkis ovat kestämättömiä. Auttaaako enää mikään muu kuin ns lopullinen ratkaisu. Voipaketti ja köysi. Ei tässä tilastollisestikaan enää kauaa täällä heiluta..

9

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holistin tytär

      Unohda se kännäily ja keskity siihen että olit puoli vuotta ilman viinaa!

      Toivoa siis on! Ei yksi repsahdus mitään haittaa jos se käy kerran puolessa vuodessa!

    • holistin kolistin

      kolme vuorokautta vailla tolkkua....ties mitä olisi voinut sattua. Vaan niinkuin kirjoitikin, eipä tuossa iässä enää paljoa paina.

    • Isosisko

      Auttaa. Älä anna tilastollisen todennäiköisyyden sotkea loppuelämääsi vaan ota ilo irti elämästäsi. Ja ilolla en tarkoita viinan kanssa läträilyä vaan tee jotain mukavaa, jotain sellaista mistä pidät. (Älä vaan sano, ettei ole muuta kuin pullo!)

      Turha tosiaan täältä on köyden jatkeena lähteä kun ajallaan pääsee muutenkin. Se, että löysit itsesi turvallisesti omasta eteisestäsi todistaa mielestäni sitä, ettei ollut vielä sinun vuorosi.

      Sitä voi ajatella niinkin, että sulla saattaa olla vielä jokin tehtävä täällä maan päällä. Se voisi olla vaikka sellainen, että tapaat ihanan naisen, joka osoittautuu kiihkokommunistiksi. Koska rakkaus voittaa kaikki esteet, alat suvaita jopa kommunisteja ja sillä lailla aikanaan kun siirryt luonnollisella tavalla tuonpuoleiseen, saat ikuisen rauhan.

      Kannattaa elää vielä, morkkikset tulevat ja menevät, niistä voi kuitenkin jotain oppia...joskus...Paavokin.

      • rapaluuseri

        Ala kommariksi..hehe..saat uusia mielenkiintoisia näköaloja!


    • 5v

      sekään ota uusi 1/2 vuoden raittius

    • 74

      auta

    • voipytty

      että alkoholistilla ei ole varaa vihaan, se on tasapainoisten ihmisten tilapäinen ylellisyys.
      Olen alkoholisti. Kirjoituksestasi päätellen sinäkin olet sellainen.
      Sitten vielä vähättelet alkoholia ja kusetat itseäsi nimittelemällä sitä alkkomahooliksi. Ole rehellinen ja käytä alkoholista sen oikeaa nimeä, niin pärjäät sen kanssa paremmin.
      Hae apua, jos kerran omilla toimenpiteilläsi et hallitse alkoholin käyttöä. Apua on saatavana, mutta sen hakemista ei päätä kukaan puolestasi. Päivä kerrallaan on helpointa pysyä raittiina, tänäänkin.

    • Isä Aurinkoinen

      Miksi ihmeessä aikuinen mies ottaa pulttia joutavista asioista. Sulla on vaan viinapää mennyt, se tapahtuu iänmyöten kaikille. Luultavimmin käytät jotain lääkkeitä, net ainakin buustaa viinan vaikutusta, jolleivat tee pahempaakin. Nyt ainakin tiedät, mitä tapahtuu jos ottaa liikaa. Se liika voi olla aika vähänkin.

      Ota kuule ensi kerralla ykköskaljat. Ihan hyvää, kun harvakseen juo. Ja meneehän se vähän päähänkin, mutta jospa reissu jäisi vain päivän mittaiseksi...

      Hirttäytyminen ei ole käsittääkseni kovin mukava tapa ratkoa asioita. Hidasta hommaa tukehtuminen. Pitää olla pitkä köysi ja pitkä pudotusmatka, että niskat katkeaa. Se nopeampaa.

      Kai sä nyt yhen kankkuset osaat hoitaa, iso mies.

    • ja vedä sitten vasta itsesi hamppukravattiin. Jos jonkun on kuoltava, niin olkoon sitten kommari!

      Tai ehkä alkoholiongelmasi johtuvatkin siitä, että olet syvimmältä luonteeltasi kommunisti mutta syystä tai toisesta kieltänyt todellisen itsesi kaikki nämä vuodet... Kommunistina saatat löytää elämällesi uuden sisällön, päämäärän ja merkityksen. Ehkä jo ensi vappuna leiskut Hakaniemen torilla puhujakorokkeella punainen huivi kaulassa, punalippujen hulmutessa, selvänä ja vallankumouksellista intoa täynnä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      154
      14512
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      40
      8346
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      48
      6092
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      174
      5727
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4457
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      73
      4355
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      68
      4130
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3995
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1566
    Aihe