lopullinen ratkaisu

Paavo H

Heti aluksi korostan että vihaan kommareita.


Sitten varsinaiseen asiaan. Olen jo 68-vuotias mieshenkilö ja kamppaillut kuningas alkkomahoolin kanssa vuosikymmenet. Viimeksi viime perjantaina menin syömäään ulos ja päätin mielijohteesta ottaa muutaman oluen puolenvuoden raitistelun kunniaksi. No, seuraava muistikuva on kun herään kolmen päivän päästä eteisen lattialta. Itsesyytökset ja morkkis ovat kestämättömiä. Auttaaako enää mikään muu kuin ns lopullinen ratkaisu. Voipaketti ja köysi. Ei tässä tilastollisestikaan enää kauaa täällä heiluta..

9

858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holistin tytär

      Unohda se kännäily ja keskity siihen että olit puoli vuotta ilman viinaa!

      Toivoa siis on! Ei yksi repsahdus mitään haittaa jos se käy kerran puolessa vuodessa!

    • holistin kolistin

      kolme vuorokautta vailla tolkkua....ties mitä olisi voinut sattua. Vaan niinkuin kirjoitikin, eipä tuossa iässä enää paljoa paina.

    • Isosisko

      Auttaa. Älä anna tilastollisen todennäiköisyyden sotkea loppuelämääsi vaan ota ilo irti elämästäsi. Ja ilolla en tarkoita viinan kanssa läträilyä vaan tee jotain mukavaa, jotain sellaista mistä pidät. (Älä vaan sano, ettei ole muuta kuin pullo!)

      Turha tosiaan täältä on köyden jatkeena lähteä kun ajallaan pääsee muutenkin. Se, että löysit itsesi turvallisesti omasta eteisestäsi todistaa mielestäni sitä, ettei ollut vielä sinun vuorosi.

      Sitä voi ajatella niinkin, että sulla saattaa olla vielä jokin tehtävä täällä maan päällä. Se voisi olla vaikka sellainen, että tapaat ihanan naisen, joka osoittautuu kiihkokommunistiksi. Koska rakkaus voittaa kaikki esteet, alat suvaita jopa kommunisteja ja sillä lailla aikanaan kun siirryt luonnollisella tavalla tuonpuoleiseen, saat ikuisen rauhan.

      Kannattaa elää vielä, morkkikset tulevat ja menevät, niistä voi kuitenkin jotain oppia...joskus...Paavokin.

      • rapaluuseri

        Ala kommariksi..hehe..saat uusia mielenkiintoisia näköaloja!


    • 5v

      sekään ota uusi 1/2 vuoden raittius

    • 74

      auta

    • voipytty

      että alkoholistilla ei ole varaa vihaan, se on tasapainoisten ihmisten tilapäinen ylellisyys.
      Olen alkoholisti. Kirjoituksestasi päätellen sinäkin olet sellainen.
      Sitten vielä vähättelet alkoholia ja kusetat itseäsi nimittelemällä sitä alkkomahooliksi. Ole rehellinen ja käytä alkoholista sen oikeaa nimeä, niin pärjäät sen kanssa paremmin.
      Hae apua, jos kerran omilla toimenpiteilläsi et hallitse alkoholin käyttöä. Apua on saatavana, mutta sen hakemista ei päätä kukaan puolestasi. Päivä kerrallaan on helpointa pysyä raittiina, tänäänkin.

    • Isä Aurinkoinen

      Miksi ihmeessä aikuinen mies ottaa pulttia joutavista asioista. Sulla on vaan viinapää mennyt, se tapahtuu iänmyöten kaikille. Luultavimmin käytät jotain lääkkeitä, net ainakin buustaa viinan vaikutusta, jolleivat tee pahempaakin. Nyt ainakin tiedät, mitä tapahtuu jos ottaa liikaa. Se liika voi olla aika vähänkin.

      Ota kuule ensi kerralla ykköskaljat. Ihan hyvää, kun harvakseen juo. Ja meneehän se vähän päähänkin, mutta jospa reissu jäisi vain päivän mittaiseksi...

      Hirttäytyminen ei ole käsittääkseni kovin mukava tapa ratkoa asioita. Hidasta hommaa tukehtuminen. Pitää olla pitkä köysi ja pitkä pudotusmatka, että niskat katkeaa. Se nopeampaa.

      Kai sä nyt yhen kankkuset osaat hoitaa, iso mies.

    • ja vedä sitten vasta itsesi hamppukravattiin. Jos jonkun on kuoltava, niin olkoon sitten kommari!

      Tai ehkä alkoholiongelmasi johtuvatkin siitä, että olet syvimmältä luonteeltasi kommunisti mutta syystä tai toisesta kieltänyt todellisen itsesi kaikki nämä vuodet... Kommunistina saatat löytää elämällesi uuden sisällön, päämäärän ja merkityksen. Ehkä jo ensi vappuna leiskut Hakaniemen torilla puhujakorokkeella punainen huivi kaulassa, punalippujen hulmutessa, selvänä ja vallankumouksellista intoa täynnä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      196
      3164
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1974
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1582
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1573
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1270
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1215
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      993
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      942
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      927
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      187
      922
    Aihe