minusta taitaa tulla ensi vuonna entinen skodisti, vai mitä sanotte tästä:
OCTAVIA 2008 COMBI 2.0 TDI ELEGANCE 154 33 140 29 377 -3 763
BMW 318D 2008 E91 TOURING BUSINESS 125 45 750 38 484 -7 266
On tuo bemu hiukan vielä kalliimpi, mutta ei tarttis enää kuunnella itäautovittuilua ja alennuskin on paljon suurempi. Ja nuo lähtöhintaan perustuvat arvo-odotukset istuvat kuitenkin vielä pitkään.
OCTAVIA 2008 COMBI 2.0 TDI ELEGANCE 154 33 140 29 377 -3 763
BMW 318D 2008 E91 TOURING BUSINESS 125 45 750 38 484 -7 266
On tuo bemu hiukan vielä kalliimpi, mutta ei tarttis enää kuunnella itäautovittuilua ja alennuskin on paljon suurempi. Ja nuo lähtöhintaan perustuvat arvo-odotukset istuvat kuitenkin vielä pitkään.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kestä, niin siitä vaan! Omapahan on päätökses.
Normaali Bemari-kuskin ajatusmaailma sinulla jo on.
Joku vain haluaa laatua ja hyvät ajo-ominaisuudet, todellista premiumia siis. Ja noillahan ei ole mitään tekemistä itsetunnon kanssa... Kukin tyylillään.
hintaero on vielä 9 noin tonnia. Euroissa. Mummun markoissa se on 54 tuhatta. Siitä vaan sano sibelius.
Olet kirjoitustyylistä päätellen sitä ikäluokkaa, että Tarjoustalon potkulauta vaihtuu ensi vuonna poliisien huutokaupasta ostettavaan Jopoon?
Onko muuten tuossa Bemarissa joku 1.4-litrainen moottori, CO2-arvon perusteella voisi noin päätellä. Kun Bemarin ostaa lähimainkaan saman tehoisella koneella kuin tuo Ocu, niin hinnanero alennuksien jälkeenkin on lähempänä 20 kuin 10 tonnia ...
Ja lisäksi on hyvä muistaa, että Ocu diesel-combin arvon säilyminen on tällä hetkellä autoissa kärkiluokkaa. 10 parhaiten arvonsa säilyttävän automallin listalla on neljä diesel-Skodaa.
Yllätys, yllätys: noista autoista BMW onkin tehokkaampi. Kummassakin on 2-litrainen moottori, vaikka BMW:n tyyppimerkintä muuhun viittaakin. Skodan teho on 140 hv, Bemarin 142 hv.
Skodan yhdistetty kulutus 5,5 l/100 km, Bemarin 4,8 l. Tämä selittää myös päästöarvojen eron.
Jotenkin vain vaikuttaa siltä, että Bemari on tällä hetkellä muita edellä sekä bensa- että dieselkoneiden kulutuksen pienentämisessä...
Kulutuksessa pitäisi olla suurempi ero, koska C02-arvo osoittaa suoraan myös polttoainekulutuksen. Vai olenko ymmärtänyt jotain väärin? Bemarin speksien löytäminen netistä tuohon mainittuun malliin tuntuu olevan vaivalloista.
> Audi TDiE 1,9 koneella alle 4lt/100km/119g/CO2/km, on muistettava että tulevat A- verotus ja k-verotus muistaa tälläiset luvut, hähähääää!!!
Noinko helposti toisten mieltymykset ohjaavat sinua?
todella hyvä, saat 120d:n halvemmalla kuin tuon 318d:n. Tai 118d on myös ok, kevyempänä vielä ripeämpi ja taloudellisempi kuin 318d.