muita "laiskoja"

elikkäs utelen onko täälä muilla vauvoja jotka on 8kk mutta ei vielä ryömi ja istumaankin opettelevat vasta??
4447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis meidän mies täyttää ens viikolla 8kk eikä vielä lattialla tee muuta kuin kääntyy erisuuntiin. Peppu nousee välillä ja käsien päällekin noustaan välillä, mutta yleensä vaan makoilee ja katselee ympärilleen.

Pomppiminenkin keksittiin tossa viime viikolla vasta. Eli kun muiden muksut on keikuttaneet itseään jos mihinkä suuntaan sylissä, niin meillä on tyytyväisenä vaan istuskellut.

Ja omatoiminen istuminen onnistuu siis vain ja ainoastaan tuettuna.

Mutta eiköhän tämä tästä. Itseasiassa oon ollut ihan tyytyväinen, että poitsu on pysynyt vauvana niin pitkään. Ehtiihän sitä sitten liikkua koko ikänsä :D

Äänestä

Meillä tyttö, nyt 1v, oli laiska lähtemään. Istumaan oppi 8kk iässä ja lähti kääntyyn vatsalta selälleen vasta silloin. Ryömiin lähti 9kk ja konttaan 11kk iässä. Edelleen konttaa ja kävelee tukea vasten. Mitäpä tuota kiiruhtaan kun on koko elämä aikaa kävellä ja juosta=)

Äänestä

Täällä kanssa vaan köllötellään vatsallaan ja selällään. Tyttö ei viihdy ollenkaan yksin lattialla, vaan haluaisi koko ajan istua (tuettuna, kun ei muuten onnistu) tai pomppia sylissä. Tyttö ei juurikaan edes pyöri napansa ympäri, vaan raivoaa turhautuneena, jollei lelut ole kohtuullisen lähellä ja kurotettavissa käteen. Huuto vaan yltyy ja yltyy, jos yrittää olla noteeraamatta ja kannustaa itse yrittämään lelujen tavoittelua.

Typy nostelee peppua välillä ja etenee muutaman sentin mittarimato meiningillä (jollei sitten kierähdä siitä kyljelleen ja edelleen selälleen), mutta muuta yritystä etenemiseen ei näy.

En oikein tiedä, miten toimia. Harmittaa, kun tyttö turhautuu todella nopeasti, eikä edes viitsi yrittää. En haluaisi kiusata liikaa, mutta yritän silti olla juoksematta heti apuun, kun komentaa.

Toisaalta, meillä ollaan kovia juttelemaan ja aivan kokonaisen kuuloisia lauseita siansaksaksi tulee ja paljon. Sillä siis vähän lohduttaudun, että tulee ehkä tuo puhe ensin ja liikuntapuoli vasta siksi myöhemmin...

Äänestä

itse istua eikä kontata. 8kk 1vko oppi istumaan ja viikko siitä oppi konttaamaan. Taidot tulee nopeasti kun keksii ne..

Itse en istuttanut enkä opettanut muutenkaan vaan annoin itse opetella. Mennyt tosi hyvin kun itse oppi niin ei ole kaatuillukkaan ja eilen täytettiin 9kk ja meno on ympäri talon..:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8kk vauvoja... kirjoitti:

elikkäs utelen onko täälä muilla vauvoja jotka on 8kk mutta ei vielä ryömi ja istumaankin opettelevat vasta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu