kelan hakemus

heippa! eli minulla on helmikuussa laskettu aika. jos nyt lähetän tuon kelan lomakkeen niin kai ne laskee äitiyspäivä rahan vuoden 2006 tulojen perusteella ettei vuoden 2005?
5525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sen 2005 vuoden mukaan koska vuoden 2006 verotusta ei ole vielä tehty.
mutta jos haluat hakea ä-rahaa tän vuoden tulojen mukaan niin sinne rasti ruutuun oikeeseen paikkaan.soittele kelaan niin osaa sanoa paremmin!

Äänestä
  • Kyllä vuoden 2006 verotus on tehty jo keväällä. Joulukuussa tulee palautuksia tai mätkyt maksettavaksi vuoden 2006 veroista.

    Äänestä

la on helmikuussa? Viimeisin verotus riippuu äitiysloman alkamisajankohdasta. Jos se alkaa jo tänä vuonna, niin sitten lasketaan 2005 tuloista, mutta jos vasta ensi vuonna, niin saattaa ehtiä 2006 tuloista. (Vai ehtiikö?)

Äänestä
  • mun laskettu aika on 23.2.2008 ja äippä loma alkaa 30 pv ennen. kiitos vastanneille,toivottavasti se sitten menee vuoden 2006 mukaan.=)

    Äänestä

Jos äitiysloma alkaa 2008, niin äitiyspäiväraha lasketaan vuoden 2006 tulojen perusteella. Sillä ei ole mitään merkitystä minkä vuoden puolella hakemuksen lähetät. Kelan "lapsiperheen etuuden"-vihkosesta löytyy lisää tietoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaipaava kirjoitti:

heippa! eli minulla on helmikuussa laskettu aika. jos nyt lähetän tuon kelan lomakkeen niin kai ne laskee äitiyspäivä rahan vuoden 2006 tulojen perusteella ettei vuoden 2005?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu