ranskaan muuttamassa..

maarina

Olen muuttamassa ensivuoden alussa pohjoisranskaan, haluaisin kuulla kokemuksia muilta ranskaan muuttaneilta.
Olen opiskellut 2 Ranskan kielen alkeiskurssia, mutta keskustelutaidoissani ei ole vielä kehumista.. Millaisia mahdollisuuksia on opiskella kieltä, tiedän etten varmastikkaan kielikursseja löydä suomeksi, mutta englanniksi olisi mahdollista myös opiskella.
Kaikki neuvot ja varoitukset ovat tervetulleita =)
Suunnitelmana olisi ensin opetella kieli ja sen jälkeen yrittää löytää töitä..

2

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä opiskeluun

      No oikein paljon tsemppiä kielenopiskeluun! Kun motivaatiota on, niin kyllä oppii, vaikka siihen hieman aikaa meneekin.

      Itse olin aika samanlaisessa tilanteessa kuin sinä. Olin lukenut vuoden ranskaa lukiossa, kun lähdin Ranskaan töihin. Eli alussa oli pakko puhua enkkua, kun muuten ei olisi pärjännyt. Pikkuhiljaa sitä sitten oppi, kun reippaasti puhui edes muutaman sanan ja kyseli muilta, katseli sanoja sanakirjasta, selaili kielioppia, kirjoitteli ylös fraaseja jne. Käytännöllisesti katsoen opin kaiken Ranskassa. Siitä vuoden opiskelusta ei siinä tilanteessa ollut paljoakaan hyötyä, muuta kuin muutamat tutut sanat ja fraasit ja tietysti osittain lausumisen säännöt.

      Noin pari vuotta viihdyin ja sanotaan, että kyllä siinä reilu vuosi meni, että oikeesti osasi kunnolla Ranskaa. Sillä tavoin, että pystyi joten kuten seuraamaan muiden keskustelua ja että pystyi itsekin puhumaan muustakin kuin säästä.

      Itse asuin Pariisin lähettyvillä, joten tiedän, että ainakin Pariisissa on monia kursseja ulkomaalaisille. Joku tuttu oli lukenut myös Sorbonnessa ranskaa ulkomaalaiselle...

      Mutta oikein paljon tsemiä ja ehdottomasti ota rohkea ja positiivinen asenne, niin kyllä se siitä! Kyllä sitä pärjää, kun haluaa!

    • Onnea opiskeluun!

      Minä aloitin aikoinani ranskan opiskelun ulkomailla enkä ole ikinä tarvinut opiskeluun suomea, englantia tai mitään muutakaan kieltä. (Suomi-ranska sanakirjaa lukuunottamatta.) Ensimmäisen puoli vuotta olin aika pihalla, mutta sitten homma alkoi luistamaan aika nopeasti.

      Joka puolelta Ranskaa varmasti löytyy kursseja joissa voi opiskella ranskaa vieraana kielenä. Suomalaisena (Jolle ranskan puhuminen on yleensä vaikeinta oppia.) en kuitenkaan valitsisi sitten sitä halvinta kurssia, jossa on samassa ryhmässä 30 ulkomaalaista huutamassa päällekäin. Kannattaa aluksi sijoittaa asiaan hieman enemmän rahaa ja valita kurssi jossa on mahdollisimman pieni ryhmäkoko. Sitten kun puhuminen oikeasti lähtee luistamaan, voi siirtyä siihen halvempaan kouluun tankkaamaan lisää kielioppia ja sanastoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe