Osaako joku sanoa onko seurakuntatalo maksullinen?
Vastaukset 9
- ...kirkolliseen toimitukseen.
Esim. kastekahvit. Riippuu paikkakunnasta.
- tarja 2
esim. ristiäiset ovat maksuttomat,mutta hautajaiset maksavat....ainakin ennen,enpä tiedä nykyisin...
- yleensä maksutta lainata
tarja 2 kirjoitti:
esim. ristiäiset ovat maksuttomat,mutta hautajaiset maksavat....ainakin ennen,enpä tiedä nykyisin...
mutta sit pitää olla omat eväät ja kahvikupitkin ja siivota hyvin jäljet..nii ja pöytäliinatki omat!
- tarja 2
yleensä maksutta lainata kirjoitti:
mutta sit pitää olla omat eväät ja kahvikupitkin ja siivota hyvin jäljet..nii ja pöytäliinatki omat!
nekin ilmaiseksi.Ei ainakaan pitoemäntäkään niistä laskuttanut,eikä tarvinnut siivota mitään.Kukatkin pöydille pitoemäntä hommasi.
- mapee
kirkko on aina seurakunnan toimituksiin maksuton, seurakuntatalon kohdalla tilanteet vaihtelee paikakunnan mukaan.
- jäsenyyttä
"Osaako joku sanoa onko seurakuntatalo maksullinen?"
Kaikki evlut-kirkon tiloissa järjestettävät tilaisuudet edellyttävät ko. organisaation jäsenyyttä joka on todella kallis. Evlut. kirkko perii jäseniltään kirkollisveroa joka riippuu asuinkunnasta ja tuloista. Normaalisti noin 300-600 euroa vuodessa per jäsen.
Oman vuodessa maksamansa verosumman voi helposti katsoa:
http://www.eroakirkosta.fi/kirkollisvero
On siis valehtelua sanoa että kirkossa järjestettävät tilaisuudet olisivat maksuttomia, kun ne todellisuudessa ovat kaikkea muuta.
Jos pariskunta maksaa yhdessä esim. 800 euroa vuodessa jäsenmaksuja kirkolle, kannattaa huomata että ko. summalla vuokraa jo esim. 15-20 hengelle pääkaupunkiseudultakin tilan juhlaan vaikka kartanosta ruokatarjoiluineen(!). Esim. Vantaalla kaunis:
http://www.nygards.fi/
Valtavasta jäsenmaksusta huolimatta monet seurakunnat perivät tiloistaan ja niistä järjestettävistä tilaisuuksista lisäksi erillisiä maksuja. Luonnollisesti mahdolliset kahvi- saati ruokatarjoilut tulevat sitten tähän vielä päälle. Kirkkoa kalliimpaa tapaa viettää perhejuhliaan ei olekaan.
Yhden pariskunnan vain kahden vuoden kirkollisvero summalla (luokkaa 1500e) järjestää vauvalleen jo sellaiset nimiäiset tarjoiluineen ettei ole ennen suvussa nähty :)- naurettavaa
pelleilyä. Niissä on ideana matkia kastetta, mutta kun rohkeus ei riitä niin sitten leikitään kummia ja pappia, tosin nimillä haltijakummi ja puhuja. Ja onko mitään naurettavampaa kuin aikuisystävä (kummin tilalla).
Hohhoijaa ja lapsi kärsii... - vai ei?
naurettavaa kirjoitti:
pelleilyä. Niissä on ideana matkia kastetta, mutta kun rohkeus ei riitä niin sitten leikitään kummia ja pappia, tosin nimillä haltijakummi ja puhuja. Ja onko mitään naurettavampaa kuin aikuisystävä (kummin tilalla).
Hohhoijaa ja lapsi kärsii...Niin. Yleensä nimiäiset järjestävät ihmiset jotka yksinkertaisesti eivät usko yliluonnolliseen. Voimakkaan kirkosta eroamisen vuoksi nimiäisten järjestäminen on kasvussa, kuten Suomessa kaikki siviilijuhlat. En käsitä mitä tarkoitat viittauksellasi rohkeuteen..? Ei minulla mitään perinteitä ja vauvan ihanaa juhlaa vastaan ole, turhaa muinaista yliluonnollisuutta vain.
Ristiäiset sitten ovat niille jotka henkiolentoihin uskovat.
Itse en tee eroa noitien, vampyyrien, keijukaisten, menninkäisten, peikkojen, smurffien, enkeleiden, jumalien tai neitseestä syntyneen ihmisen välille. Jokaikinen täysillä valoilla kulkeva länsimainen ihminen tietää tänä päivänä että neitseestä ei synnytä eikä kuollut ihminen herää enää yhtään mihinkään.
Ei ole vaikea nähdä miksi koko ajan kasvava joukko eroaa tällaista kuitenkin ihan tosissaan mahdolliseksi selittävästä, todella kallista jäsenmaksua perivästä, organisaatiosta vuosittain. Jälleen tänä vuonna tulossa uusi ennätys eroavien määrässä.
Että se siitä lapsellisuudesta. Omat lapseni tulevat kasvamaan aivopesusta vapaana ympäristöstä jossa ovat täysin vapaita tekemään omat ratkaisunsa. En liitä heitä ymmärtämättöminä vauvoina sen paremmin ortodokseihin, vasemmistoliittoon, islamilaiseen yhteisöön, lestadiolaisiin kuin evankelisluterilaisiinkaan. Ihan saavat itse aikanaan päättää ja liittyä siihen ja niihin organisaatioihin joihin itse oman näkemyksensä mukaan haluavat. - päivää
naurettavaa kirjoitti:
pelleilyä. Niissä on ideana matkia kastetta, mutta kun rohkeus ei riitä niin sitten leikitään kummia ja pappia, tosin nimillä haltijakummi ja puhuja. Ja onko mitään naurettavampaa kuin aikuisystävä (kummin tilalla).
Hohhoijaa ja lapsi kärsii..."Nimiäiset ovat ateistien pelleilyä."
Voi HALOO.
Aivan kuten siinä tapauksessa lähes puolet(!) nykyisistä suomalaisista hääjuhlistakin on?!? Tietkö, siviilivihkiminen, naurettavaa pelleilyä tosiaan. Ne ei vaan kato USKALLA ottaa sinne sitä pappia, siitä noissa siviilivihkimisissä tosiaan onkin kyse... hohhoijaa.
Mistähän umpikorvesta sinäkin tänne heräsit, elämme nykyään tosiaan ihan tätä 2000-lukua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901419
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde75989- 47851
- 95815
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67796Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o162744- 20689
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku80640- 53628
- 51622