pinnoitettu rengas?pitääkö sen olla vai ei.jos ostaa nastarenkaat.Mitä "hyötyä" siitä on?
Mitä tarkoittaa??
Tosi blondi
141200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos kulutuspinta irtoaa,alta löytyy vielä toinen kumi eikä vahinkoa siis pääse syntymään.
Pinnoitettu rengas on jo kertaalleen loppuun kulutettu ja loppuun ajettu rengas. Ns. second hand rengas. Se on tarkastettu, ym. ja sen jälkeen siihen on laitettu uusi kulutuspinta. En suosittele, sillä aivan uusia ja turvallisia renkaitakin on myynnissä.
Jos aikoo ostaa pinnoitetut, olisi rengasatsin oltava samaa sarjaa. Ei siis mitään eri autoista, eri vuosikertaa ja erilaisesta ajosta. Kaikki ajavat autoillaan erilailla, eli renkaat saavat täysin erilaista kohtelua osakseen. Tällöin on melkein mahdotonta saada siististi käytettyä ja ajettua pinnoitettua settiä itselleen. Kuten jo mainitsin, älä osta pinnoitettuja.
Sillä ei hyvä "blondi" suinkaan tarkoiteta esim. fillarin tyyppisii pinnoja, vaan että kulutuspinta on "paahdettu" uusiksi jonkun vanhan renkaan päälle, eli sivut vanhoja. Siks halvempii. Pyöristä ei siis tehdä pinnapyörii!
Eihän tälllaista kysy tosissaan edes tosi blondikaan!
..on monia esim. naisia, jotka ei tiedä renkaista mitään ja jotka elävät yksinään. Mitä ihmettä sellaisilla tiedoilla tekee, ennenkuin ostaa autoan ja joutuu itse huoltamaan ja ostamaan tarvikkeet-ei mitään.
Joten tässäkin tapauksessa voi olla ihminen, joka on juuri ostanut auton...Minä onneksi olen yksi niistä onnekkaista, jotka asioista ymmärtää (entinen rangasyrittäjän tytär). Vaihan renkaat oman auton alle nopeammin, kun monetkaan jannut.
Voitaisiin ottaa skaba vaikka?
urpo
..*hih*..mä olen ennenkin ottanut "skaboja" ja on jannujen ego kolahtanut..Eikä mulla nyt ole tarvetta kokeilla tuntemattomien kanssa moista.
Mutta siis ihan tiedoksenne vain.
Niinkuin eräs päivä radioissa juontaja totesi, ettei naiset osaa peruuttaa taskuun..Hmm, mikähän minä sitten olen, kun osaan...?
Naurattaa vaan moinen yleistäminen.
Noh, täytyy myöntää, kun ajan n.1000km pari kertaa kuussa, niin yleensä aina ne on naisia, joita täytyy a, ohitaa b, varoa c, muuten vaan ajavat urposti.
vaan blondeilla on vessan pytöt täynna pullan palasia. niin eipä voi kamalasti heiltä vaatia.
..ei saa ivata..."ja hukkumaan ne saa laittamalla peilin uima-altaan pohjaan"..*hih* *hih*
Moikka
Pinnoitettu rengas o semmoinen, että vanhasta renkaasta jyrsitään kulunut pinta pois, ja sitten siihen vulkanoidaan uusi kulutuspinta. Rengas tarkastetaan ,ettei ole kudosvaurioita.
sitten on makuasia kumman ostaa, yleensä pinnoitettu halvempi, ja se jo siis rungoltaan käytetty. Jos ajelet maltilla ja vauhtii ei kovasti, niin saatat muutaman euron säästää ne hankkimalla.
Pitää hereillä ja kuluttaa tietä ja bensaakin varsin hyvin.
Lähde aamulla tuntia aijemmin P-paikalle tarkastamaan onko kaikissa renkaissa ilmaa pakkasella. Sitten jonain aamuna vaihdat sen vararenkaan. Korjautat sen pinnatun. Seuraavalla pakkasjaksolla taas seuraavan ja silleen. Ei hommat lopu! Olisit ostanut oikeat renkaat!
tutulla meni pinnoitettu tyhjäksi ja syynä oli naula, oliko sekin pinnoitetun vika? uskokaa pois, ettei se hyvin tehty pinnoitettu rengas ole sen huonompi kuin uusikaan. moni ostaa kuitenkin uuden made in kiina renkaan ja takuulla on huonompaa tekoa ja kovettuu pakkasessa ja sitten mentiin mettään että rytisee. hip hei kannatti ostaa uudet vai mitä?