Tärykalvo väpättää

ToniMyyrä

Keväällä jo kävin vaivasta lääkärillä mutta tyypilliseen tapaan ei mitään apua tullut. Alkukeväästä alkoi tärykalvo yhtäkkiä paukkua. Ei sydämenlyöntien mukaan tai millään tavalla loogisesti, vaan samaan tapaan kuin lihas joka nykii. Eli vaiva on ehkä enemmänkin välikorvan osista kiinni kuin varsinaisesta tärykalvosta.

Sen jälkeen vaiva on ollut (lähestulkoon) päivittäistä. Tärykalvo ok, korvakäytävä puhdas. Nykyisin "nykiminen" alkaa paineen vaihteluista esim. haukottelu ja kestää muutamasta minuutista useisiin tunteihin.

Voisiko liittyä esim. pölyallergiaan jota ilmeisesti poden tai muuhun sellaiseen. Jos jollain samaa vaivaa on niin varmasti oireet tunnistaa. Pääsitkö eroon? Ei jaksaisi lääkäriin :/

10

22188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosia jatkunut

      olen ihmetellyt tätä väpätys-asiaa itsekin jo kauan. Nyt on ollut muutama päivä väliä ettei yhtään ole väpätellyt mutta toisinaan saattaa vapätellä kauan. Joskus olen herätessäkin huomannut tuon väpättelyn. Välillä väpättää oikea välillä vasen korva. Todella mystinen oire! En ole lääkäriin moisen takia vaivautunut vaikka kyllä toi häiritsee kun ei tiedä mitä tää niinku on. Eikä oireet mielestäni liity mihinkään vuorokauden aikaan, urheiluun, ruokaan yms.

      Helpottavaa kuulla etten ole ainut jolla tää oire/vaiva on. Työterveyslääkäri tuskin korviaan letkauttaa jos vaivasta kerron.

      • vastaavaa

        oiretta ollut jo pitkään, mutta kuitenkin aika harvoin. Mulla kuuluu kuin sellainen räpätys samalla kun väpättää.


      • väpättäjä
        vastaavaa kirjoitti:

        oiretta ollut jo pitkään, mutta kuitenkin aika harvoin. Mulla kuuluu kuin sellainen räpätys samalla kun väpättää.

        Ärsyttävää korvan väpätystä mullakin on ollut. Oneksi se on kestänyt vain muutamia päiviä kerrallaan.


      • Isolda
        väpättäjä kirjoitti:

        Ärsyttävää korvan väpätystä mullakin on ollut. Oneksi se on kestänyt vain muutamia päiviä kerrallaan.

        Rauhoittavaa kuulla että muillakin on samanlaista oiretta. Oman vipatukseni selittäisin näin: kuin perhosen siivet lepattaisivat korvan sisällä, oire on ollut jo ainakin pari vuotta.


    • Jota olen kokenut

      Olen Meniere potilaana "päässyt" kokemaan erilaisia tinnitus-tyyppejä ja tuo on yksi niistä. Tinnitus voi olla vain merkki jostain nestetasapainoon liittyvästä tilasta, ohimenevästä tulehduksesta, korvan meluvauriosta tai sitten sairaudesta.

      Yksittäisistä tinnituskohtauksista ei mielestäni kovin paljon tarvitse välittää jos ne menee kohtuullisesti ohi (yksilöllistä) ja jos niihin ei liity muita oireita. Menieren taudissa siihen liittyy esimerkiksi huimauksia, kuulon heikkenemistä, tasapaino-ongelmia ja/tai yleistä kömpelyyttä. Jos ko. oireita alkaa ilmennä on syytä alkaa asiaa selvittelemään. Lääkäri on hyvä lähtökohta.

      Kyllä työpaikkalääkärin pitäisi näitä asioita kuunnella myös. Jos oireet ovat sopivia tuohon menieren tautiin (on muitakin mahdollisia jotka aiheuttavat samat oireet) lääkäri kyllä tarttuu tilanteeseen. Yleis-/työterveyslääkäri ei varsinaista diagnoosia yleensä tee vaan lähettää erikoislääkärille.

    • ToniMyyrä

      Ehkä täytyy "vaivautua" lääkäriin asti sitten katsomaan mitä olisi tehtävissä. Kiitos vastauksista ja pärjäilkäähän kaikkien vaivojenne kanssa:)

    • DIYExpert

      Löysin ainakin itselleni hyvin toimivan "lääkkee" tähän korvan väpätykseen. Tulin nimittäin siihen tulokseen, että sen täytyy olla tärykalvo, mikä siellä väpättää. Pään sisällä siellä korvakäytävässä on jotain häikkää ja sinne tulee sitten painetta jotenkin väärin, että se saa kavon värisemään.

      No ostin niitä sellaisia keltaisia pehmeitä korvatulppia mitkä puristetaan ensin lyttyyn ja työnnetään sitten korvaan. Sitten se turpoaa siellä ja toimii näin kuulosuojaimena. Tein siis näin ja tämä jotenkin tasasi korvassa tätä painetta niin, että kun laitoin sen korvaan ennen aamulenkkiä ja otin sen sitten lenkin jälkeen pois, niin väpätys hävisi.

      Kärsin väpätyksestä siis n. 2 päivää lähes yhtäsoittoa ja tuon tempun jälkeen ongelma hävisi.

      • DIYExpert

        Siis toki korvalääkäriin pitää mennä, mutta tässä ohje miten itse sain tämän inhottavan tilanteen pois päältä.


      • Anonyymi
        DIYExpert kirjoitti:

        Siis toki korvalääkäriin pitää mennä, mutta tässä ohje miten itse sain tämän inhottavan tilanteen pois päältä.

        Hei DIYExpert. Minulla myös väpättelee korva vähän satunnaisesti ja kokeilin tätä kikkaa. Toki on myös välikorvan tulehdus, joka osaltaan tähän vaikuttaa, mutta tämä ainakin näytti tehoavan aika lyhyessä ajassa ja väpätys hävisi kokonaan.


    • Anonyymi

      Kun mulla alkoi korvassa väpättää, luulin ensin että sinne on joku hyönteinen jäänyt loukkuun. Yritin sitten öljyllä ja pienellä korvapumpulla sitä houkutella ulos. Lopulta kävin terveydenhoitajalla joka tähysti eikä siellä mitään ollut. Siis tämä on joku itse korvaan liittyvä ilmiö, ehkä ikäänkin liittyvä, onneksi ei kovin häiritsevä tai vaarallinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9021
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5739
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2791
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      4
      2100
    Aihe