Lupaikärajaa nostettava

Ehdottomasti aseenkantoluvan saamisen ikärajaa nostettava ainakin 24 vuoteen!!!
3123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ja muutenkin vaatimuksia tiukennettava. Luvat määräaikaisiksi. Vaadittava psykologin haastattelu ennen lupaa tai sen uusimista. Lisäksi aseiden säilytys on järjestettävä ampuma- ja metsästysseurojen tiloihin.

Äänestä

erimieltä! Hekilökohtaisesti tunnen useit kymmeniä metsästystä ja eri ratalajeja harrastavaa nuorta. JOKAIKINEN heistä kunnioittaa aseita ja osaa käyttää niitä asianmukaisesti.

Täysin absurdi ajatuskin tuon ikärajan kohottaminen. Nuorna on vitsa väännettävä... Kun nuorena pääsee oikeanlaiseen ohaukseen hyvän harrastuksen pariin, heikkenee mahdollisuudet sotkeentua keppanaporukoissa roikkumaan.

Äänestä
  • Pistoolit ainoastaan poliiseille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


18v keskenkasvuinen kirjoitti:

Ehdottomasti aseenkantoluvan saamisen ikärajaa nostettava ainakin 24 vuoteen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu