Autotallin sokkelin valoin betonista tänä kesänä ja täytin kivettömällä täytehiekalla ( n. 40 cm).Sokkelin ulkopuolella routasuojaus ja salaojat tehty. Sisäpuolella hiekan tiivistys ja lattian valu jää ensi kesään. Suojaako täytehiekka routimiselta talven ajan vai pitäiskö latoa styroksit hiekan päälle? Talvella ei ole tarkoitus liikkua pohjan päällä ja lunta tulee x määrä. Heittäkää vinkillä!
SUOJAAKO TÄYTEHIEKKA ROUTIMISELTA?
7
4111
Vastaukset
- juuri suojaa
jos alla on routivaa maata ja se hiekkamaakin routii jos on märkää.
- Rakentanut
Puhutan, että hiekka/sora ovat "routimatonta materiaalia".
Se tarkoittaa, että tuollainen materiaali EI LIIKU jäätyessään. Se kyllä jäätyy varsin helposti ja johtaa kylmyyttä syvällekin.
Vähiten jäätyvät kevyet maalajit - esim turve. Ne tosin liikkuvat, koska niihin sitoutunut vesi laajenee jäätyessään.
Tavallinen järvivesikään ei "roudi" talven aikana kuin ehkä 70-80 cm. Pilkkimies sen tietää. - on se,
Rakentanut kirjoitti:
Puhutan, että hiekka/sora ovat "routimatonta materiaalia".
Se tarkoittaa, että tuollainen materiaali EI LIIKU jäätyessään. Se kyllä jäätyy varsin helposti ja johtaa kylmyyttä syvällekin.
Vähiten jäätyvät kevyet maalajit - esim turve. Ne tosin liikkuvat, koska niihin sitoutunut vesi laajenee jäätyessään.
Tavallinen järvivesikään ei "roudi" talven aikana kuin ehkä 70-80 cm. Pilkkimies sen tietää.että täytehiekka voi olla myös routivaa. Usein myös on.
Pahimmin routiva maalaji on moreeni. - ole savi?
on se, kirjoitti:
että täytehiekka voi olla myös routivaa. Usein myös on.
Pahimmin routiva maalaji on moreeni."Pahimmin routiva maalaji on moreeni"
pitänee erottaa jäätymistä ja routimista, kyllä kaikki maalajit jäätyy, toiset vaan routii enemmän kuin toiset (eli muuttaa muotoaan vesipitoisuutensa ansiosta) - moreenit
ole savi? kirjoitti:
"Pahimmin routiva maalaji on moreeni"
pitänee erottaa jäätymistä ja routimista, kyllä kaikki maalajit jäätyy, toiset vaan routii enemmän kuin toiset (eli muuttaa muotoaan vesipitoisuutensa ansiosta)routii eniten. Sora ja hiekkaa jäätyvät, mutta tilavuus ei muutu.
- siltin ja
moreenit kirjoitti:
routii eniten. Sora ja hiekkaa jäätyvät, mutta tilavuus ei muutu.
etenkin kerrollisen siltin. On kova routimaan. Parhaimmat mitatut routanousut, mitä tiedän, ovat olleet katurakenteessa >0,3 m. Myös kerrallinen savi routii melkoisesti. "Puhdas" lihava savi routii hyvin vähän.
- Styrox
10 cm talven ajaksi. Sopivasti seuraavana päivänä alko satamaan lunta, nyt jo 10 cm, niin pysyy eristeet paikallaan. Keväällä nostan eristeet pois ja tärytän hiekan ja jatkan projektia siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302275
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu272023Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121539Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121397Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701241- 961091
- 171017
- 88923
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17810Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115765