Tässä vähän tietoa Puerto Azul hotellista/Puerto Rico. Palasin eilen matkalta ja ko. hotelli oli aivan Ok. Hotelli oli siisti ja allasalue puhadas ja suuri. Allasalueella oli joka ilta jotain ohjelmaa, esim. käärmeshow, papukaijashow, bingo , karaoke jne.. Hotelli oli käsittääkseni yhdeksän kerroksinen, reception ja tulo oli yhdeksänteen kerrokseen ja hotellihuoneet sijaitsivat sitten rinteessä alaspäin. Itse olimme majoittuneena toiseen kerrokseen ja huoneeseemme mentäessä jouduimme käyttämään 2 - 3 hissiä ( jos ei käyttänyt portaita) samoin huoneesta pois. Aluksi tämä tuntui hieman sekavalta, mutta siihen oppi pian. Lähistöllä olevalle rannalle menttäessä joutui laskeutumaan 650 porrasta suoraan hotellin portilta alas tai sitten mutkittelevaa tietä rinnettä alas, jolloin matka oli pitempi. Eli hyvät kengat mukaan. Hieman kauampana sijaitseva ranta oli parempi, sinne pääsee myös ensin portaita alas ja sitten kävelemällä rantaa pitkiin n 1,5 km. Lyhyempi tie tänne toiselle rannalle on, kun lähdet Hotellilta suoraan ylös ja käännyt heti kohta tietä alas vasemmalle. Huoneissa oli hyvä kalustus. mikro, kahvinkeitin, leivänpaahdin jne. eli itsekkin on ruokaa hyvä valmistaa. Hotellin yhteydessä oli kaksi pientä kauppaa, mutta suurempi ja parempi kauppa on Europa ostoskeskuksessa, joka on hotelista suoraan ylös mentäessä vajaa kilometri ja tietenkin alhaalla shopping centerissä on hyvät ruokakaupat, ym kauppoja ja ravitoloita.
Itse hotellin ruoista en osaa sanoa mitään, söimme vain kerran aamupalan hotellissa. Aamupala oli minusta englantilaistyyppinen, siis munaa, beconia,nakkia ja ranskalisia jne. Tarjottavaa oli monenlaista. Iltaisin söimme alhaalla, ruoka oli ehkä hieman halvempaa kuin täällä Suomessa. Alas ajoimme illalla taksilla ( joita on todella paljon), Matka hotellilta alas tai päinvastoin maksaa n. 3 euroa.
Toivottavasti tästä on apua Teille jotka olette menossa ko. hotelliin.
Hyvää matkaa
Itse hotellin ruoista en osaa sanoa mitään, söimme vain kerran aamupalan hotellissa. Aamupala oli minusta englantilaistyyppinen, siis munaa, beconia,nakkia ja ranskalisia jne. Tarjottavaa oli monenlaista. Iltaisin söimme alhaalla, ruoka oli ehkä hieman halvempaa kuin täällä Suomessa. Alas ajoimme illalla taksilla ( joita on todella paljon), Matka hotellilta alas tai päinvastoin maksaa n. 3 euroa.
Toivottavasti tästä on apua Teille jotka olette menossa ko. hotelliin.
Hyvää matkaa
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oi ihanaa, kaunis kiitos tiedosta. Huomasitko oliko alueella (siis hotellin alueella) semmoisia kolikoilla toimivia pyykinpesukoneita?
Enpäs huomannut tälläistä asiaa
Tuoreita tietoja kyseisestä hotellista olisi ihan kiva kuulla. Sortin sakilla lähdetään vuodenvaihteessa ja olen aina sanonut, etten lähde Kanarialle...sen verta on iso seurue, että ainoa mihin enää pääsimme samalla lennolla on Puerto Rico ja juuri kyseinen hotelli....eritoten kiinnostaa altaiden lämmitys, huoneiden siisteys, yleinen viihtyvyys yms. Otettiin lisäksi ai, mutta emme varmaan joka ilta kuitenkaan hotlassa syö...matkan tarkoituksena...vain lepo...ja toiveena pilkahdus aurinkoa ;)
Ei aivan tuoretta tietoa, mutta jotain.
Olimme ko. hotellissa 2/2012 ja koko lomaviikon aurinko paistoi pilvettömältä taivaalta.
Tilasin huoneiston suoraan hotellin nettisivulta http://www.servatur.com/portada&setidioma=en ja All Innin paikan päältä. Pelkät lennot Tjäreborgilta ja lähtö oli maakuntakentältä. Säästöä pari sataa euroa.
Hotelli on laaja ja avautuu 3. een ilmansuuntaan useassa kerroksessa. Osaan huoneistoja kuljetaan 2 eri hissillä.
Siististä huoneistosta oli osittainen merinäköala. Torakoita en havainnut. Huoneiston sijainnista riippuen näköala joko laaksoon ja merelle, merelle, osittain merelle tai alapuolella olevan hotellin seinään.
Sijainti mainio, suunnilleen puolessa välissä rinnettä, pari sataa metirä Europa -ostoskeskuksen alapuolella ja helppo lähteä joko Amadorekseen päin tai Puerto Ricon keskustan suuntaan.
Mahtava allasalue. Lämmitetty allas, riittävästi tilaa ja ilmaiset auringon otto -aluset. Extrana vain aikuisille/nuorisolle tarkoitettu poreallas -alue.
Viihtyisä allasbaari ja tilava ravintola. Hotellin yhteydessä myös kauppa. Ruoka- ja juomatarjonta ok. Jano lähti eikä nälkä päässyt yllättämään.
Paikkana itse Puerto Rico ei ole kummoinen ja alkaa olla jo melkoisen kulahtanut, 2 isompaa ostaria, mutta jos tykkää kävellä, lenkkeillä tai vaellella on paikka siihen mitä mainioin.
Auringon palvojille suhkot varma aurinko ja 2 laadukasta uimarantaa ovat iso plussa.
Lähtisin uudestaan milloin vain itse hotelliin, mutta 2 kertaa paikassa lomailleena alkaa olla riittävä määrä.
Kiitos asiallisesta kommentoinnistasi! Meillä on kaksio merinäköalalla, joten kauniit on ainakin maisemat:)...oliko uima-allasvesi kovin viileetä, kun mainitsevat, että pienempi on vain lämmitetty...miten poreet, oliko lämmin vesi...täytyy varautua, ettei välttämättä voi uida, vilukissa, kun olen..,mutta avoimin mielin tällekin matkalle ja seura on koko sakkia myöten huippua :)
Totta, mahtavat ovat maisemat allasalueilta, ruokalasta ja suurimmasta osasta huoneita.
Kävin kerran uimassa isommassa altaassa ja hyvin tarkeni. Porealtaiden vesi on lämmintä ja siellä viihtyy liiankin hyvin.
Olimme kyseisessä hotellissa 03/12 ¨. Itse alue viihtyisä, maisemat todella hienot, huoneet oikein tilavat ja siistit, mutta ruoka oli ala-arvoista..aamupala ok mutta muut ruuat ei paljon innostanut..toki AI:n hinta oli kohtuulinen, joten kävimme sitten syömässä iltoisin muualla.
Näin on meilläkin tarkoitus...eli illalliset muulla...ai maksoi meidän köörille 200e lisää, kun vaihdettiin toisesta hotlasta tähän...eli odotukset ruoan suhteen ei nyt korkeella, mutta kunhan lapset sais hyviä välipaloja...ja toki aamupala vois olla hyvä ;)
Mikä olisi tasokas ja hyvä illallispaikka?
Menossa ollaan ko. hotelliin. Laittakaa vaan lisää kommentteja esim. ruoasta. Minkälaisia ruokia illalliskattauksessa?