No, oikeastaan tämä olis pitänyt postata Fedora-osastolle mutta olkoot nyt tässä.
Mutta onko joku jo kokeillut Vixtaa? Minä ainakin aion jossain välissä kokeilla, näyttää hiton hienolta. Vahinko vain on se ettei siitä ole kai vielä suomeksi lokalisointia. Vai onko?
Tuohan on periaatteessa Fedoran pohjalle rakennettu joten voisi olettaa Fedoran lokalisointien toimivan myös tuossa. Mutta sehän on vain oletus, ei fakta.
Mutta onko joku jo kokeillut Vixtaa? Minä ainakin aion jossain välissä kokeilla, näyttää hiton hienolta. Vahinko vain on se ettei siitä ole kai vielä suomeksi lokalisointia. Vai onko?
Tuohan on periaatteessa Fedoran pohjalle rakennettu joten voisi olettaa Fedoran lokalisointien toimivan myös tuossa. Mutta sehän on vain oletus, ei fakta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on todella tehty mikki$otkumainen. Ainut mikä pilasi lähes aidon mikki$otkumaisuuden oli, että OpenOffice oli mukana. Muuten oli niin ms-mäinen. Iso kokoinen image ja kuitenkin vähän paketteja mukana. Korea ulkokuori mutta hankala käyttöinen (esim pager loisti poissa olollaan). Siis sellainen mitä saat mikki$otkulta ja sitten rupeat haalimaan siihen lisäkilkkeitä. Ei sitä ainaksi käyttikseksi kannata laittaa.
Linux XP joka myös on tehty Fedorasta, torsoksi hakattu fedora johon on lisätty mikkiskiusaa ;D
siis mihin vittuun sitä siinä tarvitaan? On sen kehittäjät kai aatelleet kloonata XP:n ihan täysin!
No, onneks on parempiakin linuxeja (anteeks vaan mutta edelleen *buntu-pohjaisia tässä kehun, ja myös mun erityissuosikki Puppy Linux), ja onhan se XP:kin aitona parempi kuin linux xp. Onneks on oikea aito lisenssikin siihen ja ei tarvi aktivoidakaan kun sitä vähän patchaa.
JA TAAS NÄITTEN SUPER HYPER UBUNTU INTOILIJOIDEN KOMMENTTEJA, JOTKA EIVÄT MUISTA DISTROISTA TIEDÄ HEVON PASKAAKAAN...
voitin nimittäin niukasti, mutta sehän riittää...
Miten tuo Vixta liittyy Ubuntuun? Kysyn vaan! Vixta on Fedora-pohjainen ja jos sä löydät jonkun muunkin yhteyden Ubuntusta ja Fedorasta paitsi että ovat molemmat linux-perustaisia niin kakaise ulos vaan!
Ja mitä pahaa siinä on jos joku tykkää Ubuntusta?
Miksi Linuxista pitää tehdä windows?
Tätä en ymmärrä?
Mutta tosissaan ulkokuorella voi vapaasti leikkiä ei Linux siitä mihinkään katoa. Tosin voisihan sitä pistää Froggerin (todella lähellä wintoosan vastaavaa ulkonäöllisesti) tiedostoselaimeksi; valmiit skriptit exploderia, w-mediaplayeriä ja outlookkia varten sekä tietysti kde:lle tehty BSOD ohjelma niin homma olisi lähellä aitoa vai? Ehei edelleen aika kaukana oltaisiin.
Ennemminkin osoitus siitä mihin avoimella koodilla pervesseimmillään pystyy. Antaa ihmisten pitää hauskaa jos tuollainen toiminta on heistä juurikin sitä.