Miten saada lisääntymään??

Auttaisiko joku tyhmää??

Niin, akvaariossani on nyt ollut jo ½-vuotta palettikaloja ja ainakin yhden pitäisi olla uros, mistä tunnistan sen? ja miten saisin palettikalat lisääntymään?
Ja kun akvaariossani on erilaisia tetroja haittaavatko ne ja entäpä sitten partikset?

5

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna

      Heh, jotkut ku kysyy miten EI SAIS lisääntymään!Mullaki oli jonki aikaa yli puol vuotta ennenku kalat alko kutemaa. Kutiki aika usein sitte!Tosin ukko söi joskus kudun, mutta pelastin sen toiseen vauvaarioon ja vauvoja tuli.Eli älä huolestu, kyl ne viäl kutee!!!
      Uros on isompi ja sil on pyrstössä mustia pilkkuja enemmän ja selkäevä on pidempi kun naaraalla on neliömäisempi.Uroksen evässä on lisäksi "piikin" muotonen pidennys...vai miten sen ny sanois?!?
      Ne muut kalat voi haitata syömällä kudun tai poikaset.

    • Kisu

      Minun palettikalat kutivat, kun rupesin antamaan niille surviais-sääskentoukkia ja kun muutin vettä lämpimämmäksi.Kannattaa myös laittaa erilaisia koloja kutupaikoiksi!
      Kutu vaiheessa naaraan maha tulee pulleaksi ja punaiseksi. Koiras ja naaras hoitavat kudun sekä poikaset eli niitä ei tarvitse poistaa! Kun poikaset kuoriutuvat vanhemmat tutustuttavat ne akvaarioon ja ne uivat ryhmässä ja vanhemmat vartioivat ja ajavat muut kalat pois.

      • autt

        Juu'u tämä naaraan vatsan punertuminen ja pullistuminen on ollut monta kertaa nähtävissä, mutta silti mitään ei ole poikasista havaintoja.. mahdollisesti olisiko muista kaloista haittaa niille tai jotain??


      • Minna
        autt kirjoitti:

        Juu'u tämä naaraan vatsan punertuminen ja pullistuminen on ollut monta kertaa nähtävissä, mutta silti mitään ei ole poikasista havaintoja.. mahdollisesti olisiko muista kaloista haittaa niille tai jotain??

        Mun oma naaras on kans ollu usein pullee ja liehittelee ukkoo mut ukkoo ei kiinnosta(kumma juttu ;) ) vaa ajaa naaraan pois.Luin yhen henkilön viestistä että peilin auttaminen urokselle auttaa ku luulee kilpailijan tunkevan reviirilleen. Ainakin kirjottajalla oli onnistunu...Ja johan ukkoo alko kiinnostaa hommat...Nii vedenvaihto useemmin ja surviaisentoukat kans yllyttää kutemaan....ja lämpötilan nosto.


      • Auttaisiko joku tyhmää??
        Minna kirjoitti:

        Mun oma naaras on kans ollu usein pullee ja liehittelee ukkoo mut ukkoo ei kiinnosta(kumma juttu ;) ) vaa ajaa naaraan pois.Luin yhen henkilön viestistä että peilin auttaminen urokselle auttaa ku luulee kilpailijan tunkevan reviirilleen. Ainakin kirjottajalla oli onnistunu...Ja johan ukkoo alko kiinnostaa hommat...Nii vedenvaihto useemmin ja surviaisentoukat kans yllyttää kutemaan....ja lämpötilan nosto.

        niin kyselisin sitä lämpötilaa, akvaariossani on tällä hetkellä 23 astetta ennen oli siinä 25 paikkeilla.
        Ja mistä mahd. saisi näitä surviaisentoukkia Vantaan suunnalta??
        pitääpä muuten kokeilla tuota peli juttua :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2277
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2122
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1673
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1460
    7. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1452
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      895
    Aihe