Hei! Kuulisin mielelläni kokemuksia poliittisen historian opiskelusta. Olisin kiinnostunut kuulemaan etenkin, mitä sivuaineita poliittisen historian pääaineopiskelijat ovat valinneet, ja millaiset työllistymisnäkymät valmistuneilla on? Luultavasti suuri osa päätyy tutkijoiksi? Ja Turku ja Helsinki taitavat olla ainoita paikkoja, joissa tätä alaa voi lukea?
Paljon kiitoksia mahdollisista vastauksista!=D
Poliittinen historia
2
2939
Vastaukset
- Saheko
Väärä palsta. Poliittinen historia kuuluu yhteiskunta/valtiotieteelliseen.
Sivuaineina yleensä muita kyseisen tiedekunnan aineita, esim. valtio-oppi, taloustiede, tilastotiede, sosiaalityö. Myös humanistisen puolen historia-aineet jos aikoo opettajaksi.
Aika pieni osa varmaankin työllistyy tutkijoiksi. Lainaus Turun yliopiston poliittisen historian sivuilta:
"Poliittinen historia antaa valmiudet useille ammatillisille tehtäväaloille. Tämä on työllistymisen kannalta hyvä, sillä työelämässä vaadittava laaja-alaisuus sekä työtehtävien jatkuvasta vaihtumisesta seuraava projektiorientoituneisuus ovat juuri niitä taitoja, joita poliittisesta historian opiskelijat ovat kokeneet opinnoistaan saaneensa. Selvityksen perusteella poliittisesta historiasta valmistuneet suuntautuvat lisäksi entistä enemmän yksityiselle sektorille. Poliittisesta historiasta valmistuneet ovat sijoittuneet erityisesti:
1. Koulutustehtäviin: aikuiskasvatus, ammatillinen jatkokoulutus, korkeakouluopetus, koululaitos,
2. Tiedotusalalle: lehdistö, radio, televisio sekä erilaiset tiedotustehtävät,
3. Hallintoon ja järjestötoimintaan: kunnallinen ja valtakunnallinen hallintotyö; puolueet, etujärjestöt ja liitot sekä
4. Kansainvälisten suhteiden hoitoon: ulkoasiainhallinto, hallinnon ja järjestöjen ulkomaansuhteet, ulkomaankauppa, kehitysyhteistyö, kansainväliset järjestöt." - omanäkökulma
Opiskelen poliittista historiaa kolmatta vuotta. Opetus on tasokasta, joten suosittelen. Itselleni aineen vaihto saattaa kuitenkin olla edessä. Poliittinen historia ei ole verrattavissa muiden historia aineiden opiskeluun. Itse kuvittelin aineen olevan lähempänä yleistä historiaa, ja siksi petyin. JOs olet hyvin kiinnostunut ajankohtaisista ja poliittisista asioista, on poliittinen historia kuitenkin hyvä vaihtoehto.
Monilla aineen opiskelun aloittavilla on jo selkeät suunnitelmat, mihin haluaa työllistyä. Opettajiksi aika vähän. Omista tutuista todella moni haluaa jonkinnäköisiin media-alan tehtäviin. En itse tiedä ketään, joka vartavasti olisi tähdännyt tutkijan ammattiin. Kyllä tällä alalla on muitakin hyviä vaihtoehtoja, ja työllisyysnäkymät hyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026688
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324008törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831837- 331418
- 281367
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481131Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42909