Poliittinen historia

Abiturientti -08

Hei! Kuulisin mielelläni kokemuksia poliittisen historian opiskelusta. Olisin kiinnostunut kuulemaan etenkin, mitä sivuaineita poliittisen historian pääaineopiskelijat ovat valinneet, ja millaiset työllistymisnäkymät valmistuneilla on? Luultavasti suuri osa päätyy tutkijoiksi? Ja Turku ja Helsinki taitavat olla ainoita paikkoja, joissa tätä alaa voi lukea?

Paljon kiitoksia mahdollisista vastauksista!=D

2

3023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saheko

      Väärä palsta. Poliittinen historia kuuluu yhteiskunta/valtiotieteelliseen.

      Sivuaineina yleensä muita kyseisen tiedekunnan aineita, esim. valtio-oppi, taloustiede, tilastotiede, sosiaalityö. Myös humanistisen puolen historia-aineet jos aikoo opettajaksi.

      Aika pieni osa varmaankin työllistyy tutkijoiksi. Lainaus Turun yliopiston poliittisen historian sivuilta:

      "Poliittinen historia antaa valmiudet useille ammatillisille tehtäväaloille. Tämä on työllistymisen kannalta hyvä, sillä työelämässä vaadittava laaja-alaisuus sekä työtehtävien jatkuvasta vaihtumisesta seuraava projektiorientoituneisuus ovat juuri niitä taitoja, joita poliittisesta historian opiskelijat ovat kokeneet opinnoistaan saaneensa. Selvityksen perusteella poliittisesta historiasta valmistuneet suuntautuvat lisäksi entistä enemmän yksityiselle sektorille. Poliittisesta historiasta valmistuneet ovat sijoittuneet erityisesti:

      1. Koulutustehtäviin: aikuiskasvatus, ammatillinen jatkokoulutus, korkeakouluopetus, koululaitos,
      2. Tiedotusalalle: lehdistö, radio, televisio sekä erilaiset tiedotustehtävät,
      3. Hallintoon ja järjestötoimintaan: kunnallinen ja valtakunnallinen hallintotyö; puolueet, etujärjestöt ja liitot sekä
      4. Kansainvälisten suhteiden hoitoon: ulkoasiainhallinto, hallinnon ja järjestöjen ulkomaansuhteet, ulkomaankauppa, kehitysyhteistyö, kansainväliset järjestöt."

    • omanäkökulma

      Opiskelen poliittista historiaa kolmatta vuotta. Opetus on tasokasta, joten suosittelen. Itselleni aineen vaihto saattaa kuitenkin olla edessä. Poliittinen historia ei ole verrattavissa muiden historia aineiden opiskeluun. Itse kuvittelin aineen olevan lähempänä yleistä historiaa, ja siksi petyin. JOs olet hyvin kiinnostunut ajankohtaisista ja poliittisista asioista, on poliittinen historia kuitenkin hyvä vaihtoehto.
      Monilla aineen opiskelun aloittavilla on jo selkeät suunnitelmat, mihin haluaa työllistyä. Opettajiksi aika vähän. Omista tutuista todella moni haluaa jonkinnäköisiin media-alan tehtäviin. En itse tiedä ketään, joka vartavasti olisi tähdännyt tutkijan ammattiin. Kyllä tällä alalla on muitakin hyviä vaihtoehtoja, ja työllisyysnäkymät hyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      95
      2143
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1350
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1028
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      904
    9. 122
      787
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      776
    Aihe