Olen vaihtamassa merkkiä.
Kertokaahan kokemuksia ALTEAsta. (2005-2006)
Riittääkö 1.6 kone vai valitsenko 2.0 FSI:n?
Mitäs tuo hörppii satasella (2.0)
Vai kannaattaakohan odotella tätä verohässäkän laantumista?
Kertokaahan kokemuksia ALTEAsta. (2005-2006)
Riittääkö 1.6 kone vai valitsenko 2.0 FSI:n?
Mitäs tuo hörppii satasella (2.0)
Vai kannaattaakohan odotella tätä verohässäkän laantumista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itsellä kyseinen peli vuosimallia -05 ja 6 vaiht. automaatilla.
Kulutuksesta sen verran, että automaatilla menee maantieajossa 7:n pintaan ja kaupungissa 10-11 litraa satkulla. Talvella taitaa varsinkin kaupunkikulutus hiukan nousta. Manuaali vienee alle niden lukemien. On ihan eri peli ajella kuin 1.6. Voimaa on riittävästi ja vääntöä matalilta kierroksilta asti hienosti. Maantienopeuksissa ohitukset sujuvat vauhdilla.
Kiva peli ajella. Jousitus on jämäkkä ja ajo-ominaisuudet mielestäni hyvät. Auto kulkee kuin kiskoilla ja mutkatiellä upea ajettava, ei paljoa kallistele. Ainoa huono puoli on rengasääni, joka tulee hiukan liian voimakkaana sisään. Kesällä hyvillä renkailla vielä ok. mutta nastoitetuilla talvirenkailla aika ikävä. Kannattaa laittaa kitkarenkaat alle, niillä kärry hiljenee.
Mulla Altea 1.6 -05. Moottori ei mikään raketti, alakierroksilla melko mukava vääntö. Vähäsen on mielestäni nuhanen. Kulutus pyörii 8,5 huituvilla eli melko paljon kuluttaa moottorin kokoon nähden. Hyvä ajaa mutta rengasmeteli on järkyttävä niin kesällä kuin talvellakin.
Pieni on liian pieni tuolle korimassalle,käytännön kulutus jopa kasvaa. Ota 2.0