Kotilot

Surffari

Huomasin viime viikolla veden vaihtopuuhissani, että akvaariossa majaili kymmenkunta kotiloa. Veden vaihdon ja imuroinnin jälkeen ei ole näkynyt kuin yksi kipale.

Kotilot ovat tumman ruskeita, noin sentin mittaisia. Onko kenelläkään ollut vastaavanlaisia? Mietiskelin vain, että tuhoavatko nämä kasveja vai ovatko harmittomia.

Yksi kasveista koki omituisen ruskean pilkkukuoleman.

11

2026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gecz

      Taitaapa olla kyseessä "kierre"kotilo tai limakotilosta jokin suuri versio. Syöväthän nuo kasvejakin, ja levää, mutta pois saat kotilot, kun otat altaaseesi parven tiikerinuoliaisia. Ne hävittävät kotilot TODELLA tehokkaasti. Itselläni niitä on ollut alusta saakka (3 vuotta) ja kotilon kotiloa ei ole näkynyt...

      • botia

        Itselläni on ollut muutamakin kotiloton akvaario jo viisitoista vuotta. Onnea kai pelissä... Eikä muuten yhtään nuoliaista. :)

        Mutta tiikerinuoliaisten kanssa pitää muistaa, että se on suureksi kasvava parvikala. Ja parvi ei ole 2-3 yksilöä. Kun pääsee seuraamaan suuren tiikerinuoliaisparven touhua, niin sääliksi käy yksittäisiä/kaksittaisia tikruja pikkuruisissa sadan litran purkeissa...


    • JojO

      Tiikerinuoliaisten tilalle voisit hankkia esim. raitanuoliaisia (!) tiikerinuoliaiset tuppaavat kasvamaan melko isoiksi... (ei mitään, kyllä nekin kivoja on). molemmat lajit kyllä hävittävät kotilot...(jos haluat ne pois)
      ei ne kyllä pahaa tee, elleivät pääse paljoa lisääntymään!!!(=riesa)on kai olemassa jotain kotilontorjunta-aineita mutta omasta mielestäni ns. "luonnon vaihtoehto" on parempi.


      t:JojO

    • Epäilys

      Ei ne mulla ainakaan ole syöneet vielä kotiloita vaikka olleet jo 3 kuukautta. Kokoa tikruilla 7-8 cm. Ehkä ne ei ole tajunneet herkkuja? Olen kyllä murskannut kotiloita niille ja ovat sitten syöneet mutta ei muuten. Kaikki kehuu että ei ole kotiloita kun tikruja mutta eihän niitä välttämättä ole muutenkaan!

      • Meiju

        Meillä tuli akvaarioon kotilokanta ilmeisesti kaupan kasvien mukana. En ole huomannut niistä hirveämmin haittaa, kun olen poistanut suurimpia sitä mukaa, kun ne tulevat käden ulottuville etu-/sivulasiin.

        Kotilot ovat sitä paitsi hyviä vesiarvojen ilmoittajia. Jos ne ovat seinillä ja liikkuvat hyvin, ovat vesiarvosi todennäköisesti hyvät, mutta jos ne makaavat liikkumattomina pohjalla, ovat vesiarvosi huonot.

        Minulla kotilot eivät ainakaan vielä ole syöneet kasveja. Minulla on tapana jättää takalasiin levät mitä siellä on, jos ne eivät ole sitten ihan villiintyneet, koska monet kalat napsivat leviä ja kotilot pitävät ne muuten hyvin kurissa. Levät eivät näy tummaa taustaa vasten ollenkaan.


    • mUs

      Heippa. Nämä asiat lukevat varmaankin jo edellisissä viesteissä, mutta kerron kuitenkin. Esimerkiksi Tiikeribotiat eli Tiikerinuoliaiset ovat kovia syömään kotiloita ja samoin mm. pallokalat... Niille kotilot ovat herkkua ja jos hankit altaaseesi sellaisia, uskon, että kotilokantasi pienentyy tai jopa häviää kokonaan. Kotilot mm. syövät kasvin lehtiä ja lisääntyessään voivat olla varsinainen riesa. Ne voivat kuitenkin olla mukava pikku lisä akvaarioon. Jos haluat päästä niistä eroon, suosittelen kuivattamaan akvaariota hiekkoineen pari viikkoa ja sitten taas täyttämään sen.

    • -86

      joo en tosiaan tiiä yhtään minkälaisia/oloisia ne raita ja tiikeri nuolijat on mutta mulla ois yx toinen vaihtoehto kotiloiden poistamiseen(/hävittämiseen jos oot innokas tappaja);joo mulla on meinaan omassa akvaariossa varmaan sata ihan lillasta kotiloo(about.12mm)ja mulle sanottii eläin kaupassa että niitä saa poistettua kun liistii niitä aina lasiin ...ja niinpä olen tehnyt,kaikki kotilot tosin ei oo hävinny mutta ei niitä enää niin paljookaan oo.ja lisäx ainakin mun kalat syö niitä liistittyjä kotiloita kun simo hilloo eli ei muuta kun liistimää!!!!!!!!

    • Inksu

      Minun akvaariossani on näitä "tappajakotiloita" jotka syövät niitä haitallisia pieniä vaaleanruskeita kotiloita, jotka tulevat yleensä kasvien mukana. Nämä tappajakotilot ovat noin sentin pituisia (aikuisina) ja niillä on kaksi värinen kuori. Siinä on tumman ja vaalean ruskeaa. Nämä tappajakotilot ovat hyödyllisiä, joten niitä ei kanntata ottaa pois.

    • ;))

      Salamurhaajakotilonkin nimellä tunnettu petokotilo Anentome helena onkin varsin hyvä apu kotiloihin varsinkin pienempiin altaisiin. Se on kuitenkin markkinoilla niin uusi tulokas, ettei 2001, jolloin apua olisi tarvittu, moisesta edes osattu haaveilla.

      • ;))

        Niin ja roskakotilot tai varsinkaan kierteiset eivät millään tavalla ole haitallisia muuten kuin esteettisesti.


      • Anonyymi

        Ja 2019/12 edelleen ongelma johon löytyi tästä ketjusta ratkaisu. Toisaalta onko pakko poistaa kierre pirulaiskotiloota mutta ei tahtoisi nähdä niitä kuitenkaan. Hmm lisääntyykö nämä kaksiväriset kotilot taas samaa tahtia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4066
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3615
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2253
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1876
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1526
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe