KYSELY:M6 RUOSTUMINEN AUTOTALLIN VIKAKO??

Nyt tilannetta seuranneena on pakko tehdä kysely!
Eli kertokaa miten pidätte autoanne ja onko se ruostunut..... MISTÄ kohti?
Säilytättekö Matua autotallissa talvet(reilu 10 astetta lämpötila) vai pidättekö ulkosalla?
Autotalli ruostuttaa huonot ruostesuojatut autot takuulla koska se ei pääse kuivamaan kunnolla, ainostaan jää&lumi sulaa ja korroosia alkaa puremaan kun taas seuraavana aaumuna lähdetään duuniin uudestaan "märällä" autolla.
Itse pidän autoani katoksessa en kosteassa tallissa.
Kiitos vastauksista KAIKILLE!
82064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

JA PIRSSI PIHHAA, KATOKSSEE.
TAKAPUSKURI ALAHELEMASSA VÄHÄ RUSKEETA, HAETANNOOKO MITTÄÄ?

Äänestä
  • EI KAIT TUO HAETTOO VAIKKA HELEMASTA KUKKII,MUUTEHAN TUOLLA LYSTIKKÄÄSTI PORSKUTTELLOO,EMÄNTTÄÄKI SIINÄ VÄLILLÄ PORSKUTTAA.

    Äänestä

  • MITTÄÄ kirjoitti:

    EI KAIT TUO HAETTOO VAIKKA HELEMASTA KUKKII,MUUTEHAN TUOLLA LYSTIKKÄÄSTI PORSKUTTELLOO,EMÄNTTÄÄKI SIINÄ VÄLILLÄ PORSKUTTAA.

    KAEKENLISÄKS KU SE PUSKUR O MUOVIA.

    Äänestä

  • VIELÄ SEKKII kirjoitti:

    KAEKENLISÄKS KU SE PUSKUR O MUOVIA.

    Kiitos niin aikuisista vastauksista, stana :)

    Äänestä

EDELLINEN KUTOSENI OLI OSTETTU LOKAKUUSSA 2003.
AUTON "TALLI" OLI AUTOKATOS JA RUOSTETTA EI KAARISSA EIKÄ OVISSA.VIRHEETÖN PELI, VAIHDOIN SEN
UUTEEN KUTOSEEN TÄMÄN VUODEN TAMMIKUUSSA.
OLEN TODELLA TYYTYVÄINEN MAZDAANI, HINTA LAATUSUHDE ON TODELLA KOHDALLAAN. PAREMPIAKIN SAA, MUTTA MAKSAAKIN NE RUTOSTI ENEMMÄN! KATOKSEN
PITÄÄ OLLA SELLAINEN, ETTEI LUMISATEEN JÄLKEEN TARVITSE LUMIA HARJAILLA.

Äänestä

minulla vuosi 2000 matsa 626 aina tallissa kesät talvet ei ruostetta missään auto kuivuu on lattialämmitys suolat viraUTAN POIS ENNEN SISÄLLE AJOA ON 30V OLLUT AUTOT TALLISSA

Äänestä

paikkaansa tuo legenda autotallissa ruostumisesta. Itsellä ollut vajaat kymmenen vuotta se toinen suosittu japsi merkki n. 10 asteisessa tallissa ja kosteusmittari näyttää talvella 70-85 %:n lukemia, mutta suojaamaton auto oli käytännössä ruosteeton. Nyt ollut pari vuotta M6 vm.-06 eikä siinäkään ongelmia. Tallissa on painovoimainen ilmanvaihto, jota voisi tietenkin parantaa laittamalla puhaltimen kanavan päähän, mutta enpä ole nähnyt tarpeelliseksi.

Äänestä

Mulla -04 loppuvuodesta rekisteröity kutonen jota säilytetty aina ulkona katoksessa. Helmat maalattu kahteen kertaan, takaovet vaihdettu ja kukkiminen jatkuu. Pitänee maalauttaa vielä kerran ja laittaa äkkiä vaihtoon vielä kun siitä saa jotain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ölömönkiäinen kirjoitti:

Nyt tilannetta seuranneena on pakko tehdä kysely!
Eli kertokaa miten pidätte autoanne ja onko se ruostunut..... MISTÄ kohti?
Säilytättekö Matua autotallissa talvet(reilu 10 astetta lämpötila) vai pidättekö ulkosalla?
Autotalli ruostuttaa huonot ruostesuojatut autot takuulla koska se ei pääse kuivamaan kunnolla, ainostaan jää&lumi sulaa ja korroosia alkaa puremaan kun taas seuraavana aaumuna lähdetään duuniin uudestaan "märällä" autolla.
Itse pidän autoani katoksessa en kosteassa tallissa.
Kiitos vastauksista KAIKILLE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu