Omistan kaliberia .308 olevan kiväärin (pulttilukko ja olikohan viiden patruunan lipas, sekä tietysti kantoluvan siihen), mutta en ole sitä käyttänyt kahteenkymmeneen vuoteen (hyvässä rasvassa säilytetty toki).
Viimeinen riistanhoitomaksukuittikin on melkein yhtä vanha.
Nyt olen muuttamassa seudulle jossa olisi (ehkä) mahdollisuus harrastaa hirvenmetsästystä.
Heräsi muutamia kysymyksiä, joihin toki saanee vastauksia virallisilta tahoiltakin (virka-aikana)
Ase lienee edelleen ihan OK ?
Pitääkö metsästäjätutkinto suorittaa uudelleen näin pitkän ajan jälkeen ?
Miten patruunoitten osto nykyään menee ?
Hirvimetsälle aseen kanssa pääsemiseksi tarvittaneen edelleen ampumakoe ?
Ensi syksynä metsälle ?
3
797
Vastaukset
- varmasti
jos viimeisestä riistanhoitomaksusta on liki
parikymmentä vuotta tutkinto menee uusiksi,
täytyy uusia jo viiden vuoden kuluttua jos jättää yhtäjaksoisesti maksamatta,
patruunoita saa ostaa aseen hallussapitoluvalla,
tai kuten jotkut virheellisesti sanovat,
"kantoluvalla".
hirvikoe ammutaan nykyään seisovaan maaliin,
en ymmärrä miksi on tehty niin helpoksi,
joka vähänkin osaa ampua saa varmasti läpi.- Leevi_Leijona
Joo, kiitos vaan.
Tietoa löytyy näköjään myös esim. riista.fi -sivuilta.
Täytynee alkaa opiskelemaan tutkintoa varten.
Kantolupa, joo - "Lupatodistus ampuma-aseen hallussapitämiseen" - niinhän tuossa näköjään oikeasti lukee :)
Ampumista varmaan pitää treenata, vaikka olen jonkin verran tällä välin ilmakiväärillä ja ilmapistoolilla duunin kerhossa ampunutkin.
Seisova maali ei tuottane mitään ongelmaa, mutta tekisi mieli harjoitella liikkuvaakin maalia ennenkuin lähtee metsälle. Leevi_Leijona kirjoitti:
Joo, kiitos vaan.
Tietoa löytyy näköjään myös esim. riista.fi -sivuilta.
Täytynee alkaa opiskelemaan tutkintoa varten.
Kantolupa, joo - "Lupatodistus ampuma-aseen hallussapitämiseen" - niinhän tuossa näköjään oikeasti lukee :)
Ampumista varmaan pitää treenata, vaikka olen jonkin verran tällä välin ilmakiväärillä ja ilmapistoolilla duunin kerhossa ampunutkin.
Seisova maali ei tuottane mitään ongelmaa, mutta tekisi mieli harjoitella liikkuvaakin maalia ennenkuin lähtee metsälle.Tulee se ase silloin tutummaks.
Kyllähän metsällä saa käyttää myös itseladattuja. 45/70 kivääriin ei oikeen meinaa ees löytyä tarpeeks tehokkaita tehdas latinkeja. Itse ladaten, jos viitsii nähdä vaivaa, saa parhaiten aseeseen sopivia latauksia eli käynti tarkkuus eri luodeilla vaatii eri latinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27215281Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12610191Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089410Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237136Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826567Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766267Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335635Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474826Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282002IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511717