Kalastusretken kohde

Nyt olisi mahdollisesti suunnitteleilla ensi kesäksi kalastusretki, kohteesta ei ole vielä mitään tietoa joten kysyisinkin että olisiko kenelläkään mitään ehdotuksia Suomen sisältä tai mahdollisesti jopa ulkomailta?
Kumivenettä en omista, mutta sekin on mahdollista ostaa jos tarve vaatii.
6551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Norjassa on poistunut ulkomaalaisia koskeva viidenkilometrin sääntö ja nyt sisävesikalastusluvan hankkinut saa kalastaa vuoripuroilla ja lammilla valtion vesialueilla, eli miltei kaikkialla.

Hanki pohjoiskalotin kartta, puroja on paljon.

Norjan sisävesillä kalastettaissa vaaditaan pyyntivälineitten ja veneen osalta desifiointitodistus.. noin 30 nok

Ilman venettä pärjäät puroilla ja lammilla mainioisti, sen sijaan kunnollinen teltta varustus on tarpeen ja kaasunuotio.
Suomalaista purkkiruokaa, konjakkitilkka, ,, um elintarviketta kannattaa kuljettaa mukana.

Merelle ( atlantille ) ei pidä hepposin välinein lähteä, mutta suojaisissa vuononpohjukoissa kumijollallakin pärjää, eikä siellä kovin etäs rannasta tarvi mennä, kun on turska ja sei apajilla.

Viimekesänä olin inarilla, alimittaista lohikaalaa lähti liiankin kanssa, tosin enin osa piti palauttaa järveen takaisin, muutama syötiin.
Luvat kalliit ja todellinen saalis vähäinen.

Sesonkiaikana tenolla mökit, palvelut ja luvat huippuhinnoissa,,, jätän väliin.. Norjan kalavedet on lähellä.

Itseäni on kiehtonut myös Ruotsin lappi, mutta sen kalavesistä kertokoon joku kokeneempi.

Äänestä

mitä kalaa olet etsimässä?

Äänestä
  • Haukea olen ikäni kalastellut joten se homma maistuu jo niin puulta kuin olla jo voi joten haukea en mieluusti lähde enää hakemaan päälajina saaliista, eli voisin melkein sano että mikä tahansa muu kuin hauki - iso kala on aina IN

    13-2007 ERÄ-lehdessä oli juttu Röstistä, vaikuttaisi kalamiehen paratiisilta lehden jutun mukaan, olisiko kellään kokemusta täältä, että onko se todella sitä?

    Äänestä

  • Kalamiess kirjoitti:

    Haukea olen ikäni kalastellut joten se homma maistuu jo niin puulta kuin olla jo voi joten haukea en mieluusti lähde enää hakemaan päälajina saaliista, eli voisin melkein sano että mikä tahansa muu kuin hauki - iso kala on aina IN

    13-2007 ERÄ-lehdessä oli juttu Röstistä, vaikuttaisi kalamiehen paratiisilta lehden jutun mukaan, olisiko kellään kokemusta täältä, että onko se todella sitä?

    http://www.rpteam.net/rost07-06.htm

    jo kuvista päätellen tuolla voi merenkäynti olla rankaa, että välineet pitää olla sen mukaan.

    Äänestä

Korkkaappa Simojoki heinäkuun alus viikolla et pety,ota yhteyttä Filpuksen Ilpoon,niin johan onnistuu.

Äänestä

Ite olen vannoutunut virvelimies,tosin olen kalastanu kaikilla muilla vehkeillä paitsi troolarilla. Pari vuotta sitten sai kaveri houkuteltua perhokalaan tainion virtaan Hartolaan Ja jäin heti koukkuun. On oltu sittemmin useasti sielä kokonniemen leirintäalueelta vuokrattu mökki jossa on kaikki mukavuudet, ja kalastettu. Täytyy tarkistaa kantasa mitä tässä haluaa harrastaa mut tää tuntuu oikeelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalamiess kirjoitti:

Nyt olisi mahdollisesti suunnitteleilla ensi kesäksi kalastusretki, kohteesta ei ole vielä mitään tietoa joten kysyisinkin että olisiko kenelläkään mitään ehdotuksia Suomen sisältä tai mahdollisesti jopa ulkomailta?
Kumivenettä en omista, mutta sekin on mahdollista ostaa jos tarve vaatii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu