millään konstilla alkoholiriippuvaista hoitoon kun, ei itse tajua hakea hoitoa alkoholi ongelmaansa? mitä yli päätänsä pitäisi tehdä että tajuaisi itsensä parasta ja hakeutuisi hoitoon?
saako
suomessa
4290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hoitoon ilman omaa tahtoaan. ja mitään tekemällä et saa häntä tajuamaan itsensä parasta ja hakeutumaan hoitoon.
läheisten "inhimillisen avun antaminen" johtaa vaan juuri päin vastaiseen tilanteeseen .
toiselta nimeltään se on juomisen mahdollistamista ja estää tehokkaasti juomisen lopettamista ja jatkaa läheisten piinaa.
ei se äkkiä ajatellen tunnu loogiselta mutta noin se on.
ainoa mitä voit tehdä hänen (ja läheisten) hyväkseen on se, että tarjoat juopolle edes mahdollisuuden lopettaa juomisen jättämällä tämän täysin ilman hoivaa ihan itsensä varaan.
täysin. silloin hänelle on annettu mahdollisuus ottaa vastuu ja tehdä ratkaisunsa.
aiheesta lisää alla.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=alkoholismi mahdollistaminen&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi
Tod. näk. jokainen oikeasti alkohlisti tietää ja TAJUAA olevansa alkoholisti. Mutta se on oma valinta, ei alkoholismissa ole mielestäni mitään PAHAA. Toki jos juo liikaa niin voi joskus maksa sanoa poks yms. mutta on niitä muitakin epäterveitä elämäntapoja. Esim. ylisyöminen. Juopot ei yleensä syö kovin paljon, mutta silti niitä haukutaan. olen ihan varma, että enemmän yhteiskunnan verorahaa menee läskien vanhojen akkojen hoitoon kun 30- 50 vuotiaitten alkkiksien ja narkkejen.
että voit auttaa läheistä alkoholistia ottamalla käyttöösi AL-ANON ohjelman. Käymällä heidän kokouksissaan saat vertaistukea ja ohjelma aukeaa helpommin kuin pelkällä lukemisella.
On pakkohoito mahdollista tietyin edellytyksin:
http://www.tukiasema.net/teemat/artikkeli.asp?termi=1&docID=136
http://www.vhkk.fi/ukh/8512.htm
http://www.ktl.fi/portal/suomi/osastot/mao/alkoholi_ja_terveys/u_k_kysymykset/#navi3
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/080200_c.html
Aiheesta on jaariteltu tälläkin palstalla taannoin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000036&posting=22000000014321191
Mielenkiintoinen artikkeli:
http://www.netn.fi/497/netn_497_lait.html