Näin syksyisin olis valolle tarvetta.Venessä on käsihakuvaloja 2kpl(yksi varalla)
Katolle täytyis saada jotain lisää.Siellä on ollut pitkään suorakaiteenmallinen työvalo.
Miten näyttäis esim. auton lisäpitkät?Esim.Hella
rallay tai Hella 1000 ff.Ongelmana on aina tietysti se,että heijastuu jostain takaisin kipparin silmiin.Moottoroitu hakuvalo taitaa olla vähän leikkikalu?
Hakuvalo
8
3467
Vastaukset
- Katsastusmies-1
Aivan kuten päättelit muodostavat heijastukset suurimman ongelman kiinteän hakuvalon käytölle veneessä.
Suurilla aluksilla löytyy hakuvalolle yleensä paikka niin että heijastukset voidaan välttää, mutta veneissä on asianlaita yleensä toinen.
Minkä kokoinen on veneesi?
Suuremmassa veneessä on mahdollisuus upottaa valot keulassa runkoon jolloin ne toimivat kuten auton valot.
Pienessä veneessä joka hyppii aallokossa ja jossa valot tulevat lähelle veden pintaa, ei tämä ratkaisu kuitenkaan toimi toivotulla tavalla.
Lisäpitkät näyttävät hyvin mikäli saat heijastukset eliminoitua.
Omassa mökkijeepissäni oli lisäkaukovalot targakaaressa muutaman viikon, mutta purin ne tarpeettomina pois. Valot häikäisivät "valo-ohjureista" huolimatta niin ettei niille ollut käyttöä.
Toimin käsivaraisella tupakansytkäristä toimivalla lisäkaukovalolla kun en ole parempaakaan keksinyt.
Naapuri näkyi poranneen HT-veneensä kanteen reijät ja asentaneen kaksi lisäkaukovaloa.
Nyt jo, muutaman viikon jälkeen, ovat valot "lenksollaan" kun niitä on pimeässä potkittu kannella liikutaessa ja kipeätä saaneista reijistä vuotaa vettä sisään.
Kaipaan ennenmuinoin (60-luvulla) autoissa käytettyä ns. ojavaloa joka oli pistevalo jossa lasin takana oli musta metallinen kenno estämässä häikäisevän hajavalon.
Tällainen toimisi hyvin hakuvalona pitkälläkin matkalla ilman heijastuksia. Toisaalta hyvin kapea pistemäinen valokeila ei ehkä ole käytössä paras mahdollinen, mutta häikäisyn saisi eliminoitua.- valopää
Vene on takahytillinen 6,1m pitkä.Keulatila tässä
suuri,2/3 veneen mitasta.Loppu on sitten hyttiä.
Katolla on rosterista vapatelineet.Siinä on ollut
tällä kertaa vain yksi työvalo.Ajattelin laittaa sen tilalle lisäkaukovalon tai sitten vielä yksi tai kaksi lisää.Kyllähän näkyis,jos vielä laittais 100w polttimot.Eri asia on,kestääkö johdot.Johdotukset ovat 2,5neliö johtoa.Toinen ongelma on veneessä aina virran riittävyys.Voipi olla,ettei kannata yhtä enempää asentaa.Parempi varmaan satsata kunnon hakuvaloon(käsimalli) - katolla
valopää kirjoitti:
Vene on takahytillinen 6,1m pitkä.Keulatila tässä
suuri,2/3 veneen mitasta.Loppu on sitten hyttiä.
Katolla on rosterista vapatelineet.Siinä on ollut
tällä kertaa vain yksi työvalo.Ajattelin laittaa sen tilalle lisäkaukovalon tai sitten vielä yksi tai kaksi lisää.Kyllähän näkyis,jos vielä laittais 100w polttimot.Eri asia on,kestääkö johdot.Johdotukset ovat 2,5neliö johtoa.Toinen ongelma on veneessä aina virran riittävyys.Voipi olla,ettei kannata yhtä enempää asentaa.Parempi varmaan satsata kunnon hakuvaloon(käsimalli)Se katolla oleva valo aiheuttaa luultavasti häikäisyä, koska kuitenkin hajavaloa pääsee avotilaan tai sitten se pitää sijoittaa katon takareunaan jolloin se ei sitten näytä mitään rantautumistilanteessa.
Toinen juttu on sähköisesti käännettävän ongelma, se ei pysty seuraamaan kohdetta pienessä veneessä. Liian hidasliikkeinen.
Käsivalaisin on paras ja vielä halpakin. Bilteman malli, joka kestää monta vuotta, maksaa alle 20€. - Katsastusmies-1
valopää kirjoitti:
Vene on takahytillinen 6,1m pitkä.Keulatila tässä
suuri,2/3 veneen mitasta.Loppu on sitten hyttiä.
Katolla on rosterista vapatelineet.Siinä on ollut
tällä kertaa vain yksi työvalo.Ajattelin laittaa sen tilalle lisäkaukovalon tai sitten vielä yksi tai kaksi lisää.Kyllähän näkyis,jos vielä laittais 100w polttimot.Eri asia on,kestääkö johdot.Johdotukset ovat 2,5neliö johtoa.Toinen ongelma on veneessä aina virran riittävyys.Voipi olla,ettei kannata yhtä enempää asentaa.Parempi varmaan satsata kunnon hakuvaloon(käsimalli)matkan virtaa 100 w valolle (100 w = 8,3 A) jännitehäviön ollessa 2,5%.
5 m johdon tulee olla 5 mm2, jne.
Minun mökkijeeppini on mysö takahytillinen ja targakaari on hytin takana. Silti nuo kaukovalot häikäisivät valaistessaan etuosan avotilan niin ettei eteepäin nähnyt juuri mitään tuulilasin takka.
Mikäli sinulla on perämoottori veneessäsi on virran riittävyys joka tapauksessa ongelma mikäli asennat 2 * 100 w valot, muiden valojen lisäksi.
- kyllä
Minulla on bowriderin tuulilasin putkessa putkiklemmarilla kiinni halvin varasosaliikkeestä löytynyt kaukovalosarja, vain yksi valaisin asennettu.
Valaisinta on helppo ja nopea kääntää käsin suorakaiteen muodon takia koska se on "kuskin edessä" ja jalustan kireys on sellainen, että pysyy käännetyssä asennossa.
Valon operointikytkin on ratin vieressä alempana, joten valon saa helposti päälle pois käsituntumalla.
Valaisinta on helppo käyttää ajon aikana ja ei tarvitse pelata irtonaisten valaisimien kanssa, joka on aina väärässä paikassa ja sitä ei voi jättää itsekseen päälle. Ohjaamiseen tarvitaan kaksi kättä (ratti ja kaasu), joten irtonaselle valaisimelle ei jää enää käsiä vapaaksi.
Häikäisy veneen etuosan muoviosista kaukovalolla ei ole paha. Toiminnallisuus on mielestäni hyvä.
Käsivalaisin on sitten erikseen, se voi olla mitä itse kukin haluaa.- valopää
Ostin syksyllä motonetistä "kumipäällysteisen"
hakuvalon.Hintaa oli enemmän,kuin 20,mutta on aika hyvä.Myös bilteman malli löytyy.On lähinnä varalla.Kovassa merenkäynnissä ei ehdi alkaa näprätä polttimonvaihtoa käsihakuvaloon.
Bilteman on välttävä.Heijastin on mennyt mielestäni huonoksi jo lyhyessä ajassa.Kaipa se on vaan viisaampi asentaa targaan yksi hyvälaatuinen lisäkaukovalo. - katolla
valopää kirjoitti:
Ostin syksyllä motonetistä "kumipäällysteisen"
hakuvalon.Hintaa oli enemmän,kuin 20,mutta on aika hyvä.Myös bilteman malli löytyy.On lähinnä varalla.Kovassa merenkäynnissä ei ehdi alkaa näprätä polttimonvaihtoa käsihakuvaloon.
Bilteman on välttävä.Heijastin on mennyt mielestäni huonoksi jo lyhyessä ajassa.Kaipa se on vaan viisaampi asentaa targaan yksi hyvälaatuinen lisäkaukovalo.Vahinko on pieni jos ei sitä pysty käyttämään eli kokeile niin selviää.
- ja estämisestä
Jos tarkoitat valon heijastumista veneen rakentaista niin niiden estäminen onnistuu kohtalaisesti kun miettii valon sijoittelun. Eli katolle riittävän taakse niin että katto estää hajavalon osumisen veneen keulaan, nyt pimeällä on helppo kokeilla oikea paikka.
Periaatteessa "oikea" paikka löytyy helposti vetämällä suora linja (tiukalle pingotettu naru esim.) keulan rakenteiden korkeimmasta kohdasta katon etureunaa hipoen taaksepäin, heijastimen yläreuna sitten juuri ja juuri tämän linjan alapuolelle. Tällöin valoa ei osu keulan rakenteisin mutta valaisee hyvin edessäolevan vesialueen. Targakaariin ja vastaaviin sijoitetuilla kiinteillä valoilla heijastuksiin auttaa samalla periaatteella mitoitettu lippa lampun alle, lipasta tosin tulee yleensä melko pitkä (heijastimen yläreinasta lipan kärjen kautta linja, kun veneen rakenteet jäävät linjan alapuolelle ei tule niistä heijastuksia).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!701242- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865