Tiistaina olisi Oulusta lähtö vkoksi lomaileen. Sää näyttää uhkaavan pilviseltä ennustuksien mukaan. Toivottavasti tilanne muuttuu eikä ainakaan palella siellä. Saataisiin tyttären kanssa edes hieman väriä pintaan.. Hotelli on muistaakseno Paraidero tms. Onkos kellän kokemuksia hotskusta? Tjäreborgin reissu on.Paljon ollaan reissattu mut eka kertaa Teneriffalle. =)
Americakseen 13.11.
akka
4667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko sun lomasi tarkoitus "saada väriä pintaan".
Et voi tilata säätä Suomi24-nettipalstalta. Kehittäkää jotain muuta kivaa, kiertäkää saarta, shoppailkaa. Americas ei ole hirveän mieltä ylentävä paikka, joten suosittelen rohkeaa liikkumista bussilla tai vuokra-autolla ja tietysti on ne toimistojen sikahintaiset retket.
Illoiksi kannatta varata pitkähihaista vemettä mukaan, päivällä kyllä tarkenee, ellei satu erityisen tuulinen keli. Toivottavasti aurinko teille siellä paistaa, hyvää matkaa!
Kyllä nimenomaa saada väriä pintaan ja levätä sekä syödä hyvin. Olen matkustanut paljon ja tavallisesti omatoimisesti ja kaupunkimatkoja. Englannin reissu edessä joulukuussa ja siellä kulttuuria ja liikkumista paikasta toiseen, kaupungista toiseen. Tämän loman on nyt vaan tarkoitus ladata akkuja eikä riekkua nähtävyydeltä toiselle. Että näin.
Olimme viime vuonna juuri tähän aikaan siellä. Ilmat suosivat. Keskilämpö 25. Pientä pilviharsoa, mikä teki vain hyvää. Aurinkoa ihan riittävästi. Illat ja merivesikin oli ihanan lämpimiä. Yksi kunnon myrsky-ilta mahtui kahteen viikkoon. Uskon ja toivon, että ilmat suosii.
Olimme myös saman matkanjärjestäjän reissulla, tosin eri hotellissa. Spanairin koneella, pelkkää hyvää kerrottavaa.
Teneriffalla on paljon näkemistä. Ruokapaikkojen taso ja hinnat vaihtelee aika lailla. Kannattaa suosia ruokapaikkoja, joissa on aina porukkaa, eikä sisäänheittäjiä, että välttyy pettymyksiltä.
Tänä vuonna suuntaamme kaukolomalle.
Hyvää matkaa!!
Olemme panneet merkille, että yleensä siellä pilvet ovat pohjoisessa, mutta aurinko paistaa mereltä, joka on etelässä. Pari kertaa on satanut päivällä tai yöllä, mutta sade ei ole kestänyt kauaa. Siellä on kyllä sateella tosi liukasta.