SADAT PERUNEET

Oulun läänissä. Ovat tulleet järkiinsä. Voittiko inhimillisyys? Näkivätkö TEHY:n pomojen läpi, eiväthän edes nuo pomot uskaltaneet irtisanoutua?
16816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Asiaan hieman liittyen, en millään usko noihin gallupeihin että 60% kannattaa TEHY:n lakkoa. En tiedä miten tuo on kysytty, kysymyksen asettelulla saadaan varmaan "oikeanlaisia" vastauksia...
En tunne henk. koht. ketään kuka kannattaisi tätä lakkoa.
Vastuutonta.

Äänestä
  • missä varmaan vaikeempi päästä lääkäriin, ihmisillä hätä? Jostain luin, että suurituloisimmat kannattaa korotuksia. Se on selvä. Mitenkäs ne meistä, jotka ei olla edes keskituloa koskaan ansaittu, vaikka on välillä paiskittu vaativia töitä iltaisin ja viikonloppuisin? Kaikki on suhteellista ja rahaa saa kyllä menemään, vaikka kuinka sitä tienaisi. Tuntuu kummalta, ettei 2500 ekun palkoilla pärjää.

    Äänestä

  • kaupungissa kirjoitti:

    missä varmaan vaikeempi päästä lääkäriin, ihmisillä hätä? Jostain luin, että suurituloisimmat kannattaa korotuksia. Se on selvä. Mitenkäs ne meistä, jotka ei olla edes keskituloa koskaan ansaittu, vaikka on välillä paiskittu vaativia töitä iltaisin ja viikonloppuisin? Kaikki on suhteellista ja rahaa saa kyllä menemään, vaikka kuinka sitä tienaisi. Tuntuu kummalta, ettei 2500 ekun palkoilla pärjää.

    Kyllä hallitus pitää huolta sairaista! Lakko on oikeutettu ja olisi joka tapauksessa ollut joskus edessä. Hyvä, että naisvaltaiset alat näyttää vihdoinkin kyntensä! Nykyinen hallitus on vastuussa nykytilanteesta! Katainen pitäisi vain ajaa pensaasta esille vastaamaan lupauksistaan!

    Äänestä

  • Viispiikki kirjoitti:

    Kyllä hallitus pitää huolta sairaista! Lakko on oikeutettu ja olisi joka tapauksessa ollut joskus edessä. Hyvä, että naisvaltaiset alat näyttää vihdoinkin kyntensä! Nykyinen hallitus on vastuussa nykytilanteesta! Katainen pitäisi vain ajaa pensaasta esille vastaamaan lupauksistaan!

    Vasemmisto on ollut pitkään vallankahvassa ja tupoja on värkkäilty. Palkat jääneet jälkeen, (reaaliansiot) nollatasoa varmaan viimeiset 15vuotta. Turhaa syytellä nykyhallitusta.

    Äänestä

  • grynderi kirjoitti:

    Vasemmisto on ollut pitkään vallankahvassa ja tupoja on värkkäilty. Palkat jääneet jälkeen, (reaaliansiot) nollatasoa varmaan viimeiset 15vuotta. Turhaa syytellä nykyhallitusta.

    Hieman kärjistettyä oli kieltämättä tekstini, mutta ottaa takaraivoon sellaiset kannanotot missä vain Tehyläisiä syytellään...

    Äänestä

Jos muutama sata hoitaja peruu irtisanoutumisensa, se ei välttämättä tarkoita juurikaan mitään. Se on kuin muurahaisen pisto jonnekin. :)
Temppiä TEHY

Äänestä
  • lapsi sairaana ja ei tietoa mikä vaivaa. Soitto tk:n sairaanhoitajalle. Sain asiantuntevan avun, pärjättin hyvin aamuun, matkaa tk:hon kymmeniä km. Aamulla asiantunteva hoito sh;n toimesta, jatkot lääkärille ja hoito on hyvissä käsissä.
    Kiitos sinulle sh. T:Sairaan lapsen äiti
    Ps: Teitä TARVITAAN SILLÄ TK:SSAKIN

    Äänestä

sanoutua irti;ei ole mitään takeita että saa työpaikkansa takaisin ja etenkin lainaa ottaneiden ajateltava takaisinmaksua..lakkoavustusta saa sen ajan kun saa, mutta jos ei sitten pääse takaisin omaan työpaikkaansa niin milläs maksat.
Ja ehkä joillain hoitajilla on inhimillisyyttäkin; voitko jättää esim.keskoset vaille hoitoa?
Tehyllehän on tarjottu muita parempaa korotusta,mutta sen johdolle ei riitä. on näyttämisen tarpeen pakko nyt, jottei valta-asema horju. jos vaadittu 24% korotus toteutuu,niin vastaavasti kaikki taksat nousee ja parissa vuodessa inflaatio on syönyt korotuksen.ois parempi kun korotukset tehdään vaiheittain, mutta eihän toi kiihkoilija,agitaattori tehy-akka sitä tajua.

lopuksi,kohtalon ivaa vai suunniteltu teko että lakko astuu voimaan lasten oikeuksien päivänä..onkohan heillä enää oikeutta hoitoon?

Äänestä
  • Kun viime aikojen tapahtumia miettii ja pelkää tulevia irtisanomisia. Herää tuo kysymys.

    Äänestä

Tuo otsikkohan tarkoittaisi että pohjois-suomessa on eniten luusereita, kun ovat irtisanomisiaan peruneet. En usko sellaista pohjois-suomen hoitajista, sillä uskon heidänkin arvostavan työtään ja haluavan siitä inhimillsen korvauksen.

Minä en ainakaan peru. Palkka ei vastaa työn määrää, työn vastuullisuutta, koulutusta, ei mitään. Turhaan kailotatte inhimillyydestä, työtä se hoitaminenkin on eikä mitään elämää suurempaa. Ei mitään vapaaehtoistyötä vaan ihan oikeasti palkkatyötä. Sama pätee mihin tahansa miihunkin työhön; jos ei ole palkka kohdallaan niin työpaikka vaihtuu. Samoin tulee käymään nyt, ainakin itseni kohdalla. En varmasti palaa hoitoalalle jos ei tilit parane.

Ennen vanhaan hoitajat saivat työsuhde-etuina mm asunnon, ruuan ym ja sen lisäksi pienen rahallisen korvauksen. Sittemin edut on työnantajan toimesta otettu pois ja jäljelle on jäänyt vain tuo pieni rahalinen korvaus, eikä sitä ole sen koommin saatettu ajan tasalle. Vuosien saatossa ero normaaleihin palkkoihin on kasvanut niinkin suureksi kuin 24%. Tuon verran tarvitaan, jotta ollaan tasoissa ja tasa-arvoisia muiden saman verran koulutettujen ja vastuullista työtä tekevien kansalaisten kanssa.
Toisin kuin lehdet ovat väittäneet, hoitajan nykypalkka ei ole lähelläkään 2500€/kk, eikä se korotusten myötä nouse yli 3000€/kk. Nuo luvut ovat työnantajan propagandaa ja niissä on mukana kaikki vuorotyölisät, lomarahat ym ja sen lisäksi vielä ilmaa. Nuo luvut EIVÄT pidä paikkaansa, todellisuus on jotain aivan muuta. Propagandaa on myös tuo otsikko "sadat peruneet irtisanoutumisensa".

Pomoilla muuten on eri sopimus ja eri palkka, ei heidän tarvitse olla rivihoitsujen palkoista taistelemassa vaikka hengessä mukana suurin osa onkin. Tässä selitys sille miksi eivät ole irtisanoutuneet. Tosin jotkut jopa ovat, tukeakseen rivihoitsuja.

Jos (ja kun) potilaita työtaistelun vuoksi kuolee, niin se on kyllä hallituksen tappotili, ei hoitajien.
Jos palkkoja ei nyt nosteta, ei ala houkuttele uusia hoitajia ja nyt jo vaivaava hoitajapula tulee pahenemaan ja ihmisiä kuolee silloinkin.
Jos suomessa halutaan hyvää ja käyttäjilleen halpaa hoitoa tulevaisuudessakin, niin nyt pitäisi palkkoja nostaa eikä syyllistää hoitajia siitä että vaativat hekin jotain inhimillisyyttä työhönsä ja siitä maksettavaan korvaukseen.
Toivotaan kuitenkin että työtaistelua ei tule, vaan järki voittaa ennen sitä. Hallitukselle tästä näyttää nousseen arvovaltakysymys, joka henkilöityy Vanhaseen ja Kataiseen. Olisi heidänkin syytä miettiä mikä on heidän ylpeytensä hinta jos työtaistelu alkaa.

Se mistä raha otetaan on toinen juttu. Minusta sen voi siirtää vaikka veroäyriin suoraan, koska verojen maksajat ovat myös palvelujen käyttäjiä. Veroäyrin nosto alle puolella prosentilla tämän vuoksi ei tapa yhtään veronmaksajaa ja hoito on senkin jälkeen vielä hintalaatu-suhteeltaan maailman parasta. Toinen vaihtoehto on yksinkertaisesti valtio, jolla on rahaa enemmän kuin koskaan. Sitä riittää sekä palkkoihin että valtion velkojen lyhennykseen. Katainen kirstunvartijana kokee ilmeisesti rahat omikseen, kun jemmailee niitä kuin omiaan.
Sitten on vielä vaihtoehtona huonoin, eli yksityistäminen, jota porvaripuolueet ilmeisesti haluavat. Tällöin jokainen hoidettava maksaa itse koko hoidon (vakuutuksestaan, jonka on itse maksanut tai muuten), eikä kenenkään hoitoa rahoiteta verovaroin. Tästä kylläkin seuraa että köyhät ja heidän lapsensa, joilla ei ole varaa yksityiseen hoitoon eikä kalliisiin vakuutuksiin kuolevat tästä maasta. Sekö on inhimillistä? Ehkä tässä tavoitellaankin köyhemmän kansanluokan sukupuuttoa, eivätpähän pyöri elätettävänä parempien ihmisten jaloissa.
Helppo se on keskiluokkaisen kepulaisen älähtää sieltä sohvan pohjalta kaiken sen turvallisuuden tunteen keskeltä hoitajien ahneudesta. Entäpä jos joku päivä elämässäsi sairastut, mitä sitten? Tulet saamaan joko hyvää ja erittäin laadukasta hoitoa työhönsä motivoituneilta osaavilta hoitajilta (ja ehkä paranet), tai sitten kuolet hitaasti ja hoitamattomana harvakseltaan sairaalan käytävällä liikkuvien vinku-kiinaa puhuvien "hoitajien" käsiin. Valinta on sinun ja valinnan aika on nyt!

Satsaus hoitajien palkkoihin on satsaus Suomen terveydenhuollon laatuun myös tulevaisuutta ajatellen, ja se jos mikä on tulevaisuuspolitiikkaa jota voi tässä tapauksessa pitää myös inhimillisyyden voittona!

Kaikki tuki hoitajille ja Suomen terveydenhuollon tulevaisuuteen! Ja hoitajat, pidetään rintama yhtenäisenä eikä anneta periksi tuumaakaan! Hyvästä ja arvokkaasta työstämme on maksettava kunnon korvaus!

Äänestä
  • Mikä tällä hetkellä on hoitajan palkka? Entä lisät esim yöltä? Maksetaanko ylitöistä? Tietoa kehiin niin me muutkin ymmärretään mitä tienaatte.

    Äänestä

  • tieto on Oulun läänistä, kun työnantaja on kysellyt työntekijöiltä, sadat eivät ole olleet enää halukkaita irtisanomaankaan itseään.Eräs potilaan omainen kertoi tämän.

    Äänestä

  • Enkä ainakaan itse ole kepulainen enkä edes kokoomuslainen. Kyse on TAVASTA, jolla vaatimukset halutaan saada läpi.Olen tavannut kymmeniä ihmisiä eikä kukaan hyväksy irtisanomisia. Suurimman osan mielestä myös palkkavaatimus on kova. Täällä eletään lähes köyhyysrajalla, joten tuollaiset palkat ovat tosi kovia.Moni saa kahdessa kuukaudessa saman eli 2500-3000 ekua lisineen. Ja nyt on kyse juuri tuosta tilipussista ei peruspalkasta, koska sehän se elämiseen tulee, mitä tilille kopsahtaa.

    Äänestä

  • on tosiasia kirjoitti:

    tieto on Oulun läänistä, kun työnantaja on kysellyt työntekijöiltä, sadat eivät ole olleet enää halukkaita irtisanomaankaan itseään.Eräs potilaan omainen kertoi tämän.

    Luusereita. Eivät ansaitse tulevia korotuksia mokomat rikkurit.

    Äänestä

  • utelias ajattelija kirjoitti:

    Mikä tällä hetkellä on hoitajan palkka? Entä lisät esim yöltä? Maksetaanko ylitöistä? Tietoa kehiin niin me muutkin ymmärretään mitä tienaatte.

    Sairaanhoitajan peruspalkka n. 1750 € -19xx € . X tulee siitä, koska palkoissa on työnantaja ja kuntakohtaisia eroja, eli vaihtelua joitain kymmeniä euroja. Ei kuitenkaan ala kakkosella palkat.

    Perus- ja lähihoitajan peruspalkka n. 1600 € - 1790 €/kk. Tuo on suurinpiirtein se nykyhaarukka. Lisät ja muut määräytyvät samoin perustein kuin sairaanhoitajilla, mutta pienemmästä peruspalkasta johtuen jäävät tietysti pienemmiksi.

    Lisät yötyöstä klo 22-06 tunneilta +40% tuntipalkkaan. muuten norm ylityökorvausprosentit ja lisät, kuten muillakin aloilla. Lisät kolmivuorotyötä tekevällä hoitajalla tekevät tehtyjen tuntien määrästä riippuen n. 0-250 €/kk lisää palkkaan. Huom, vuorot eivät ole säännöllisiä, eli joka kk ei tule samoja lisätyökorvauksia!

    Hoitajilla ei ole varsinaista ruokatuntia tai kahvitaukoja työssään, ne pidetään jos ehditään.

    Äänestä

  • kohtuus kaikessa kirjoitti:

    Enkä ainakaan itse ole kepulainen enkä edes kokoomuslainen. Kyse on TAVASTA, jolla vaatimukset halutaan saada läpi.Olen tavannut kymmeniä ihmisiä eikä kukaan hyväksy irtisanomisia. Suurimman osan mielestä myös palkkavaatimus on kova. Täällä eletään lähes köyhyysrajalla, joten tuollaiset palkat ovat tosi kovia.Moni saa kahdessa kuukaudessa saman eli 2500-3000 ekua lisineen. Ja nyt on kyse juuri tuosta tilipussista ei peruspalkasta, koska sehän se elämiseen tulee, mitä tilille kopsahtaa.

    Ei vaan nyt on kyse siitä, kuinka huonosti hyvinkoulutetut ihmiset tienaavat vaativassa työssään verrattuna muihin vastaavan koulutusasteen suorittaneisiin työntekijöihin.

    Sairaanhoitajan koulutus kestää tällä hetkellä 3,5 vuotta ja oppilaitos on siis ammattikorkeakoulu.

    Työ vaatii jatkuvaa koulutusta työn ohella, eri erilaisia kursseja ym. on jatkuvasti käytävä pysyäkseen mukana alan kehityksessä. Nämä suoritetut koulutukset eivät vaikuta palkkaukseen toisin kuin muilla aloilla.

    Nykyiset lähihoitajat (mikä siis vastaa perushoitajaa, mielenterveyshoitajaa ym on vain uudempi nimike) ovat käyneet opistoasteen koulutuksen ja heidän alan keityksessä mukana pysymisensä vaatii yhtälailla jatkuvaa kouluttautumista.

    Toisin sanoen hoitajat ovat mahdollisesti Suomen eniten kouluttautuneimpia ammattiryhmiä, kun otetaan huomioon heidän työn ohessa käymänsä koulutukset. Ovat siis korotuksensa ansainneet.

    "Moni saa kahdessa kuukaudessa saman eli 2500-3000 ekua lisineen"

    Niin varmaan, mutta tuskin tekevät yhtä vaativaa työtä ja yhtä paljolla koulutuksella. Hoitajat pelastavat ihmishenkiä, eivät myy aikakausilehtiä.

    Eli nyt ei ole pelkästään kyse siitä mitä maksetaan, vaan myös siitä millä tavalla se ansaitaan.

    Irtisanomiset ovat hyvä ja konkreettinen tapa saada ihmiset näkemään hoitajien työn tärkeys tälle maalle. Heitä ilman ei pärjätä. Sen tietää hallituskin, jonka piti säätää oikein laki saadakseen hoitoalan ammattilaiset työpaikoilleen pitämään suomea hengissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


IRTISANOMISAIKEENSA kirjoitti:

Oulun läänissä. Ovat tulleet järkiinsä. Voittiko inhimillisyys? Näkivätkö TEHY:n pomojen läpi, eiväthän edes nuo pomot uskaltaneet irtisanoutua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu