Kuopiossa, käsittämätöntä vaikka on miten uudiskohde ja keskustassa...
http://www.etuovi.com/kohde/165751
http://www.etuovi.com/kohde/165751
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hinta on todella hurja, jos kyseessä on Kuopio. Tuolla neliöhinnalla saa kuitenkin samankokoisia ennen sotia rakennettua asuntoja jykevistä taloista etelä-Helsingistäkin, esim. Kamppi-Hietalahdesta irtoaa ainakin. No nämä jälkimmäisenä mainitut eivät tietenkään ole uusia, joten käytetty ja uusi asunto ovat eri tuote eivätkä täysin vertailukelpoisia, mutta kuitenkin.
Jos Kuopiossa on vastaavia vähän tarjolla, saattaa kuitenkin olla että asunnoille löytyy tarpeeksi ostajia jotka haluavat asua uudessa asunnossa keskustan palvelujen ja yhteyksien tuntumassa.
Myös tämä toinen on Joensuussa, hintataso 3500-4000€/neliö, vuokrat kaksioissa 950-1050€/kk. Myyty muutamaa asuntoa lukuunottamatta. Paikallisia juppeja viidennessä kerroksessa ja nelosessa Lieksasta muuttaneita varakkaita eläkeläisiä (jotka sotkee eurot ja markat)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Iso_Myy
USA:ssa on halpaa, 200000€. Tälläinen maksaisi samankokoisella tontilla pk-seudulla 500000-600000€?
http://ellencrawford.listingware.com/search/searchdetail.cfm?ListingID=3514963&KeyField=ListingID&CFID=3514963
New Listing with Pride of Originial Owner! Immaculate & Neutral decor. WALK TO BEST SCHOOLS! Hardcoat Stucco! Full Daylight Basement, 7 Zone Irrigation, 2 NEW HVACs 2004! Upgraded Hardwood Floors, Berber carpete, Tiled Floor Master Bath First floor Office/Living Room could be 4th Bed or Computer Room. Professional landscaping! Hurry!
Tässä Tähtitornin asunnoista maksoivat 3900€/neliö,
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_korkeimmista_rakennuksista_ja_rakennelmista
Alimpien kerroksien paria asuntoa lukuunottamatta kaikki on myyty. Grynderi teki kovat voitot ja on jo nyt TOP10-listalla Pohjois-Karjalan suurituloisimmissa.
Mutta Joensuu ei olekaan Kuopio.. ;)
Noihin odotetaan omakotitalonsa myyviä vanhuspariskuntia, jotka ei enää halua kävellä pitkälle palveluiden perässä.
Nuoremmat ostaa tuolla hinnalla melko tuoreen omakotitalon Kuopiosta, 15 minsan automatkan päästä tuosta Myllykadusta.
Taitaa jäädä grynderin haaveeksi tuo hinta.