Järjestöjen ja muiden yhteisöjen tuki
Pohjoismaiden sairaanhoitajien yhteistoimintajärjestö SSN - Sykelpleiernes Samarbeid i Norden
Pohjoismaista tukea Tehyn taistelulle suomalaisten sairaanhoitajien palkkavaatimuksien puolesta.
Pohjoismaiden sairaanhoitajien yhteistoiminta (PSY) on pohjoismaiden sairaanhoitajajärjestöjen muodollinen yhteistyöelin jonka jäseniä ovat:
* Dansk Sygeplejeråd
* Felagið Føroyskir Sjúkrarøktarfrøðingar
* Félag íslenskra hjúkrunarfræðinga
* Norsk Sykepleierforbund
* Suomen sairaanhoitajaliitto
* Vårdförbundet, sairaanhoitajaryhmä
ja edustaa näin ollen yli 300 000 pohjoismaista sairaanhoitajaa.
PSY:n hallitus, johon kuuluu jäsenjärjestöjen puheenjohtajat, päätti kokouksessaan 23. lokakuuta Reykjavikissa yksimielisesti tukea Tehyn taistelua paremman palkan puolesta suomalaiselle hoitohenkilökunnalle. Palkan joka kuvastaisi terveydenhuollon arvostusta.
PSY kehottaa tiedottamaan suomalaisten sairaanhoitajien ja muun hoitohenkilökunnan palkkataistelusta ja tukemaan sitä kaikissa pohjoismaissa.
PSY:n hallitus korostaa, että Suomen hallituksen lyhytjänteiset ratkaisut kiistalle eivät ole hyväksyttävissä, ei potilaiden eikä hoitohenkilökunnan kannalta.
PSY vaatii että Tehyn palkkavaatimuksiin suostutaan.
Lisbeth Löpare-Johansson
PSY:n puheenjohtaja
Naisjärjestöt Yhteistyössä -NYTKIS ry
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry lähettää teille terveisensä ja tukensa. Hoitohenkilöstön palkat on saatava kuntoon, se on naisten ja koko yhteiskunnan etu!
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on vuonna 1988 perustettu naisten oikeuksien puolustaja. NYTKIS työskentelee naisten aseman parantamiseksi, todellisen sukupuolten välisen tasa-arvon toteuttamiseksi ja yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden edistämiseksi.
NYTKIS ry:n taustalla ovat suurimpien puolueiden naisjärjestöt: Perussuomalaiset Naiset ry, Kokoomuksen Naisten Liitto ry, Kristillisdemokraattiset Naiset ry, Sosialidemokraattiset Naiset, Suomen Keskustanaiset ry, Vasemmistonaiset, Vihreät Naiset ry sekä Svenska Kvinnoförbundet rf.
Lisäksi toiminnassa ovat mukana:
Naisjärjestöjen Keskusliitto ry, Suomen Naistutkimuksen Seura ry ja Unioni, Naisasialiitto Suomessa ry
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry
TUKI TEHYN KAMPPAILULLE - JULKINEN TERVEYDENHUOLTO TURVATTAVA!
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry antaa täyden tukensa Tehyn kamppailulle oikeudenmukaisempien palkkojen puolesta. Julkiset terveydenhuoltopalvelut kuuluvat kansalaisten perusoikeuksiin, ja erityisen tärkeitä ne ovat pienituloisille vammaisille, pitkäaikaissairaille ja eläkeläisille.
Suomen perustuslain mukaan vastuu riittävistä ja toimivista terveydenhoitopalveluista on viime kädessä valtiolla, vaikka järjestämisvastuu onkin siirretty pääosin kunnille. Katsomme, että valtion on huolehdittava ammattitaitoisen terveydenhoitohenkilöstön riittävyydestä ja saatavuudesta julkiselle sektorille myös tulevaisuudessa.
Hoitajille on varmistettava kunnollinen palkkataso ja tuettava henkilöstön jaksamista kehittämällä myös alan työoloja, johtamista, töiden joustavaa organisointia ja jatkokoulutusta. Vaadimme valtiolta sekä nykyistä suurempaa taloudellista panostusta sosiaali- ja terveydenhuoltopalveluihin että kuntien toiminnan tiukempaa seurantaa ja ohjausta mm. alibudjetoinnin estämiseksi.
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry.
Liittohallitus 26.10.2007
UUDENMAAN MUNUAIS- JA MAKSAYHDISTYS UUMU RY
UUMU Uudenmaan munuais- ja maksayhdistys UUMU ry on Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) alueen munuais- ja maksapotilaiden etu-, palvelu- ja yhdessäolojärjestö. Jäseniä yhdistyksessä on 1100.
UUMUn tavoite on turvata pitkäaikaissairaiden munuais- ja maksapotilaiden asianmukainen ja laadukas hoito.
KANNANOTTO Uudenmaan munuais- ja maksayhdistys UUMU ry tukee sairaanhoitajien vaatimusta tasa-arvon saavuttamiseksi ja palkkatason nostamiseksi.
Terveydenhoidon tulevaisuus ja hoitohenkilökunnan saatavuus on turvattava maksamalla vaativasta työstä asiallinen korvaus.
Suomen Elintarviketyöläisten Liitto - Etelä Suomen aluejärjestö
Tehyn jäsenille ja päättäjille!
Elintarviketyöläisten Etelä-Suomen aluejärjestö ilmaisee tukensa Tehyn palkkaneuvotteluihin. Tuemme jäsenistönne palkankorotuskampailuja ja toivotamme teille kestävyyttä ja sitkeyttä taisteluunne kunnollisten tasokorotusten saavuttamiseksi.
Aluejärjestömme tulee omalla toiminnallaan vaikuttamaan, että pääsette tavoitteeseenne. Jos päädytte työtaisteluun, niin pyrimme konkreettisesti tukemaan kamppailuanne.
Rakennusliitto
Rakennusliiton maakokous tukee hoitajien työtaistelua
Sunnuntaina päättynyt Rakennusliiton valtakunnallinen maakokous antaa tukensa Tehyn kamppailulle parempien palkkojen puolesta. Hämeenlinnassa koolla olleet yli 500 rakentajaa korostavat, että hoitajat tekevät hyvin raskasta ja vaativaa työtä varsin pienellä palkalla. Sen jälkeenjääneisyyden korjaaminen on rakentajien mielestä oikein ja kohtuullista.
Rakentajat korostavat, että hoitajat tuntevat varmasti vastuunsa. Palkkavaatimuksia tai sen tueksi kaavailtuja toimia ei olekaan kohdistettu terveydenhoitopalveluja tarvitsevia suomalaisia vastaan. Rakentajat ovat vakuuttuneita siitä, että pitkässä juoksussa terveyspalveluja käyttävät suomalaiset voittavat hoitajien työehtojen parantuessa.
Rakentajat korostavat, että vastuussa olevien työnantajien edustajien ja poliitikkojen olisi lopetettava lakitekninen pikkukikkailu uhkaavan työtaistelun edessä. Sen sijaan olisi keskityttävä itse asiaan eli neuvotteluihin.
Rakennusliiton osasto 1, Helsingin Kirvesmiehet ry
Hyvät Ystävät!
Rakennusliiton osasto1, Helsingin Kirvesmiehet ry., toivottaa järjestöllenne menestystä kamppailussa parempien työehtojen puolesta.
Mielestämme valtionvarainministerin on lunastettava antamansa vaalilupaukset sairaanhoitajille.
Suomen Bioanalyytikkoliitto
Suomen Bioanalyytikkoliitto antaa täyden tuen ja toivottaa menestystä Tehyn työtaistelutoimille alan palkkauksen saamiseksi asianmukaiselle tasolle!
Turun metallityöväen ammattiosasto 49
Turun metallityöväen ammattiosasto ry. 49 tukee Tehyläisiä heidän kamppailussaan oikeudenmukaisemman palkkauksen puolesta.
Pekeman Työntekijät ry
Tehy tarvitsee nyt tukea!
Pekeman Työntekijät ry ammattiosasto antaa tukensa Tehyn kamppailulle raskaan ja naisvaltaisen terveydenhoitoalan palkkatason kohottamiseksi ja alan työehtojen parantamiseksi.
Kamppailunne edesauttaa suomalaisen terveydenhoidon ja vanhushuoltojärjestelmän turvaamista ja ammattitaitoisen henkilökunnan saantia alalle. Toimivat ja ammattitaidolla hoidetut terveys- ja sosiaalipalvelut ovat yksi meidän kaikkien perusoikeuksista. Pitäkää pintanne!
Pekeman Työntekijät ry on Porvoon Kilpilahdessa toimiva ammattiosasto. Tähän 500-jäseniseen ja Kemianliiton alaiseen ammattiosastoon kuuluvat Borealis Polymersin työntekijät.
Naisasialiitto Unioni
Naisasialiitto Unioni tukee Tehyä kamppailussa kohtuullisten palkkojen puolesta.
Tampereen yliopiston tieteentekijät TATTE ry
Tampereen yliopiston tieteentekijät Tatte ry tukee Tehyn oikeutettuja vaatimuksia hoitajien työn kuormittavuuden ja vaativuuden sekä palkkauksen välisen epäsuhdan poistamiseksi.
Kemin Sosiaali- ja terveysalan opettajat
Kemin Sosiaali- ja terveysalan opettajien paikallisyhdistyksen hallitus tukee yksimielisesti TEHYä palkkakuopasta ylös pääsemiseksi.
Suomen sairaanhoitajien koulutus on toteutettu viimeiset 15 vuotta ammattikorkeakouluissa ja sen kesto on vielä puoli vuotta enemmän kuin muissa maissa. Korkeakoulutuksen suorittaneet teoreettiset ja käytännölliset tiedot omaavat arjen sankarit tarvitsevat kannustusta ja kuoppakorotuksen yhä haasteellisimmiksi muuttuneisiin tehtäviin.
Joensuun Tutkijanaiset ry
Joensuun Tutkijanaiset ry:n tuen ilmaisu TEHY:lle
Joensuun yliopistossa toimiva, monien eri alojen toimijoita edustava yhdistys Joensuun Tutkijanaiset ry. haluaa ilmaista tukensa TEHY:lle vaikeassa työtaistelutilanteessa.
Pidämme TEHYn palkkavaatimuksia oikeutettuina. Näemme TEHYn edunvalvontatoiminnan tärkeänä päänavauksena yhden naisvaltaisen matalapalkka-alan aseman ja arvostuksen kohottamiseksi. Se raivaa tietä koko naisvaltaisen hoitotyöalan kriisin korjaamiseksi ja samalla meidän kaikkien turvallisuuden hyväksi. Liian kauan hoitotyötä tekevien vaatimuksiin on vastattu naisille ominaiseksi miellettyyn kutsumusammattiin vetoamalla.
On ollut masentavaa seurata, miten nopeasti media ryhtyi tuomitsemaan ja syyllistämään tehyläisiä. Tätä on tehty isällisen varottavasti, avoimen parjaavasti, inhimilliseen moraaliin vetoavasti – tai kaikilla tyyleillä tältä väliltä. Vanhukset, kuolevat, syntymässä olevat ja lapsipotilaat – heidän kohtalonsa on vedetty tunteisiin vetoavasti kirjoitteluun mukaan. Ikään kuin jatkuva terveydenhuollon heikentäminen, sen resurssien vähentäminen ja alan kriisiyttäminen olisikin tehyläisten vika. Onpa tarjottu tilalle halpatuontia Thaimaasta tai nuoria hoitajia, jotka eräiden kirjoittajien mukaan eivät osaisi pyytää työstään palkkaa.
Toivomme, että tilanne ratkeaisi tehyläisten kannalta hyvin ja Suomen hallitus ottaisi viimeinkin vastuun terveydenhuoltoalan kriisin ratkaisemisesta ja alan kehittämisestä. Tästä hyötyisivät kaikki terveydenhuoltopalveluita tarvitsevat – myös tutkijanaiset.
Suomen Lastenhoitoalan Liitto ry
Suomen Lastenhoitoalan Liitto ry antaa täyden tukensa Tehyläisten taistelulle oikeudenmukaisen palkkauksen puolesta. Toivomme voimia kaikille, jotka ovat rohkeasti lähteneet mukaan taisteluun oman henkilökohtaisen panoksen myötä.
Talentia Keski-Suomi ry
Talentia Keski-Suomi ry:n tukikannanotto tehyläisille
Talentia Keski-Suomi on sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentian alueyhdistys. Yhdistykseen kuuluu 1062 sosiaalialalla toimivaa jäsentä.
Talentia Keski-Suomi haluaa ilmaista tukensa Tehyn oikeutetuille palkkavaatimuksille.
Koulutetun hoitohenkilöstön kamppailu palkkojensa puolesta on aiheuttanut monenlaista keskustelua ja hoitajiin kohdistuvaa syyllistämistä. Nyt on korkea aika korjata hoitajien palkkaus.
Hallituksella on halutessaan mahdollista osoittaa lisämääräraha hoitoalan palkankorotuksiin.
Valtion ylijäämäisestä budjettiesityksestä osa voidaan suunnata hoitajille ja näin lunastaa puheet koulutettujen naisvaltaisten alojen todellisesta tukemisesta.
Hoitoalan ammattilaisten työ on raskasta ja vastuullista. Heidän vaatimuksessaan ei ole kyse ahneudesta, vaan palkkojen pitkäaikaisen jälkeenjääneisyyden korjaamisesta. Jos palkkakuoppaa ei korjata, työntekijöiden rekrytointi julkiseen terveydenhoitoon vaikeutuu entisestään ja hoitajapula pahenee.
Tehyn palkankorotusvaatimus on mielestämme tärkeä avaus muidenkin naisvaltaisten alojen yleisen palkkatason nostamiseksi. Mielestämme tehyläisten kamppailu ansaitsee kaikkien kansalaisten tuen ja toivomme heille voimia asiansa puolustamisessa. Samoin haluamme kannustaa muitakin naisia kamppailemaan oikeuksistaan omissa ammattijärjestöissään. Keskinäinen kadehtiminen ja uhrautumismentaliteetin korostaminen eivät varmasti vie minkään naisvaltaisen alan palkkakehitystä eteenpäin.
PAND Taiteilijat Rauhan Puolesta
Tervehdys, TEHY!
Suomi on rikkaampi kuin koskaan, meillä on varaa maksaa sairaanhoitajille säädyllistä palkkaa, se on varmaa.
Kysymys on vain siitä mitä halutaan. ja Suomen kansa haluaa: sosiaaliturvaa, terveydenhoitoa ja koulutusta. niiden takia olemme valmiita maksamaan veroja.
Tämä selviää kaikista tutkimuksista ja gallupeista.
Te seisotte tänään taistelun eturintamassa, pitkästä aikaa joku nousee hyvinvointiyhteiskunnan alasajoa vastaan. Elleivät kansanedustajat tajunneet 30
hopearahan symboliikkaa, me muut tajusimme, hymyilimme tuimasti ja nostimme teille maljan.
Koko kannanotto: www.pand.fi
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7
Tuki hoitajien palkkavaatimuksille
Maan hallituksen tulee lunastaa vaalien alla tehdyt lupaukset ja löytää lisää rahaa terveydenhoitoalan työntekijöiden palkkojen korottamiseen. Työntekijöiden vaatimukset palkkatason korottamiseksi ovat täysin oikeutettuja.
Jotta me suomalaiset tulevaisuudessakin saamme olla osallisena maailman parhaimmastaterveyden huollosta, tulee nyt korjata terveydenhoitoalan työntekijöiden palkkojen jälkeenjääneisyys ja turvata näin ammattitaitoisen henkilöstön saatavuus myös tulevaisuudessa. Valtion budjetissa on rahaa tätä varten, jos vain on tahtoa korjata tämä hävettävä epäkohta. Ihmisten terveys ja hyvinvointi on asetettava tärkeämmäksi kuin valtion velan lyhentäminen.
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7 antaa täyden tukensa terveydenhoitoalan työntekijöille.
Tampereella 18.10.2007
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7 Jäsenkokous
Kirjailija- ja taiteilijajärjestö Kiila ry.
Kirjailija- ja taiteilijajärjestö Kiila ry. tukee tinkimättä Tehyn työtaistelua. On koko yhteiskunnan kannalta tärkeää, että hoitohenkilökunnan palkat saadaan kuntoon. Kiila muistuttaa, että kulttuurityöntekijäin tulotason heikko kehitys on osa samaa ongelmavyyhtiä, johon Tehy nyt ansiokkaasti osaltaan ottaa kantaa.
Kulttuuriyhdistys Kiila on vuonna 1936 perustettu suomalainen yhteiskunnallinen kirjailija- ja taiteilijaryhmä. Alusta asti moneen suuntaan kriittinen Kiila vastustaa syrjintää ja pahoinvointiyhteiskunnan rakennustalkoita. Kiila puolustaa kaikkien oikeuksia. Always on the critical edge!
Lisätietoja järjestön toimista: www.kiila.org
AKT / Helsingin bussiliikenne oy
Helsingin bussiliikenne oy:n Auto- ja kuljetusalan työntekijäliittoon järjestäytyneet linja-autonkuljettajat kannattavat lämpimästi Tehyläisten oikeutettuja vaatimuksia palkkauksellisten epäoikeudenmukaisuuksien korjaamiseksi.
Helsingin bussiliikenne oy
AKT:n työhuonekunta
Suomen Naisyhdistys ry.
Hyvät Tehyläiset Sisaret!
Taistelunne on jalo. Jaksakaa!
Olette jo saaneet paljon hyvää aikaa - muille. On teidän vuoronne. Suomi tarvitsee osaavia naisiaan ja miehiä.
Olemme puolellanne. Toivomme onnellista lopputulosta pian.
Suomen Naisyhdistys ry.
Informaatioalan Akateemiset ry – Akademiska Informationsspesialister rf INA
Informaatioalan Akateemiset INA ry tukee Tehyn tavoitteita. Tavoite on yhdensuuntainen omamme kanssa; matalapalkkainen naisvaltainen ammatti, jonka palkkaus ei vastaa yhä vaativampia työtehtäviä.
Demokraattinen naisverkosto
Tehyläiset, taistelunne on oikea!
’ Maa on kaiken kansan, mutta herrat maata hallitsee.
Leivän saa ja oikeutta vain kun siitä taistelee…
Työstä, ja taistelusta, on syntyvä solidaarisuus.
Voimaa ja uskallusta, lämmintä luottamusta
luo solidaarisuus…’
Edellisiin säkeisiin liittyen Demokraattinen naisverkosto tukee saumattomasti hankettanne, jonka tavoitteena on nostaa naisten palkkatasoa sieltä todellisesta kuopasta.
HTY:n naisosasto ry / Vasemmistoliitto rp
Tuki naispalkkojen korottamiselle!
HTY:n naisosasto kävi syyskokouksessaan laajan keskustelun terveydenhuollosta ja hoitohenkilöstön palkoista sekä työoloista. Naisosaston mielestä tehyläisten työtaistelutoimet ansaitsevat kaiken tuen.
Tässä tilanteessa kunnat eivät voi vetäytyä vastuustaan, eikä valtio liioin kiertää omaa vastuutaan. Kunnat selviytyvät palkankorotuksista korotetuilla valtionosuuksilla ja lopettamalla ainaisen alibudjetoinnin sosiaali- ja terveyspalveluissaan. Terveydenhuollon palkkojen nostaminen on tahdon asia rikkaassa Suomessa.
HTY:n naisosaston näkemyksen mukaan potilasturvallisuudesta työtaistelutilanteessa kantavat vastuun aina kunnat ja valtio, eivät yksittäiset hoitajat tai ammattijärjestö Tehy ry.
Naisten Linja Suomessa ry
Naisten Linja Suomessa ry lähettää teille terveisensä. Tuemme Tehyn vaatimuksia hoitohenkilöstön palkkatason korottamiseksi.
Naisten Linja Suomessa ry vastustaa naisiin kohdistuvaa väkivaltaa.
Yhdistys ylläpitää valtakunnallista, väkivaltaa kokeneille naisille ja tytöille sekä heidän läheisilleen suunnattua neuvonta- ja tukipuhelin Naisten Linjaa.
Finlands svenska socialdemokrater
Vårdarnas krav är berättigade
Det ligger i samhällets intresse att samsyn kan uppstå mellan arbetsgivar- och arbetstagarparterna innan massuppsägningar inom vården genomförs. Vårdarnas krav i den pågående konflikten är berättigade och regeringen har alla möjligheter att lösa konflikten om den bara har politisk vilja. Det säger Finlands svenska socialdemokrater i ett uttalande från sitt styrelsemöte i Helsingfors 27.10.
Om man före valet och i regeringsprogrammet blandar sig i löneförhandlingsfrågor kan man inte med bevarad trovärdighet nu säga att man skall hålla sig utanför. Den ekonomiska tillväxten i landet är osedvanligt hög och det finns goda möjligheter att sköta frågan utan större risktagningar. Att regeringen i sin tilläggsbudget satsar 1500 miljoner i en icke budgeterad amortering av statsskulden visar att välfärdssatsningarna inte är den viktigaste frågan för regeringen. Sett ur det perspektivet är oppositionens krav på 600 miljoner mera till kommunerna helt realistiska. Förutsättningar finns för att sköta vårdarnas lönefråga men tyvärr tycks viljan saknas.
Suomen Työväenpuolue STP
Annamme täyden tukemme Tehyn tavoitteelle saada parannusta palkkoihinsa. Vastuu maamme terveydenhoidosta on viimekädessä valtiovallalla, jonka tulee antaa tarvittavat resurssit kunnille hoitotason ylläpitämiseen niin hoitajien palkkauksen kuin määränkin suhteen.
Rahasta tämä ei ole kiinni. Kysymys on siitä, että hallitus ei halua puuttua maamme rakenteellisiin epäkohtiin.
Sairaanhoidon epäkohdat ovat olleet tiedossa jo vuosia. Valtiovallan on järjestettävä rahaa pitkäaikaisen epäkohdan purkamiseen.
Hallituksen haluttomuutta puuttua asioihin on autettava jopa lakon avulla.
Suomen Työväenpuolue STP rp.
Sitoutumaton vasemmisto ry
Sitoutumaton vasemmisto tukee Tehyn työtaistelua.
SKP
Tehyn esittämä vaatimus palkkojen kuoppakorotuksista on toteutettava. Se on tarpeen, jotta estetään julkisen terveydenhuoltojärjestelmän ajautuminen kriisiin ja turvataan ammattitaitoisen henkilöstön saanti.
Palkkojen korottaminen on tarpeen myös tulonjaon muuttamiseksi oikeudenmukaisemmaksi ja naisten palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi. Tehyn vaatimustaso on selkeästi vanhaa tulopoliittista palkkalinjaa parempi ja senkin tähden vastaa palkansaajien tämän päivän tarpeita paremmin.
Tehyn vaatimukset eivät vie kuntien talouksia katastrofiin, kuten kunnallinen työmarkkinalaitos ja kuntien eliitti harhaanjohtavasti väittää. Terveydenhoitoalan palkkojen korottaminen ei myöskään edellytä kunnallisveron kiristämistä. Valtio ja kunnat saavat jo nyt lisää verotuloja palkkojen yleisen nousun myötä. Palkkasumman noin neljän miljardin kasvusta valtio ja kunnat saavat verotuloina noin kaksi miljardia, jolla voidaan rahoittaa muun muassa hoitajien palkkojen korottaminen.
Kunnat tarvitsevat kuitenkin lisää varoja lakisääteisten palvelujen parantamiseksi ja palkatakseen lisää henkilökuntaa. Eduskunnan tulee hylätä hallituksen esittämä kuntien sosiaali-, terveys- ja sivistystoimen valtionosuusprosenttien alentaminen, joka vähentäisi kuntien tuloja vuosittain 480 miljoonaa euroa. Kunnat saisivat lisää tuloja saattamalla myös pääomatulot kunnallisverotuksen piiriin.
Terveydenhoitohenkilökunnan palkankorotuksiin on varaa. Siitä on osoituksena myös valtiontalouden jatkuva miljardien ylijäämäisyys. Kyse on poliittisesta tahdosta ja vaalilupausten toteuttamisesta. Vastuu myös Tehyn työtaistelun aikaisesta potilasturvallisuudesta kuuluu valtiovallalle ja sitä nyt käyttäville poliittisille puolueille.
SKP tukee Tehyn vaatimuksia. Niiden toteuttaminen avaisi tietä myös muiden alojen matalien palkkojen korottamiselle. Näin tapahtuvalla ostovoiman kasvulla olisi myönteinen vaikutus työllisyyden ja kansantalouden yleiselle kehitykselle.
Valtiovalta ei saa käyttää Tehyn palkkakamppailua verukkeena pakkosovintojärjestelmän luomiseen.
SAK:n Turun Seudun paikallisjärjestö TSAP ry
SAK:n Turun Seudun paikallisjärjestö TSAP ry:n edustajiston syyskokouksen 30.10.2007 tekemällä yksimielisellä päätöksellä välitän toimeksi saaneena seuraavanviestin:
TSAP:n edustajisto lähettää solidaarisen tervehdyksen TEHY:n tovereille.
Viekää oikeutettu taistelunne voittoon!
Turun seudun terveys- ja sosiaalialan opiskelijayhdistys ry
Tämä on meille opiskelijoillekin todellinen Tahdon Asia. Turun seudun terveys- ja sosiaalialan opiskelijayhdistys ry. on täysillä tukemassa Tehy:n työtaistelua. Toivotamme onnea ja menestystä taistoon meidänkin tulevaisuutemme puolesta.
Suomen Röntgenhoitajaliitto
Suomen Röntgenhoitajaliitto antaa kaiken tukensa Tehyn arvokkallee toiminnalle ja tärkeälle asialle.
Pohjois-Karjalan Ensihoitajat
Pohjois-Karjalan Ensihoitajat ry tukee Tehyn työtaistelua.
Suomen Kätilöliitto - Finlands Barnmorskeförbund ry
Suomen Kätilöliitto antaa täyden tuen Tehyn neuvotteluille ja työtaistelutoimenpiteille. Vihdoinkin ammattitaitomme alennusmyynti on päättynyt.
Voittajat eivät koskaan luovuta. Luovuttajat eivät koskaan voita.
Suomen sairaanhoitajaliitto ry
Suomen sairaanhoitajaliitto ry on tukenut näkyvästi Tehyn neuvottelutoimintaa ja jatkaa näitä toimia kunnes neuvotteluissa on saatu hyväksyttävä tulos. Valitun strategian mukaisesti Sairaanhoitajaliitto haluaa vaikuttaa myös edunvalvontaan tekemällä näkyväksi sairaanhoitajien työtä ja sen vastuullisuutta. Väestön hyvinvoinnin ja yhteiskunnan toiminnan turvaamiseksi tarvitaan rohkeita päätöksiä NYT. Sairaanhoitajat toimivat vaativassa terveysalan ammatissa. Vastuusta on maksettava.
Pohjoismaiden sairaanhoitajien yhteistoimintajärjestö SSN - Sykelpleiernes Samarbeid i Norden
Pohjoismaista tukea Tehyn taistelulle suomalaisten sairaanhoitajien palkkavaatimuksien puolesta.
Pohjoismaiden sairaanhoitajien yhteistoiminta (PSY) on pohjoismaiden sairaanhoitajajärjestöjen muodollinen yhteistyöelin jonka jäseniä ovat:
* Dansk Sygeplejeråd
* Felagið Føroyskir Sjúkrarøktarfrøðingar
* Félag íslenskra hjúkrunarfræðinga
* Norsk Sykepleierforbund
* Suomen sairaanhoitajaliitto
* Vårdförbundet, sairaanhoitajaryhmä
ja edustaa näin ollen yli 300 000 pohjoismaista sairaanhoitajaa.
PSY:n hallitus, johon kuuluu jäsenjärjestöjen puheenjohtajat, päätti kokouksessaan 23. lokakuuta Reykjavikissa yksimielisesti tukea Tehyn taistelua paremman palkan puolesta suomalaiselle hoitohenkilökunnalle. Palkan joka kuvastaisi terveydenhuollon arvostusta.
PSY kehottaa tiedottamaan suomalaisten sairaanhoitajien ja muun hoitohenkilökunnan palkkataistelusta ja tukemaan sitä kaikissa pohjoismaissa.
PSY:n hallitus korostaa, että Suomen hallituksen lyhytjänteiset ratkaisut kiistalle eivät ole hyväksyttävissä, ei potilaiden eikä hoitohenkilökunnan kannalta.
PSY vaatii että Tehyn palkkavaatimuksiin suostutaan.
Lisbeth Löpare-Johansson
PSY:n puheenjohtaja
Naisjärjestöt Yhteistyössä -NYTKIS ry
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry lähettää teille terveisensä ja tukensa. Hoitohenkilöstön palkat on saatava kuntoon, se on naisten ja koko yhteiskunnan etu!
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on vuonna 1988 perustettu naisten oikeuksien puolustaja. NYTKIS työskentelee naisten aseman parantamiseksi, todellisen sukupuolten välisen tasa-arvon toteuttamiseksi ja yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden edistämiseksi.
NYTKIS ry:n taustalla ovat suurimpien puolueiden naisjärjestöt: Perussuomalaiset Naiset ry, Kokoomuksen Naisten Liitto ry, Kristillisdemokraattiset Naiset ry, Sosialidemokraattiset Naiset, Suomen Keskustanaiset ry, Vasemmistonaiset, Vihreät Naiset ry sekä Svenska Kvinnoförbundet rf.
Lisäksi toiminnassa ovat mukana:
Naisjärjestöjen Keskusliitto ry, Suomen Naistutkimuksen Seura ry ja Unioni, Naisasialiitto Suomessa ry
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry
TUKI TEHYN KAMPPAILULLE - JULKINEN TERVEYDENHUOLTO TURVATTAVA!
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry antaa täyden tukensa Tehyn kamppailulle oikeudenmukaisempien palkkojen puolesta. Julkiset terveydenhuoltopalvelut kuuluvat kansalaisten perusoikeuksiin, ja erityisen tärkeitä ne ovat pienituloisille vammaisille, pitkäaikaissairaille ja eläkeläisille.
Suomen perustuslain mukaan vastuu riittävistä ja toimivista terveydenhoitopalveluista on viime kädessä valtiolla, vaikka järjestämisvastuu onkin siirretty pääosin kunnille. Katsomme, että valtion on huolehdittava ammattitaitoisen terveydenhoitohenkilöstön riittävyydestä ja saatavuudesta julkiselle sektorille myös tulevaisuudessa.
Hoitajille on varmistettava kunnollinen palkkataso ja tuettava henkilöstön jaksamista kehittämällä myös alan työoloja, johtamista, töiden joustavaa organisointia ja jatkokoulutusta. Vaadimme valtiolta sekä nykyistä suurempaa taloudellista panostusta sosiaali- ja terveydenhuoltopalveluihin että kuntien toiminnan tiukempaa seurantaa ja ohjausta mm. alibudjetoinnin estämiseksi.
Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto ry.
Liittohallitus 26.10.2007
UUDENMAAN MUNUAIS- JA MAKSAYHDISTYS UUMU RY
UUMU Uudenmaan munuais- ja maksayhdistys UUMU ry on Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) alueen munuais- ja maksapotilaiden etu-, palvelu- ja yhdessäolojärjestö. Jäseniä yhdistyksessä on 1100.
UUMUn tavoite on turvata pitkäaikaissairaiden munuais- ja maksapotilaiden asianmukainen ja laadukas hoito.
KANNANOTTO Uudenmaan munuais- ja maksayhdistys UUMU ry tukee sairaanhoitajien vaatimusta tasa-arvon saavuttamiseksi ja palkkatason nostamiseksi.
Terveydenhoidon tulevaisuus ja hoitohenkilökunnan saatavuus on turvattava maksamalla vaativasta työstä asiallinen korvaus.
Suomen Elintarviketyöläisten Liitto - Etelä Suomen aluejärjestö
Tehyn jäsenille ja päättäjille!
Elintarviketyöläisten Etelä-Suomen aluejärjestö ilmaisee tukensa Tehyn palkkaneuvotteluihin. Tuemme jäsenistönne palkankorotuskampailuja ja toivotamme teille kestävyyttä ja sitkeyttä taisteluunne kunnollisten tasokorotusten saavuttamiseksi.
Aluejärjestömme tulee omalla toiminnallaan vaikuttamaan, että pääsette tavoitteeseenne. Jos päädytte työtaisteluun, niin pyrimme konkreettisesti tukemaan kamppailuanne.
Rakennusliitto
Rakennusliiton maakokous tukee hoitajien työtaistelua
Sunnuntaina päättynyt Rakennusliiton valtakunnallinen maakokous antaa tukensa Tehyn kamppailulle parempien palkkojen puolesta. Hämeenlinnassa koolla olleet yli 500 rakentajaa korostavat, että hoitajat tekevät hyvin raskasta ja vaativaa työtä varsin pienellä palkalla. Sen jälkeenjääneisyyden korjaaminen on rakentajien mielestä oikein ja kohtuullista.
Rakentajat korostavat, että hoitajat tuntevat varmasti vastuunsa. Palkkavaatimuksia tai sen tueksi kaavailtuja toimia ei olekaan kohdistettu terveydenhoitopalveluja tarvitsevia suomalaisia vastaan. Rakentajat ovat vakuuttuneita siitä, että pitkässä juoksussa terveyspalveluja käyttävät suomalaiset voittavat hoitajien työehtojen parantuessa.
Rakentajat korostavat, että vastuussa olevien työnantajien edustajien ja poliitikkojen olisi lopetettava lakitekninen pikkukikkailu uhkaavan työtaistelun edessä. Sen sijaan olisi keskityttävä itse asiaan eli neuvotteluihin.
Rakennusliiton osasto 1, Helsingin Kirvesmiehet ry
Hyvät Ystävät!
Rakennusliiton osasto1, Helsingin Kirvesmiehet ry., toivottaa järjestöllenne menestystä kamppailussa parempien työehtojen puolesta.
Mielestämme valtionvarainministerin on lunastettava antamansa vaalilupaukset sairaanhoitajille.
Suomen Bioanalyytikkoliitto
Suomen Bioanalyytikkoliitto antaa täyden tuen ja toivottaa menestystä Tehyn työtaistelutoimille alan palkkauksen saamiseksi asianmukaiselle tasolle!
Turun metallityöväen ammattiosasto 49
Turun metallityöväen ammattiosasto ry. 49 tukee Tehyläisiä heidän kamppailussaan oikeudenmukaisemman palkkauksen puolesta.
Pekeman Työntekijät ry
Tehy tarvitsee nyt tukea!
Pekeman Työntekijät ry ammattiosasto antaa tukensa Tehyn kamppailulle raskaan ja naisvaltaisen terveydenhoitoalan palkkatason kohottamiseksi ja alan työehtojen parantamiseksi.
Kamppailunne edesauttaa suomalaisen terveydenhoidon ja vanhushuoltojärjestelmän turvaamista ja ammattitaitoisen henkilökunnan saantia alalle. Toimivat ja ammattitaidolla hoidetut terveys- ja sosiaalipalvelut ovat yksi meidän kaikkien perusoikeuksista. Pitäkää pintanne!
Pekeman Työntekijät ry on Porvoon Kilpilahdessa toimiva ammattiosasto. Tähän 500-jäseniseen ja Kemianliiton alaiseen ammattiosastoon kuuluvat Borealis Polymersin työntekijät.
Naisasialiitto Unioni
Naisasialiitto Unioni tukee Tehyä kamppailussa kohtuullisten palkkojen puolesta.
Tampereen yliopiston tieteentekijät TATTE ry
Tampereen yliopiston tieteentekijät Tatte ry tukee Tehyn oikeutettuja vaatimuksia hoitajien työn kuormittavuuden ja vaativuuden sekä palkkauksen välisen epäsuhdan poistamiseksi.
Kemin Sosiaali- ja terveysalan opettajat
Kemin Sosiaali- ja terveysalan opettajien paikallisyhdistyksen hallitus tukee yksimielisesti TEHYä palkkakuopasta ylös pääsemiseksi.
Suomen sairaanhoitajien koulutus on toteutettu viimeiset 15 vuotta ammattikorkeakouluissa ja sen kesto on vielä puoli vuotta enemmän kuin muissa maissa. Korkeakoulutuksen suorittaneet teoreettiset ja käytännölliset tiedot omaavat arjen sankarit tarvitsevat kannustusta ja kuoppakorotuksen yhä haasteellisimmiksi muuttuneisiin tehtäviin.
Joensuun Tutkijanaiset ry
Joensuun Tutkijanaiset ry:n tuen ilmaisu TEHY:lle
Joensuun yliopistossa toimiva, monien eri alojen toimijoita edustava yhdistys Joensuun Tutkijanaiset ry. haluaa ilmaista tukensa TEHY:lle vaikeassa työtaistelutilanteessa.
Pidämme TEHYn palkkavaatimuksia oikeutettuina. Näemme TEHYn edunvalvontatoiminnan tärkeänä päänavauksena yhden naisvaltaisen matalapalkka-alan aseman ja arvostuksen kohottamiseksi. Se raivaa tietä koko naisvaltaisen hoitotyöalan kriisin korjaamiseksi ja samalla meidän kaikkien turvallisuuden hyväksi. Liian kauan hoitotyötä tekevien vaatimuksiin on vastattu naisille ominaiseksi miellettyyn kutsumusammattiin vetoamalla.
On ollut masentavaa seurata, miten nopeasti media ryhtyi tuomitsemaan ja syyllistämään tehyläisiä. Tätä on tehty isällisen varottavasti, avoimen parjaavasti, inhimilliseen moraaliin vetoavasti – tai kaikilla tyyleillä tältä väliltä. Vanhukset, kuolevat, syntymässä olevat ja lapsipotilaat – heidän kohtalonsa on vedetty tunteisiin vetoavasti kirjoitteluun mukaan. Ikään kuin jatkuva terveydenhuollon heikentäminen, sen resurssien vähentäminen ja alan kriisiyttäminen olisikin tehyläisten vika. Onpa tarjottu tilalle halpatuontia Thaimaasta tai nuoria hoitajia, jotka eräiden kirjoittajien mukaan eivät osaisi pyytää työstään palkkaa.
Toivomme, että tilanne ratkeaisi tehyläisten kannalta hyvin ja Suomen hallitus ottaisi viimeinkin vastuun terveydenhuoltoalan kriisin ratkaisemisesta ja alan kehittämisestä. Tästä hyötyisivät kaikki terveydenhuoltopalveluita tarvitsevat – myös tutkijanaiset.
Suomen Lastenhoitoalan Liitto ry
Suomen Lastenhoitoalan Liitto ry antaa täyden tukensa Tehyläisten taistelulle oikeudenmukaisen palkkauksen puolesta. Toivomme voimia kaikille, jotka ovat rohkeasti lähteneet mukaan taisteluun oman henkilökohtaisen panoksen myötä.
Talentia Keski-Suomi ry
Talentia Keski-Suomi ry:n tukikannanotto tehyläisille
Talentia Keski-Suomi on sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentian alueyhdistys. Yhdistykseen kuuluu 1062 sosiaalialalla toimivaa jäsentä.
Talentia Keski-Suomi haluaa ilmaista tukensa Tehyn oikeutetuille palkkavaatimuksille.
Koulutetun hoitohenkilöstön kamppailu palkkojensa puolesta on aiheuttanut monenlaista keskustelua ja hoitajiin kohdistuvaa syyllistämistä. Nyt on korkea aika korjata hoitajien palkkaus.
Hallituksella on halutessaan mahdollista osoittaa lisämääräraha hoitoalan palkankorotuksiin.
Valtion ylijäämäisestä budjettiesityksestä osa voidaan suunnata hoitajille ja näin lunastaa puheet koulutettujen naisvaltaisten alojen todellisesta tukemisesta.
Hoitoalan ammattilaisten työ on raskasta ja vastuullista. Heidän vaatimuksessaan ei ole kyse ahneudesta, vaan palkkojen pitkäaikaisen jälkeenjääneisyyden korjaamisesta. Jos palkkakuoppaa ei korjata, työntekijöiden rekrytointi julkiseen terveydenhoitoon vaikeutuu entisestään ja hoitajapula pahenee.
Tehyn palkankorotusvaatimus on mielestämme tärkeä avaus muidenkin naisvaltaisten alojen yleisen palkkatason nostamiseksi. Mielestämme tehyläisten kamppailu ansaitsee kaikkien kansalaisten tuen ja toivomme heille voimia asiansa puolustamisessa. Samoin haluamme kannustaa muitakin naisia kamppailemaan oikeuksistaan omissa ammattijärjestöissään. Keskinäinen kadehtiminen ja uhrautumismentaliteetin korostaminen eivät varmasti vie minkään naisvaltaisen alan palkkakehitystä eteenpäin.
PAND Taiteilijat Rauhan Puolesta
Tervehdys, TEHY!
Suomi on rikkaampi kuin koskaan, meillä on varaa maksaa sairaanhoitajille säädyllistä palkkaa, se on varmaa.
Kysymys on vain siitä mitä halutaan. ja Suomen kansa haluaa: sosiaaliturvaa, terveydenhoitoa ja koulutusta. niiden takia olemme valmiita maksamaan veroja.
Tämä selviää kaikista tutkimuksista ja gallupeista.
Te seisotte tänään taistelun eturintamassa, pitkästä aikaa joku nousee hyvinvointiyhteiskunnan alasajoa vastaan. Elleivät kansanedustajat tajunneet 30
hopearahan symboliikkaa, me muut tajusimme, hymyilimme tuimasti ja nostimme teille maljan.
Koko kannanotto: www.pand.fi
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7
Tuki hoitajien palkkavaatimuksille
Maan hallituksen tulee lunastaa vaalien alla tehdyt lupaukset ja löytää lisää rahaa terveydenhoitoalan työntekijöiden palkkojen korottamiseen. Työntekijöiden vaatimukset palkkatason korottamiseksi ovat täysin oikeutettuja.
Jotta me suomalaiset tulevaisuudessakin saamme olla osallisena maailman parhaimmastaterveyden huollosta, tulee nyt korjata terveydenhoitoalan työntekijöiden palkkojen jälkeenjääneisyys ja turvata näin ammattitaitoisen henkilöstön saatavuus myös tulevaisuudessa. Valtion budjetissa on rahaa tätä varten, jos vain on tahtoa korjata tämä hävettävä epäkohta. Ihmisten terveys ja hyvinvointi on asetettava tärkeämmäksi kuin valtion velan lyhentäminen.
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7 antaa täyden tukensa terveydenhoitoalan työntekijöille.
Tampereella 18.10.2007
Tampereen Metallityöväen Ammattiosasto ry 7 Jäsenkokous
Kirjailija- ja taiteilijajärjestö Kiila ry.
Kirjailija- ja taiteilijajärjestö Kiila ry. tukee tinkimättä Tehyn työtaistelua. On koko yhteiskunnan kannalta tärkeää, että hoitohenkilökunnan palkat saadaan kuntoon. Kiila muistuttaa, että kulttuurityöntekijäin tulotason heikko kehitys on osa samaa ongelmavyyhtiä, johon Tehy nyt ansiokkaasti osaltaan ottaa kantaa.
Kulttuuriyhdistys Kiila on vuonna 1936 perustettu suomalainen yhteiskunnallinen kirjailija- ja taiteilijaryhmä. Alusta asti moneen suuntaan kriittinen Kiila vastustaa syrjintää ja pahoinvointiyhteiskunnan rakennustalkoita. Kiila puolustaa kaikkien oikeuksia. Always on the critical edge!
Lisätietoja järjestön toimista: www.kiila.org
AKT / Helsingin bussiliikenne oy
Helsingin bussiliikenne oy:n Auto- ja kuljetusalan työntekijäliittoon järjestäytyneet linja-autonkuljettajat kannattavat lämpimästi Tehyläisten oikeutettuja vaatimuksia palkkauksellisten epäoikeudenmukaisuuksien korjaamiseksi.
Helsingin bussiliikenne oy
AKT:n työhuonekunta
Suomen Naisyhdistys ry.
Hyvät Tehyläiset Sisaret!
Taistelunne on jalo. Jaksakaa!
Olette jo saaneet paljon hyvää aikaa - muille. On teidän vuoronne. Suomi tarvitsee osaavia naisiaan ja miehiä.
Olemme puolellanne. Toivomme onnellista lopputulosta pian.
Suomen Naisyhdistys ry.
Informaatioalan Akateemiset ry – Akademiska Informationsspesialister rf INA
Informaatioalan Akateemiset INA ry tukee Tehyn tavoitteita. Tavoite on yhdensuuntainen omamme kanssa; matalapalkkainen naisvaltainen ammatti, jonka palkkaus ei vastaa yhä vaativampia työtehtäviä.
Demokraattinen naisverkosto
Tehyläiset, taistelunne on oikea!
’ Maa on kaiken kansan, mutta herrat maata hallitsee.
Leivän saa ja oikeutta vain kun siitä taistelee…
Työstä, ja taistelusta, on syntyvä solidaarisuus.
Voimaa ja uskallusta, lämmintä luottamusta
luo solidaarisuus…’
Edellisiin säkeisiin liittyen Demokraattinen naisverkosto tukee saumattomasti hankettanne, jonka tavoitteena on nostaa naisten palkkatasoa sieltä todellisesta kuopasta.
HTY:n naisosasto ry / Vasemmistoliitto rp
Tuki naispalkkojen korottamiselle!
HTY:n naisosasto kävi syyskokouksessaan laajan keskustelun terveydenhuollosta ja hoitohenkilöstön palkoista sekä työoloista. Naisosaston mielestä tehyläisten työtaistelutoimet ansaitsevat kaiken tuen.
Tässä tilanteessa kunnat eivät voi vetäytyä vastuustaan, eikä valtio liioin kiertää omaa vastuutaan. Kunnat selviytyvät palkankorotuksista korotetuilla valtionosuuksilla ja lopettamalla ainaisen alibudjetoinnin sosiaali- ja terveyspalveluissaan. Terveydenhuollon palkkojen nostaminen on tahdon asia rikkaassa Suomessa.
HTY:n naisosaston näkemyksen mukaan potilasturvallisuudesta työtaistelutilanteessa kantavat vastuun aina kunnat ja valtio, eivät yksittäiset hoitajat tai ammattijärjestö Tehy ry.
Naisten Linja Suomessa ry
Naisten Linja Suomessa ry lähettää teille terveisensä. Tuemme Tehyn vaatimuksia hoitohenkilöstön palkkatason korottamiseksi.
Naisten Linja Suomessa ry vastustaa naisiin kohdistuvaa väkivaltaa.
Yhdistys ylläpitää valtakunnallista, väkivaltaa kokeneille naisille ja tytöille sekä heidän läheisilleen suunnattua neuvonta- ja tukipuhelin Naisten Linjaa.
Finlands svenska socialdemokrater
Vårdarnas krav är berättigade
Det ligger i samhällets intresse att samsyn kan uppstå mellan arbetsgivar- och arbetstagarparterna innan massuppsägningar inom vården genomförs. Vårdarnas krav i den pågående konflikten är berättigade och regeringen har alla möjligheter att lösa konflikten om den bara har politisk vilja. Det säger Finlands svenska socialdemokrater i ett uttalande från sitt styrelsemöte i Helsingfors 27.10.
Om man före valet och i regeringsprogrammet blandar sig i löneförhandlingsfrågor kan man inte med bevarad trovärdighet nu säga att man skall hålla sig utanför. Den ekonomiska tillväxten i landet är osedvanligt hög och det finns goda möjligheter att sköta frågan utan större risktagningar. Att regeringen i sin tilläggsbudget satsar 1500 miljoner i en icke budgeterad amortering av statsskulden visar att välfärdssatsningarna inte är den viktigaste frågan för regeringen. Sett ur det perspektivet är oppositionens krav på 600 miljoner mera till kommunerna helt realistiska. Förutsättningar finns för att sköta vårdarnas lönefråga men tyvärr tycks viljan saknas.
Suomen Työväenpuolue STP
Annamme täyden tukemme Tehyn tavoitteelle saada parannusta palkkoihinsa. Vastuu maamme terveydenhoidosta on viimekädessä valtiovallalla, jonka tulee antaa tarvittavat resurssit kunnille hoitotason ylläpitämiseen niin hoitajien palkkauksen kuin määränkin suhteen.
Rahasta tämä ei ole kiinni. Kysymys on siitä, että hallitus ei halua puuttua maamme rakenteellisiin epäkohtiin.
Sairaanhoidon epäkohdat ovat olleet tiedossa jo vuosia. Valtiovallan on järjestettävä rahaa pitkäaikaisen epäkohdan purkamiseen.
Hallituksen haluttomuutta puuttua asioihin on autettava jopa lakon avulla.
Suomen Työväenpuolue STP rp.
Sitoutumaton vasemmisto ry
Sitoutumaton vasemmisto tukee Tehyn työtaistelua.
SKP
Tehyn esittämä vaatimus palkkojen kuoppakorotuksista on toteutettava. Se on tarpeen, jotta estetään julkisen terveydenhuoltojärjestelmän ajautuminen kriisiin ja turvataan ammattitaitoisen henkilöstön saanti.
Palkkojen korottaminen on tarpeen myös tulonjaon muuttamiseksi oikeudenmukaisemmaksi ja naisten palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi. Tehyn vaatimustaso on selkeästi vanhaa tulopoliittista palkkalinjaa parempi ja senkin tähden vastaa palkansaajien tämän päivän tarpeita paremmin.
Tehyn vaatimukset eivät vie kuntien talouksia katastrofiin, kuten kunnallinen työmarkkinalaitos ja kuntien eliitti harhaanjohtavasti väittää. Terveydenhoitoalan palkkojen korottaminen ei myöskään edellytä kunnallisveron kiristämistä. Valtio ja kunnat saavat jo nyt lisää verotuloja palkkojen yleisen nousun myötä. Palkkasumman noin neljän miljardin kasvusta valtio ja kunnat saavat verotuloina noin kaksi miljardia, jolla voidaan rahoittaa muun muassa hoitajien palkkojen korottaminen.
Kunnat tarvitsevat kuitenkin lisää varoja lakisääteisten palvelujen parantamiseksi ja palkatakseen lisää henkilökuntaa. Eduskunnan tulee hylätä hallituksen esittämä kuntien sosiaali-, terveys- ja sivistystoimen valtionosuusprosenttien alentaminen, joka vähentäisi kuntien tuloja vuosittain 480 miljoonaa euroa. Kunnat saisivat lisää tuloja saattamalla myös pääomatulot kunnallisverotuksen piiriin.
Terveydenhoitohenkilökunnan palkankorotuksiin on varaa. Siitä on osoituksena myös valtiontalouden jatkuva miljardien ylijäämäisyys. Kyse on poliittisesta tahdosta ja vaalilupausten toteuttamisesta. Vastuu myös Tehyn työtaistelun aikaisesta potilasturvallisuudesta kuuluu valtiovallalle ja sitä nyt käyttäville poliittisille puolueille.
SKP tukee Tehyn vaatimuksia. Niiden toteuttaminen avaisi tietä myös muiden alojen matalien palkkojen korottamiselle. Näin tapahtuvalla ostovoiman kasvulla olisi myönteinen vaikutus työllisyyden ja kansantalouden yleiselle kehitykselle.
Valtiovalta ei saa käyttää Tehyn palkkakamppailua verukkeena pakkosovintojärjestelmän luomiseen.
SAK:n Turun Seudun paikallisjärjestö TSAP ry
SAK:n Turun Seudun paikallisjärjestö TSAP ry:n edustajiston syyskokouksen 30.10.2007 tekemällä yksimielisellä päätöksellä välitän toimeksi saaneena seuraavanviestin:
TSAP:n edustajisto lähettää solidaarisen tervehdyksen TEHY:n tovereille.
Viekää oikeutettu taistelunne voittoon!
Turun seudun terveys- ja sosiaalialan opiskelijayhdistys ry
Tämä on meille opiskelijoillekin todellinen Tahdon Asia. Turun seudun terveys- ja sosiaalialan opiskelijayhdistys ry. on täysillä tukemassa Tehy:n työtaistelua. Toivotamme onnea ja menestystä taistoon meidänkin tulevaisuutemme puolesta.
Suomen Röntgenhoitajaliitto
Suomen Röntgenhoitajaliitto antaa kaiken tukensa Tehyn arvokkallee toiminnalle ja tärkeälle asialle.
Pohjois-Karjalan Ensihoitajat
Pohjois-Karjalan Ensihoitajat ry tukee Tehyn työtaistelua.
Suomen Kätilöliitto - Finlands Barnmorskeförbund ry
Suomen Kätilöliitto antaa täyden tuen Tehyn neuvotteluille ja työtaistelutoimenpiteille. Vihdoinkin ammattitaitomme alennusmyynti on päättynyt.
Voittajat eivät koskaan luovuta. Luovuttajat eivät koskaan voita.
Suomen sairaanhoitajaliitto ry
Suomen sairaanhoitajaliitto ry on tukenut näkyvästi Tehyn neuvottelutoimintaa ja jatkaa näitä toimia kunnes neuvotteluissa on saatu hyväksyttävä tulos. Valitun strategian mukaisesti Sairaanhoitajaliitto haluaa vaikuttaa myös edunvalvontaan tekemällä näkyväksi sairaanhoitajien työtä ja sen vastuullisuutta. Väestön hyvinvoinnin ja yhteiskunnan toiminnan turvaamiseksi tarvitaan rohkeita päätöksiä NYT. Sairaanhoitajat toimivat vaativassa terveysalan ammatissa. Vastuusta on maksettava.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lainsäädäntöön turvautumista, jos suojelutyörajauksia ei muutoin saada aikaan.
TEO: Potilasturvallisuus varmistettava tarvittaessa lailla
6.11.2007 10:59, päivitetty 06.11. 11:24
Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen (TEO) mielestä potilasturvallisuus on varmistettava viime kädessä jopa lainsäädännöllä, jos muut keinot eivät auta Tehyn mahdollisen työtaistelun aikana.
TEO:n mukaan lainmuutokset tarvitaan, jos Tehyn työtaisteluun ei löydy ratkaisua sovittelulautakunnasta eivätkä neuvotteluosapuolet kykene rajaamaan kiireellistä hoitoa työtaistelun ulkopuolelle.
Sairaaloissa kiireellistä hoitoa ovat esimerkiksi syöpien säde- ja sytostaattihoidot, synnytykset, tehohoito, keskosten tehohoito ja päivystystyö.
TEO korostaa, että lakimuutokset ovat viimeinen keino. Ylijohtaja Jukka Männistö ei halua ottaa kantaa siihen, millaisia lainsäädäntötoimia tarvitaan.
- Näin laaja ja kattava työtaistelu-uhka, missä mitään toimintoja ei ole rajattu työtaistelun ulkopuolelle, tulee vakavasti vaarantamaan potilasturvallisuuden. Emme ole ottaneet aiemmin julkisesti kantaa, koska olemme halunneet turvata sovittelulautakunnalle työrauhan, Männistö sanoo.
Männistö sanoo, ettei TEO:lla ole mitään aietta puuttua työtaistelun oikeellisuuteen tai ratkaisun sisältöön.
Lapin keskussairaalan kaikki
tehohoitajat irtisanoutuneet
- Meidän tehtävämme on kantaa huolta potilasturvallisuuden toteutumisesta mahdollisimman hyvin kaikissa olosuhteissa, Männistö kuvailee.
TEO:ssa on analysoitu tarkkaan erikoissairaanhoidon tilannetta. Männistö kertoo, että esimerkiksi Lapin keskussairaalassa kaikki tehohoitoyksikön hoitajat ovat ilmoittaneet irtisanoutuvansa.
- Tämä tarkoittaa, että tehohoidon yksikkö jouduttaisiin laittamaan kiinni. Lapin laajan alueen lähimmät tehohoidon yksiköt olisivat Oulussa ja Kemissä. Pohjoisimmasta Suomesta Ouluun on noin sata kilometriä pidempi matka kuin Helsingistä Ouluun, Männistö sanoo.
En näe mitään syytä solidaarisuuteen Tehyä kohtaan. Tehy itse kieltää solidaarisuuden toimillaan. Ei kelvannut se, että autettiin kaikkia kuntien pienipalkkaisia naisia, olisi pitänyt antaa kaikki lisäraha sairaanhoitajille.
Kukapa muistaa, kun kuntien akateemiset köyhät joutuivat antamaan eläkerahoistaan juuri esim. sairaanhoitajille ja muille pidemmän työuran tehneille 1990-luvun eläkeuudistuksessa? Ja nyt pitäisi sitten veronkorotuksilla maksaa vielä lisää?
Työtaistelussa ovat työntekijät aiheuttaneet korkeintaan taloudellista vahinkoa työnantajalle. Siinä ei ole periaatteessa väärää. Sen sijaan toisen ihmisen hengen ja terveyden vaarantaminen työtaistelussa on väärin.