minnekkä mennä?

Heippa!

Canarialle olisi tarkoitus lähteä tammikuun lopussa,
mikä paikka olisi paras vaihtoehto?

Toivomuksina olisi, että paikka olisi rauhallinen, voimme sitten lähteä seikkailemaan etemmäksi.

Muutenkin tietoa canariansaarista, en ole aiemmin käynyt. Onko se täynnä Suomalaisia? ja osaavatko paikallisetkin Suomea? löytyykö mitään paikallista vai onko kaikki turisteille tehtyä?
Olisi kiva käydä sellaisissa paikoissa joissa ei ruokalistatkin olisi suomeksi.

Voi olla, että olen lähdössä aivan väärään paikkaan.

Mutta vinkkejä kaivataan.
7683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

puerto ricoa tai playa amadoresta gran canarialla. Mukavan simppeleitä ja suht rauhallisiakin (ainakin amadores). Molemmista hyvät kulkuyhteydet saaren muihin osiin ja auton vuokrauskin on mahdollista. Mogan on myös näkemisen arvoinen paikka ja saaren sisäosien pikkukylistä voi löytää ravintoloita, joissa ei ole vielä suomalaista ruokalistaa... :) Meidän valinta talvilomalle on jo toisen kerran puerto rico, mutta sehän on maku asia mistä tykkää.

Äänestä

Jos suomalaisia haluaa vältellä on paras mennä El Hierrolle tai La Palmaan. Myös Santa Cruzissa on vähemmän suomalaisia. Ingles, Americas, Puerto de la Cruz ym ovat no no kohteita jos ei halua nähdä suomalaisia. Täysin turistivapaata paikkaa Kanarialta tuskin löytyy, mutta paikallista elämää löytyy enemmän pikkukylistä, missä ei juuri muuta osata kuin espanjaa. Siellä voi sitten myös pikkuravintolan listalta arvailla että mitähän tuokin ruoka mahtaa olla. Jos suomalaisilta haluaa täysin välttyä ehdotetaan matkaa Myanmarin viidakoihin.

Äänestä
  • Puerto de la Cruz ei todellakaan ole "no no" -kohde. Jos ei halua tavata suomalaisia, pitää vaan pysytellä pois esim. parista paikallisesta suomipaikasta. Sääli, koska ovat hyviä mestoja. Muuten sinne kymmenien tuhansien paikallisten asukkaiden joukkoon soljahtaa turisti ihan kevyesti. Inglesin ja Americasin lisäksi listaasi täydentäisin sen sijaan Puerto Ricolla. Lanzaroten kohteet Carmen ja Playa Blanca menettelevät. La Palma on erinomainen, jos pysyttäytyy kaupunkialueella.
    Erityisen hyvä kohde suomalaisia pakoilevalle turistille on Las Palmas, kunhan välttää tietyissä hotelleissa lähikontakteja ja älyää hakeutua syömään muualle kuin rantakadulle. En tosin ollenkaan ymmärrä "suomalaisallergiaa". Finskipoikaan voi törmätä missä maailmankolkassa tahansa.

    Äänestä

Olen kiertänyt Kanariansaaria jo Keihäsen ajoista lähtien. Ehdoton suosikkini on Teneriffan saari ja siellä Puerto de la Cruz, jossa on parhaat vaellusreitit. Kaupunki jo itsessään on nähtävyys ja siellä asuu paljon myös paikallista väkeä, ei pelkästään turisteja, Olin siellä viime tammi-helmikuun vaihteessa kolme viikkoa. Vesikuuroja tuli 2-3 päivänä ja lämpötila oli 20-25 celsiusta, joka on minulle juuri sopiva. En välitä yli 30 celsiuksen lämpötiloista. Olen nimittäin työni vuoksi joutunut oleskelemaan tällaisissa hiostavissa olsuhteissa aivan tarpeeksi.
Lisää tietoa Cruzista löydät osoitteesta www.retket.fi

Äänestä
  • osoite on www.retket.info/

    Äänestä

  • että olet lähdössä väärään paikkaan. Niin todella olet. Funtsi vielä. Turismi on pilannut Kanariansaaret täysin. Matkusta mieluummin vaikka Thaimaahan. Ilmasto todella hyvä tammikuussa, ruoka hyvää ja edullista ym. ym. Bonjaat kyllä muutkin plussat kun olet Thaimaassa kerran käynyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei osaa päättää!!! kirjoitti:

Heippa!

Canarialle olisi tarkoitus lähteä tammikuun lopussa,
mikä paikka olisi paras vaihtoehto?

Toivomuksina olisi, että paikka olisi rauhallinen, voimme sitten lähteä seikkailemaan etemmäksi.

Muutenkin tietoa canariansaarista, en ole aiemmin käynyt. Onko se täynnä Suomalaisia? ja osaavatko paikallisetkin Suomea? löytyykö mitään paikallista vai onko kaikki turisteille tehtyä?
Olisi kiva käydä sellaisissa paikoissa joissa ei ruokalistatkin olisi suomeksi.

Voi olla, että olen lähdössä aivan väärään paikkaan.

Mutta vinkkejä kaivataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu