Onko kellään käynyt niin, että saa kaason tehtäviä osakseen, vaikkei ole kaasoksi pyydettykään?
Itse sain viikko sitten tietää, että serkkutyttö on menossa naimisiin. En ole nähnyt häntä vuoteen, kun kyllästyin olemaan ainoa joka pitää yhteyttä. Hänpä otti asiakseen lähestyä minua pitkän ajan jälkeen ja istuttiinkin sitten porukalla iltaa pitkästä aikaa vanhassa kotibaarissa.
Oli valinnut kaksi kaasoa itsellee, siskonsa ja tulevan miehensä siskon. Suunnitteli kovasti jo vuoden päässä olevia häitäään ja jakoi meille tehtäviä. Tai siis ei jakanut, mainitsi vain minullekin, että sähän voit sitten tehdä vaikka somistusta, kun oot niin hyvä siinä. Olin aivan pölmistynyt. Siis tämä ihminen oikeasti laittoi minut töihin, vaikken kuulunut enään edes hänen lähipiiriinsä. Emmekä olleet tätä ennen edes väleissä.
Onko ihminen toiselle paras ystävä vain kun tarvitsee jotain?
Kaaso vastoin tahtoaan
3
1533
Vastaukset
- Morsian itsekkin
Jos koet, ettet halua osallistua häiden järjestelyyn, mikä ei toki todellakaan ole velvollisuutesi, niin sinun täytyy vain rehellisesti sanoa asiasta morsiammelle. Voit myös ehkä miettiä, että miksi olisit edes osallistumassa ko. häihin, jos koet teidän olevan noin vieraita toisillenne..eihän sekään toki pakollista ole.
- itsekin vieras
Kuinka moni on vieras normaalihäissä, mitkä järjestetään usein noin sadalle vieraalle? Aika moni kaukainen sukulainen on kohdattu vain pari kertaa elämän aikana.
Vai oletko siitä mieltä, että vieraan on myös osallistuttava häiden järjestelyihin? - Morsian itsekkin
itsekin vieras kirjoitti:
Kuinka moni on vieras normaalihäissä, mitkä järjestetään usein noin sadalle vieraalle? Aika moni kaukainen sukulainen on kohdattu vain pari kertaa elämän aikana.
Vai oletko siitä mieltä, että vieraan on myös osallistuttava häiden järjestelyihin?En toki ole, mutta ehkä itselläni on sitten hieman erilainen tilanne, koska olemme pyrkineet kutsumaan häihimme vain meille läheiset ihmiset. Emme toki odota, että he osallistuvat järjestelyihin mitenkään, mutta useampi ystäväni on kyllä vapaaehtoisesti ilmoittautunut olevansa käytettävissä. Ja kuten sanoin jo, ettei kenenkään velvollisuus ole auttaa hääjärjestelyissä, mikäli ei halua..siitä vain pitää kyllä pystyä mielestäni sanomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866221Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614713Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu564467Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa674296Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682692En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622215Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331672odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391604- 541528
- 341338