Syövän toteaminen verikokeilla

Eerika27

Pystyykö verikokeiden perusteella miten varmasti etukäteen sanomaan, että munasarjojen kasvaimet & kystat eivät ole pahalaatuisia? Minulla on munasarjakystia (endometrioosiepäily) ja olen leikkausjonossa kiireellisuusluokassa II. Lääkäri luonnehti kystia ultrassa "harmaakaikuisiksi" ja epäili sen perusteella juuri endometrioosia. Verikokeet otettiin, mutta ilmeisesti niissä ei mitään kovin hälyttävää ollut, kun leikkausta joutuu kuitenkin odottelemaan 1-2 kuukautta. Papa-koe oli luokkaa 2 ja päällä on bonuksena jonkinlainen tulehdus. Olisi vain huojentavaa tietää, että kyseessä ei ole esim. syöpä..

4

3711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markkerit

      nousevat oli kyseessä sitten syöpä tai vaaraton kysta..(ja niitä kun on eri lajeja)

      • Eerika27

        Mitähän tuolla verikokeiden CA12-5 -testillä sitten tarkoitetaan? Miksi se tehdään, jos ei voida varmuudella sanoa juuta eikä jaata?


    • ei syöpää

      Minut leikattiin viime kesänä kiireellisessä järjestyksessä (odotusaika runsaat 3 viikkoa) syöpäepäilyn ja ison myooman takia. Ca 125 oli n. 280 kun normaali on alle 35, mutta syöpää ei onneksi löytynyt.

      Epäilyn painaessa päälle yritin tietty lukea kaiken tiedon mitä ca 125:stä löytyy. Se on erittäin epäluotettava mittari, ja USA:ssa sen käyttökelpoisuudesta käydään vilkasta keskustelua. Esim. American Cancer Society ei suosittele testin käyttöä, koska se antaa suuren määrän vääriä hälyytyksiä (ja potilaat joutuvat turhaan käymään läpi syöpäepäilyn aiheuttamat paineet ja joskus tehdään myös turhia leikkauksia). Tesi on ilmeisesti käyttökelpoisin kun munasarjasyöpä jo on todettu ja halutaan seurata sen kehittymistä ja hoidon tehokkuutta.

      En tiedä miksi testiä käytetään Suomessa. Se lienee kuitenkin suhteellisen helppo ja halpa ja kertoo ainakin jotain, ja on tietty parempi että epäillään syöpää turhaan kuin että syöpä jää havaitsematta ajoissa. Ilmeisesti mitään parempaakaan testiä ei tähän mennessä ole onnistuttu kehittämään.

      • gyne

        CA12-5 on koholla n. 80 %:ssa epiteliaalisesta munasarjasyövästä, muttei välttämättä aivan taudin alkuvaiheessa. Sitä voidaan käyttää myös munasarjasyövän hoidon seurannassa, jolloin sen käyttäytymisestä voidaan mm. päätellä sytostaattihoidon vastetta. Sitä voidaan myös käyttää yhdessä ultraäänilöydöksen ja naisen menopaussistatuksen kanssa ns. risk of malignancy - riskisuhteen laskennassa. Kyseisellä indeksillä pyritään määrittelemään leikkauksen kiireellisyystarvetta sekä sitä, tarvitaanko jääleike- ja radikaalileikkausmahdollisuutta (gynekologista onkologia).

        Suomessa (ja maailmalla) CA12-5 on eniten käytetty munasarjamerkkiaine. Mitään muutakaan yhtä hyvää ei ole toistaiseksi keksitty. On totta että merkkiaine on epäspesifi, eli voi olla lievästi koholla tiloissa joissa on vatsakalvoärsytystä (esim. endometrioosi, tulehdus, askites jostain muusta syystä kuin syövästä johtuen), myös tulehdus ja raskaus nostavat arvoja. Sen takia sitä ei käytetäkään ns. seulontatutkimuksena, vaan yhdessä ultraäänilöydöksen kanssa.

        Valitettavasti asia on niin, että millään tutkimuksella - niin verikokeella, ultralla kuin röntgentutkimuksellakaan - ei voida 100% varmasti ennen leikkausta ja munasarjakasvaimesta tehtyä patologin tutkimusta sanoa onko kasvain hyvän- vai pahanlaatuinen. Kokenut gyn. syöpätauteihin perehtynyt lääkäri voi kyllä esittää varsin hyvän arvion asiasta ultran, merkkiaineen ja käsitutkimuksen perusteella, mutta diagnoosi tulee aina kasvaimen tutkimuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1438
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      83
      979
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      905
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      78
      888
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe