Tää on hullua. Esikoinen on nyt 10 viikon ikäinen ja mitääääh... me taidetaan miehen kanssa haluta toinen heti perään! Onko täällä ketään, jolla lasten ikäero on vuoden tai peräti alle? Miten sellaisen klaanin kanssa selviää arjesta?
Pikkukakkonen heti perään?
Muumaamarina
7590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ystävälläni on lapset alle vuoden ikäerolla. Aika rankkaa hänellä toisinaan on, kun mies tekee pitkää päivää firmassaan, mutta hyvin tuntuu kuitenkin jaksavan.
Toisella ystävälläni on viisi lasta. ensin kaksi vuoden välein, sitten 3 vuoden tauko ja sitten kolme lasta vuoden välein. Ihan hyvin hänellä on mennyt. Rankkaahan se on, mutta elämäntapa.
Odotin toista lastani,kun poika oli 10kk ikäinen,eli ikäeroa heillä on melkeimpä päivälleen tasan 1v6kk.Tosin hyvin meni vaikka molemmat pieniä silloin:)Eikun vaan,jos siltä tuntuu-Nyt ovat kuin paita ja peppu-vaikka ovatkin eri sukupuolta;)-lapset nyt 6v1kk ja 4v7kk.:)
Tutulla on kaksi lasta alle vuoden ikäerolla (molemmat syntyneet keskosina). Toki hän on sanonut vauvavaiheen olleen rankkaa, mutta nyt kun lapset on jo vähän isompia (4 ja 3-vuotiaat), on lapsista paljon seuraa toisilleen ja äitikin saa välillä hengähtää :)
Tässä perheessä pieni ikäero ei ollut suunnilteltu juttu, vaan alkujärkytyksen jälkeen erittäin iloinen vahinko.
meni kolmen lasten kanssa näin ;sillä kahden ensimmäisen ikäero on 1v8kk ja toisen ja kolmannen 1v11kk ,mutta nuorin nyt 3v ja toivomme kovasti uutta vaavia.
Kyllä meillä sisaruksista on oolut iloa ja leikkikaveria toisilleen,vaikka arki joskus raastaa.
Samaa mietitään täälläkin tai oikeastaan kuinka pian olisi hyvä laittaa toinen aluille (viimeksi tärppäsi heti, joten viä ainakin luottavaisin mielin että se pikku-kakkonenkin voisi tärpätä aika pian mutta tiedä häntä..). Meillä esikoisella ikää (huimat) 5kk. Mietityttää kuitenkin oma jaksaminen kahden pienen kanssa ja miten jaksaisi ison mahan kanssa nostella toista viä suht pientä. Itsellä kuitenkin ikää jo kohta 36v eli kovin pitkä väliä ei iänkään puolesta olisi hyvä. Löytyykö muita vastaavassa tilanteessa olevia?
Moi! Minulla lähes sama tilanne kuin sinulla Julia. Itselläni ikää 35 v. ja vauvelilla 4 ja puoli kk. Esikoiseni on jo 13 v. Kova vauva kuume olisi jo, tosin raskausaika oli hankala pahoinvointeineen jne., joten se vähän jänskättää. Miten teillä on arki sujunut? Olisi kiva kuulla muidenkin mietteitä, joten jos haluat vaihtaa ajatuksia, laitan tähän s-posti osoitteeni. Samoin muutkin vastaavassa tilanteessa olevat voivat kirjoitella :)
[email protected]
Mulla sujui raskausaika melko hyvin. Tosin jostain 27vko alkaen reipas kävely ei onnistunut kun alkoi supistelemaan eli liikkumaan pääsi mutta hieman rauhallisemmin. Samoin esim. ostoskärryjen työntely oli hieman liian raskasta.. Se laittaa miettimään miten jaksaisi kannella meidän esikoista mikäli pian hankkiutuisi raskaaksi.. Arki on esikoisen kanssa sujunut hyvin ja hän on kohtuullisen helppo hoidettava näin ensikertalaiselle. Olen nauttinut itse tästä kaikesta tosi paljon. Miten teillä arki on sujunut? Tuntuu, että mies olisi jopa hieman minua innokkaampi hankkimaan piankin lisää pikkuisia. Hän osallistuu ja hoitaa poikaamme paljon ja hyvin. Itseä kuintenkin mietityttää jaksaminen kahden pienen kanssa sekä uusi raskaus kun on jo yksi pikkuinen. Nyt olen vielä hyvin viihtynyt kotona mutta tein erittäin tiivisti töitä äitiyslomalle asti joten "viihtyisikö" vielä heti perään toisen äitiysloman kotona..? Ikää kuitenkin alkaa olla jo melkoisesti, että ei kuitenkaan mitään kovin pitkää taukoa voi pitää jos toisen lapsen haluaa.. Ehkä mietin vähän liikaa:)