Miten te, joilla on päivänvalolamppuja, kuvailette eron tavalliseen hehkulamppuun tai loistelamppuun? Päivänvalolampun hyvät ja huonot puolet? Mihin ne kannattaa sijoittaa vai voiko koko kodin valaistuksen hoitaa niillä?
Päivänvalolamppu
kokemuksia?
23540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos puhutaan värintoistoltaan hyvistä (Ra > 90) päivänvaloloistelampuista, etuja ovat: Värit näkyvät luonnollisen raikkaina, myös viileät sävyt. Parhaimmillaan tuntuu, että valo tulisi aidosta kattoikkunasta. Tilavaikutelma on puhdas ja raikas. Valo on piristävämpää kuin kellertävä valo.
Huonoa: Valaistus saattaa näyttää kylmältä ja kolkolta (jossain tapauksissa jos valoa on liian vähän, valoon ei olla totuttu kyseisessä tilassa tai lampun värintoisto ei ole paras mahdollinen).
Ensimmäisenä suosittelisin päivänvaloa WC:hen, kasvivaloksi, työtiloihin (autotallit, kodinhoitohuoneet, tiskipöytä). Koko talonkin voi valaista päivänvalolampuilla, mutta se ei välttämättä ole tarpeen. Jos jossain huoneessa on esim. sinertävät seinät, kannattaa se ehdottomasti valaista päivänvalolla.
Halogeenilamppuja on vaikea korvata päivänvalolampuilla. Hehkulappujen tilalle on saatavana päivänvaloenergiansäästölamppuja, mutta niissäkin saatavuus on rajallinen. Helpoiten päivänvalolamppuja on saatavana tavallisiin loisteputkivalaisimiin.
makuuhuoneessa lukuvalona edelleen paras on perinteinen hehkulamppu. päivänvaloiset loisteputket pitää virkeystasoa yllä ja se ei ole varmaan makkarissa lukemisen tarkoitus.
olkkarissa taas on 2*36w lähellä päivänvaloa olevat loisteputket ja sopii ihan hyvin. leffojen katselua varten on valoteholtaan heikommat spotit antamassa epäsuoraa valoa.