Hei!
Koulussani on eräs tyttö, joka selvästi sairastaa anoreksiaa. En ole itse hänen kaverinsa, mutta tunnen joitakin hänen kavereistaan. Olen yrittänyt kysellä kavereilta, että miksei ne tee mitää, auta ystäväänsä tjsp, mutta tämä kyseinen henkilö on kuulemma niin torjuva, että tekee auttamisen mahdottomaksi.
Olen itse sairastanut anoreksiaa ja haluaisin auttaa tyttöä. Onko loukkaavaa jos menen juttelemaan hänelle asiasta, vaikka en ole hänen kaveri? Tai jotain vastaavaa? Mitä itse tekisit?
On niin kiduttavaa vaan katsoa vierestä kun kukaan ei tee mitään.
Koulussani on eräs tyttö, joka selvästi sairastaa anoreksiaa. En ole itse hänen kaverinsa, mutta tunnen joitakin hänen kavereistaan. Olen yrittänyt kysellä kavereilta, että miksei ne tee mitää, auta ystäväänsä tjsp, mutta tämä kyseinen henkilö on kuulemma niin torjuva, että tekee auttamisen mahdottomaksi.
Olen itse sairastanut anoreksiaa ja haluaisin auttaa tyttöä. Onko loukkaavaa jos menen juttelemaan hänelle asiasta, vaikka en ole hänen kaveri? Tai jotain vastaavaa? Mitä itse tekisit?
On niin kiduttavaa vaan katsoa vierestä kun kukaan ei tee mitään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voisithan suoraan käydä, vaikka koulunne terkkarilla juttelemassa ja kertomassa huolenaiheesi. Varmasti hän tekisi jotain asian eteen.
Mun korviin kuulostaa kyllä myös ihan varteenotettavalta, että ottaisit itse asian varovaisesti hänen kanssa puheeksi. Toisaalta kyllä jos itse olisin tuo tyttö luultavasti vain säikähtäisin, kun joku on huomannut asian ja kieltäisin kaiken.
Mielestäni olisi hyvä ajatus jutella tytön kanssa kahden kesken. Varmaan tahtoo torjua sinutkin, mutta voi olla kiinnostunut juttelumahdollisuudesta kun ensin tarjoat luottamuksellista juttelumahdollisuutta ja sen jälkeen ehkä kerrot omista kokemuksistasi ja vasta sitten otat juteltavaksi tytön oman anoreksian. Vertaistuki on hyvin tärkeää ja alussa hyvin ratkaisevaa.
"Apuahan" saa helposti kyllä anoreksian toteuttamiseen ja pahentamiseen, mutta oikea apu on harvinaista joten jos vain koet että jaksat jutella ja kestät mahdollisen torjumisen ja muun vastaavan niin olisi hyvä yrittää jutella tytön kanssa.
Ehkä ensin kannattaa vain kertoa että itse olet sairastanut anoreksiaa ja ehdottaa että tyttö voi milloin vain tulla juttelemaan.
Muista että et ole vastuussa mahdollisesta epäonnistumisesta ja älä ota asioita liian henkilökohtaisesti. Älä tee asiasta myöskään kokopäiväistä työtä edes ajatusten tasolla. Voit vain tarjota tytölle juttelumahdollisuuden, kaikki muu riippuu tytöstä itsestään.
MOi !
Miten Sinua autettiin, ketkä jeesas, tuli juttusille. Hyväksyitkö avun, josko hyväksyit, auta tuttuasi sammoin. Kouluterveydenhoitajasi millanen ihmisenä ( luotettava, auttava, ymmärtävä ) Asia hyvin henkilökohtainen ( arkaluontoinen ) !!!!
Terveydenhoitajalle on kerrottu ja puhuttu, mutta tyttö ei ole suostunut menemään vastaanotolle.. Ajattelin itse myös, että voisin mennä varovaisesti puhumaan tytön kanssa asiasta, tuputtamatta kuitenkaan liikaa ettei se vaan torju häntä pois..
Itse selvisin anoreksiasta vertaistuen avulla ja kirkon nuorisotyöntekijöiden avun takia :) mutta mulla ei tavallaan ehtiny lähtee niin pahasti käsistä ku tällä kyseisellä tytöllä, mutta ymmärrän täysin mitä anorektikon pään sisällä liikkuu.
Huhhuh, ehkä kerään rohkeutta ja yritän mennä juttelemaan. Nää on nii hankalia:/
musta tuntuu että sinänsä vois olla siitä tytöstä kiva jos juttelisit suoraan sen kanssa, mutta voi olla ettei hän itse edes myönnä olevansa sairas, jolloin tilanne olisi molemmille ahdistava.. sen takia joku koulun henkilökuntaan kuuluva ihminen, joka pystyisi ohjaamaan hänet eteen päin hoitoon, olisi paras vaihtoehto. tosi hienoa muuten että haluat auttaa! :)
Taidat olla vain kateellinen ja haluat saada hänet lihoamaan!