Kenelle lääkärille kannattaisi mennä kun on unihäiriöitä,työuupumusta ja masennusta? yksityinen?
psykiatri
3
1136
Vastaukset
- Psykiatrilla vaan
tai nykypäivänä noi yleislääkäritkin on ihan päteviä tuohon vaivaan. Sitä on niin paljon, että kuuluu jo perustauteihin.Taitaa olla yleisempää kuin flunssa.
- keski-ikäinen nainen
Samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja.
Vähän riippuu siitäkin, minkä ikäinen olet, millaisessa työssä, missä tilanteessa jne.
Mutta toimi heti. Porissa on sekä yksityisillä lääkäriasemilla psykiatreja tai psykiatriaan erikoistuneita lääkäreitä.
tk:ssakin Sinut otetaan heti vakavasti ja saat tarpeellisen lääkityksen tms. Muista olla vakuuttava. Miehet usein ensimmäisellä kerralla rupeavat väheksymään vaivojaan.
sinulle käynitiä terveuskeskukseen. Sieltä saat tarvittavat ohjeet, alkulääkityksen ja sairaslomaa sekä lähetteen esim. mielenterveystoimistoon jossa on hyviä lääkäreitä ja asiansa osaava hoitohenkilökunta. Hoito on lisäksi ilmaista.
Myös käynti yksityisellä Psykiatrilla on toki mahdollista mutta tulee pidemmän päälle melko kalliiksi.
Hyvä että otat ongelmasi vakavasti ja tahdot niihin apua, älä pitkitä liiaksi. Neuvoisin kääntymään lääkärin puoleen heti vaikkapa päivystyksen kautta, etteivät oireet pääsisi pahenemaan.
Voimia sinulle ja koita ottaa rauhallisesti, lepää kun voit, anna itsellesi aikaa ja lupa olla väsynyt ja masentunut. Älä väädi itseltäsi liikaa ja muista että masennus ym. ongelmat ovat sairauksia siinä missä muutkin. Älä häpea itseäsi ja oireitasi vaan hae rohkeasti apua.
Hyvää jatkoa, toivottavasti ongelmasi hoituvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1247107Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam744897Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733781Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272934Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni432569Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t261971Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091495Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191294Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on471116Läski nainen.
Epävarmuus ei haittaa. Vaikka se paistaa sinussa syvältä, en aio iskeä heikoimpiin kohtiin, tai rutistaa en läskeistä.58982