Kihloihin..?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Eli oltu yhdessä vakituisesti n. 4kk. Itse olen 18 ja kumppani pian 18. Onko liian aikaista mennä kihloihin, mitä mieltä? Suhde on toimiva ja kaikki tuntuu menevän hyvin. Kyse ei siis ole vain "hetken huumasta". Jos olette puolellani, kuinka asia olisi kumppanille parasta esittää ja kihlauksesta hänelle puhua..?

kiitos.

15

1806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avovaimo

      en kannattisi 4kk seurustelun jälkeen menevän kihloihin. mutta omapanne on asianne... itse menin 1v ja 2kk seurustelun jälkeen kihlihin. nyt on seurustelun takana 3v6kk... ja asutaan yhdessä.

    • hoj

      Neljä kuukautta on loppujenlopuksi aika lyhyt aika. Mihin teillä on kiire? Kyllä välittämisen täytyy näkyä muussakin kuin sormessa. Sormus on loppujenlopuksi vain esine, mitä se symboloi on sitten toinen asia.
      Kysy asiasta kumppaniltasi kahdenkesken sellaisessa paikassa missä voitte puhua rauhassa. Kihlaus on suuri askel, miettikää rauhassa.

    • aikaista!

      Ja et sitten malta edes antaa miehen kosia? Pilaat häneltä mahdollisuuden olla MIES?

      Omaan kuoppaasi putoat.

      Sulla on kiire, kiire kiri kiri kiire.......

    • mmmxxx

      Te olette vielä kovin nuoria ja olette seurustelleet vasta neljä kuukautta. Muistan kuinka itse tuon ikäisenä pidin jo kahta kuukautta pitkänä aikana, mutta ei tuollaisen ajan perusteella uskalla sanoa, onko kyse alkuhuumasta vai ei. Kuinka hyvin tunnette toisenne? Millaisena toinen esimerkiksi haluaa kahvinsa (jos juo kahvia), mitkä ovat hänen ärsyttävimmät tapansa ja mitä hän tyypillisesti vastaa tietynlaisiin kysymyksiin? Nämä esimerkiksi ovat arjen pieniä asioita, joita oppii vasta ajan myötä. Itse riitelin nykyisen mieheni kanssa ensimmäisen kerran vasta puolen vuoden seurustelun jälkeen. Odotimme kihloihin menoa kolme vuotta, jolloin asia tuntui todella merkitykselliseltä. Naimisiin olemme menossa 6 vuoden seurustelun jälkeen, mutta ei se arkeamme muuta. Miksi siis kiirehtiä, kyllä se kestää jos on kestääkseen. Onnea tulevaisuudelle :)

    • mieltä oon

      Jokaisen oma asia, mutta kun kerta kysyit niin... Mielestäni liian aikaista. Varsinkin tuossa iässä. 4 kk on hyvin lyhyt aika olla yhdessä. Ja ei riitä, että suhde on toimiva ja kaikki tuntuu menevän hyvin. Aika monessakin suhteessa tuossa vaiheessa menee hyvin... Jos ei jopa loistavasti (alkuhuuma). Tunnetko kumppanisi todella niin hyvin? Olisitko valmis menemään naimisiinkin? Mielestäni pitäisi olla, jos on valmis lupaamaan sellaista. Jos ei ole sitten tapana lupailla mitä sattuu, eikä ole niin väliks pitääkö lupauksensa tai onko edes aikomus pitää.

      Mutta jos ei suinkaan ole kyse siitä, että olette sopimassa naimisiin menosta ja esim. aiot kosia vaan haluat vaan ns. teinikihloihin niin se oletko valmis riippuu ihan siitä mitä se kihlaus sulle merkitsee. Kuinka tärkeä ja vakava juttu se on. Haluatko mennä vaan kerran elämässäsi kihloihin jne. Itse tiedät parhaiten, eikä sitä voi varsinkaan sinua tuntematon ihminen sanoa, oletko valmis vai et. Tai onko kumppanisi valmis.
      Ehkä et ole, jos sinun pitää kysellä muilta. Tai pitää kysyä muilta neuvoa kuinka puhut kihlauksesta kumppanillesi. Onko teidän suhde vielä kuitenkaan siis tarpeeksi läheinen?

      Ja yksi tärkeä kysymys minkä voit esittää itsellesi on se, miksi haluat kihloihin. Ja kannattaa myös selvittää se kumppanille ja selvittää mitä kihlaus merkitsee hänelle.

    • hereha

      4kk on aika vähän aikaa, ja ootte viel aikas nuoria... odota jonkun aikaa, ja mieti tarkkaan sitä kihlautumista.

    • kauhean järkevältä kuulosta.

      Mikä kiire teillä oikein on? Jos jo tuossa vaiheessa mietitään kihloihin menoa, niin itselleni ainakin tulee mieleen, että sillä halutaan vain näyttää, että ollaan yhdessä. Kannattaisi ainakin asua yhdessä jonkin aikaa ennen kuin kihlautuu. On erilaista seurustella (satunnaista näkemistä tmv) kuin asua saman katon alla ja pitää yllä yhteistä arkea ja parisuhdetta. Se ei ole välttämättä niin helppoa kaikille. Itse olen ollut avokkini kanssa yhdessä 1.5 v (auttu 1/2 v. yhdessä) ja ennen seurustelua tunnettu toisemme 3 v. ja edelleenkään ei olla yhdessä, eikä tässä mikään hoppu olekaan, koska ei vielä naimisiin aiota. Vasta joskus muutamien vuosien päästä. Niin ja ikää meillä on 21 v. ja 25 v.

    • jevi

      se on teidän oma asianne mitä teette ei teidän kannata muita kuunnella siinä asiassa en minä ainakaan kuuntelisi.Tehkää niin kuin oma sydän sanoo

    • hetken huumaa

      Et sinä neljässä kuukaudessa tiedä onko se hetken huumaa vai jotain muuta. Eikä se liity mitenkään ikääsi. Neljän kuukauden perusteella kun vaan ei voi edes tuntea toista kunnolla saati sitten että olisi ehtinyt oppia rakastamaan, se vie pikemminkin vuosia...

      • xxxxxxxxxxxxxxxx

        paskat muiden mielipiteistä.... itsehän sen parhaiten tietää, missä mennään! =)


      • pikkum
        xxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:

        paskat muiden mielipiteistä.... itsehän sen parhaiten tietää, missä mennään! =)

        Minäkin tiesin 18-vuotiaana 4 kuukautta seurusteltuani, että tämä on jo jotain vakaata ja arkista. Vieläpä kun oltiin seurustelua ennen tunnettu yli 4 vuotta, niin eihän sitä voinut epäilläkään. Toisen tunsi muka niin läpikotaisin.

        Mutta kappas vain, näin jälkeenpäin ajateltuna, kun suhdetta alkaa olla kolmisen vuotta takana, niin huomaa aivan selkeästi jo erottaa alkuhuuman arkisesta elämisestä. Ei siinä hattarassa aina fiksuimmillaan ollut. Onneksi emme edes ajatelleet kihlautumista silloin :) Kihlautumisen aika taitaa olla vasta muutaman vuoden päästä, jos avioliittoon ylipäänsä avoliiton sijaan päädytään.


    • on loppujen lopuksi

      aika lyhyt aika...

      Niin minäkin luulin että tunsin mun miehen jo 1v seurustelun jälkeen.
      Nyt 3,7v takana ja joskus vieläkin huomaa uusia piirteitä tuossa niin ihanassa miehessä.

      Minä olen sitä mieltä että oota vielä.
      Hiljaa hyvää tulee vai miten se nyt onkaan.

      Varsinkaan jos ette edes asu yhdessä niin ei vielä ole nähnyt kaikkea.

      Kihlaus on lupaus avioliitosta,muistathan sen.

      • !!!

        omat vanhempani menivät kihloihin 4kk tuntemisen jälkeen, ja ovat yhä yhdessä joten en väheksyisi 4kk seurustelu aikaa. Itse tiesin 3kk kohdalla että tämän miehen mä haluan naida ja häät onkin sovittu muutaman vuoden päähän.

        voitko kuvitella teidät yhdessä vielä vanhainkodissa? tunnetteko toisenne läpikohtaisin? ja ennen kaikkea rakastatko häntä ja olisitko valmis kuolemaan hänen puolestaan ja tunteeko hän samoin?

        onnea teille!


    • ...

      Kuulostaa tuo 18 ikä vähän turhan aikaiselta sitoutua naimisiinmenoon. Kihlaus on sopimus naimisiinmenosta ei mitään muuta.

    • Niin no

      4kk = hetken huuma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe