Heippa! Kuinkas paljon teillä on ollut tai on masu kasvanut rv 20 mennessä?
RV 20 -maha?
8
4582
Vastaukset
- .....
mulla ei ainakaan ollenkaan.. Joskus rv 25 alko kasvamaan..
- aikana
se tuohon pullahti. Nyt olen mahani kanssa 'jäänyt kiinni' työpaikallakin ja on kaikkien nähtävissä. Ei voi enää erehtyä...
- Tulipa myöhään!
En ole kuullutkaan, että noin myöhään masu vasta kasvaisi! Ehkä jos on luonnostaan jo pyöreämpi, niin sitä ei sitten heti huomaa. Mutta jos ajattelee, että raskausviikolla 20 lapsi on jo 20 cm pitkä ja noiden lukuisten selaamieni vauvakirjojen mukaan ainakin jo kohtukin isompi kuin käsipallo, niin hoikilla/normaalivartaloisilla jo vähän pönpöttää.
Itse olen juuri viikolla 20. Omat farkut ei enää mene jalkaan, mutta tuulihousut mahtuu. Ihanaa kun alkaa pömpöttää.:)
- raskaudessani ei
tuossa vaiheessa ollut kasvanut vielä lainkaan. Ei oikeastaan ennen kuin viimeisessä kuussa kukaan huomannut mitään, vanhat farkut jäivät pieniksi kolme viikkoa ennen synnytystä.
Toisessa alkoi näkymään vieraille noin rv 25 paikkeilla, kolmannessa noin rv 20 paikkeilla ja nyt neljännessä maha on jo valtava ja viikkoja juuri tuo 20.
Itse olen ollut aina normaalipainoinen (painoindeksi 21), joten läskin sekaan se maha ei ole voinut kadota missään raskaudessa. On vaan niin yksilökohtaista, milloin se näkyviin pömpähtää. Uskoisin, että sitä aikaisemmin, mitä useampi raskaus on takana. - pömppis
Voi teitä onnekkaita!
Mulla maha on pullahtanut jo viikolla 11. Olen hieman ylipainoinen, mutta sellainen kova pallero iski alavatsaan niin, ettei ole enään ollut puhettakaan farkkujen pidosta. Paino tosin on laskenut 2kg, mutta silti maha jatkaa kasvuaan. Kohtu on todella eteenpäin kallistunut, joten siinä ehkä piilee selitys. ja selitellä on pitänyt jo ulkopuolisillekin, joten suosiolla suuntaan ostamaan mammahousut tällä viikolla!
Onko muita kohtalontovereita? - jouluodottelija
ollut maha kasvanut juuri lainkaan, se pienikin pömpötys oli lähinnä ylävatsassa eli heti rintojen alapuolella. Masu alkoi oikeestaan tulla esiin vasta joskus rv23-24 hujakoilla ja sekin melko lievästi. Nyt oon rv34 ja kuljen edelleen samoissa vaatteissa kuin ennen raskauttakin, ainoastaan ulkotakit alkaa olee vatsan kohdalta hieman "napakoita"...vaikka kiinni menevätkin.
- Kasvava
Et taida farkkuja juuri käyttää? Heh. ;) Minulla vk 20 menossa, eikä ole mitään mahdollisuuksia, että puikat housut mahtuisivat. Äityismalleihin normihousuissakin siirryin viikko sitten. Painoa on tullut vasta 2kg, mutta se kaikki on kyllä selvästi mahassa. Kohtu tuntuu niin selvästi läpi, että ei ole pehmoa tullut. Olen aika hoikka, joten siksikin ehkä omat vaatteet ei enää mene.
Mihinköhän sinulla se lapsi mahtuu? Helpolla pääset! - Anonyymi
Kasvava kirjoitti:
Et taida farkkuja juuri käyttää? Heh. ;) Minulla vk 20 menossa, eikä ole mitään mahdollisuuksia, että puikat housut mahtuisivat. Äityismalleihin normihousuissakin siirryin viikko sitten. Painoa on tullut vasta 2kg, mutta se kaikki on kyllä selvästi mahassa. Kohtu tuntuu niin selvästi läpi, että ei ole pehmoa tullut. Olen aika hoikka, joten siksikin ehkä omat vaatteet ei enää mene.
Mihinköhän sinulla se lapsi mahtuu? Helpolla pääset!Voi Jeesus tätä teidän keskustelua 😭kasvavaa itse ensin aikuisiksi ja hommatkaa aivot ennenkuin alatte vatsojanne kasvattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64165Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952293Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61989Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38861- 47854
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186850- 34821
- 36776
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119775Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772