Hyvät akvaarioihmiset, neuvokaa aloittelijaa akvaarion perustamisessa! Perustiedot on hallinnassa, mutta lähinnä oikean kalaston valinta ei niin helppoa taida ollakaan. kirjat antavat hyvin ristiriitaista tietoa kaloista ja lajien yhteensopivuudesta, vedenkovuusvaatimuksista ym. Minulla n.100-litrainen akvaario (n.80*35*35), johon olen suunnitellut hankkivani ainakin miljoonakaloja niiden "vaatimattomuuden"vuoksi. Muita harkittuja lajeja ovat neontetrat, seeprakalat, leväbarbi tai pari,platyt, taistelukalauros ja joku monni, mutta mikä? Sopivatko nämä lajit samaan akvaarioon ja montako niitä kutakin kannattaa hankkia? Toisena vaihtoehtona olen harkinnut, että ottaisin akvaarioon vain miljoonakaloja ja jonkun levänsyöjän niiden lisäksi. Kumpi vaihtoehto parempi?
Aloittelijan akvaario
Viivi
62286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä yhdistä kovan, emäksisen veden kaloja (miljoonakalat, platyt) pehmeän & happaman veden kaloihin (tetrat). Leväbarbi, joka on parvikala, tulee aivan liian isoksi akvaarioosi, varsinkin kun se on erittäin vilkas uimari.
Mainitsemistasi vaihtoehdoista siis jälkimmäinen on parempi JOS talousvetesi on kovahkoa ja pH on vähintään 7.5. eli miljoonakaloja ja tavallinen maatiaispartamonni levänsyöjäksi. Miljoonakalat kyllä lisääntyvät nimensä mukaisesti, joten jos altaassa on paljon suojaavia kasvitiheikköjä, saatat pian huomata omistavasi miljoona miljoona miljoonakalaa ;-).
JOS taas hanastasi ryöppyää pehmeää ja hapanta vettä, voisit ottaa hyvänkokoisen parven jotain tetroja (hallitsemattomasta lisääntymisestä ei ole pelkoa, sillä ne kutevat eivätkä synnytä eläviä poikasia), sen saman partamonnin ja vielä pienen parven jotain pienehköjä monnisia eli Corydoras-suvun panssarimonneja.
Kokemuksesta voin kertoa, että pehmeän ja happaman veden muuttaminen miljoonakaloille yms. sopivaksi on helpompaa kuin kovan veden pehmentäminen tetroille, joten siinäkin tapauksessa, että talousvetesi on pehmeää, voit hankkia millikset, kun vain pidät huolen, että näkinkuorirouheella tai vastaavalla pidät veden kovana ja pH:n tarpeeksi korkeana.
Veden laadun testaamiseksi suosittelen akvaarioliikkeestä hankittavia pH- ja nitraattitestejä. Laitat siis akvaarion "kypsymään" jo ennen kaloja ja tuot sinne ensimmäiseksi sitten sen partamonnin. Kun allas on vähän jo sisäänajettu, voit testata veden (tai testauttaa liikkeessä) ja näet millaiseksi vesiarvot pytyssäsi asettuvat. Sitten vasta muita kaloja hankkimaan!
Onnea hyvälle harrastukselle!
Osallistu esim. Espoon työväenopiston akvaariokurssille! Ei maksa paljon, mutta antaa paljon.
on espooseen, muuten kiitos ideasta mutta itse asustelen itä-suomessa!
Joo ne on kyl aika innokasta porukkaa lisääntyyyn mutta voihan sitä "erikoistua" ihan vaan miljiksiin, viljellä niitä (joka on tosi helppoo),sun muuta...kaikki pitää miljoona kaloja turhina isojen ja komeiden kalojen rinnalla...mutta itse jos minulla mahdollisuus olisi ottaisin pelkkia miljiksiä....ja päri Täplä monnia....Täplikset on hyviä aloittelia kaloja nekin on kovia lisääntyyn...ja kun vähän etsiskeleen kaupoista niin eteen voi tulla vaikka kuinka kauniitä milliksiä...eikä pelkkii multicoloreita...
..sitten kannattaa alkuun hankkia tuohon akvaarioon (n100l.), ettei ne heti liikakansoita sitä? Itse ihastuin tuohon lajiin kun kaverini täytti akvaarionsa niillä, vaikkei ne isoja olekaan, niin näköä niissä kyllä riittää! Ja toisekseen näin aloittelijana ei varmasti kovin vaativilla lajeilla kannata aloittaakaan!
Kyllä ne miljoonakalatkin kuolee pois pikkuhiljaa jos vesi ei ole kovaa. Näin kävi mulla pikkulikkana kun en vesikemiasta perustanut.
Mä aloitin nyt vuosi pari sitten millisten kanssa uudelleen saamalla 2 poikasta joista ei näkynyt sukupuolta. Kasvoi tyttö ja poika. Lisäksi hankin kaupasta yhden aikuisen pojan ja siitä se lähti. Tosin mulla ei ollut muita kaloja siinä akvaariossa uhkaamassa niitä poikasia.
Hyvässä lykyssä riittää pelkkä naaras joka on jo raskaana, jos siellä akvaariossa on kalaparvi mihin millis voi liittyä. Ehkä voisit pyytää kaverilta jonkun viisi kipaletta. Jos siellä on pari naarasta ja molemmat synnyttää kerran 10 kpl niin pian siellä on jo lähemmäs 30 millistä. Jos et halua odottaa niin hanki heti isompi määrä. Minusta on kiva kun melkein kaikki on "omakasvattamia". Tuo mun naaras sai ekat poikaset suurin piirtein - ehkä vähän ennenkin kuin mä yleensä tunnistin kummasta sukupuolesta on kyse.