Ei kai tää tänne

kuulu, mutta

kun kyse on vanhimman lapseni kummista, niin jos sittenkin...

Siis lapseni kummitäti on mieheni vanhin sisar, täyttää ensi vuonna 50. Käytiin anoppilassa just nyt isäinpäivänä ja kuulin seuraavaa: tää nainen lomautetaan työstään kahdeksi kuukaudeksi ja sen takia on kuulemma niin pahuksen tiukkaa, että pitäis saada isältään avustusta, useista sadoista euroista oli kyse. Mieheni isä ei haluaisi antaa, sillä hänen mielestään tuon ikäinen ihminen pitäisi tulla jo toimeen omillaan, varsinkin kun ei tarvitse huolehtia kuin itsestään (eronnut, ainoa lapsi aikuinen ja omillaan), on itse päällikkötason virassa.

Elämäntyyli on aika rohevaa; on iso ja kallis vuokrakämppä, vaatteita ym ostetaan vaikkei olisi tarvetta tai varaakaan jne. Usein myös on ollut pikkuvippejä vailla jos jotakin yllättävää tulee (autoon remonttia ym), eli elää kaiketi kädestä suuhun, kaikki menee mikä tuleekin. No, en mene toisten tyyliä arvostelemaan, omakaan ei täydellinen ole, mutta miehestäni tuntui pahalta, että aikuinen kehtaa kerjätä vanhalta isältään, vaikka roolit pitäisi tässä vaiheessa olla toisinpäin.

Miehen vanhemmat asuvat omassa talossa syrjässä keskustassa, ovat jo iäkkäitä (pappa jo yli 80) ja maksavat mm kodinhoitajasta kerran viikossa itse, että saavat asua omassa talossaan. Ei heillä mitenkän isot eläkkeet ole, ei niistä ainakaan muille jaeltavaksi ole, sillä kyse ei ole lainasta, vaan avsutuksesta. Mekin olemme tälle kummille lainanneet eikä hän aina ole muistanut takaisin maksaa, vaikka muistutettu on.

No, ei kai täällä kukaan osaa neuvoa mitenkään. Asiahan ei edes meille kuulu oikeastaan. Mieheni neuvoi pappaa olemaan "lainaamatta", sillä vanhukset tarvisevat rahansa itse. Mutta tiedän, että he kuitenkin taas heltyvät.

3

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä

      Kyllä aikuisen täytyy pystyä huolehtimaan itsestään eikä mennä enää 50v ikäisenä vanhempiensa kukkarolle. Itse olen sitä mieltä, että itse pitäisi pystyä itsensä elättämään kotoa lähdettyään. Eri asia on, jos vanhemmat joskus omasta tahdostaan jotain antavat.

    • Ainokainen lapsonen

      Siis viiskymppinen akka ja kehtaa anella isältään elatustukea. Vakityö eikä enää elätettäviä kersoja. Sillonhan pitäs pärjätä työttömänäkin, saati sitten hyväpalkkaisessa duunissa vaikka vähäks aikaa lomautetaankin.

      Ja hitsi vie, vaikka mulla ei olis mihinkään rahaa, niin vanhemmiltani en kehtais pyydellä. Viimeks olen sieltä suunnalta ollut lainaa vailla 15 vuotta sitten, kun parikymppisenä äitiyslomalaisena yksinhuoltajana tarvin autonkorjaukseen rahaa, asuin niin syrjässä ettei ilman autoa pärjännyt. Sen lainan maksoin itse pois enkä sen koommin ole kerjäillyt. Kyllä aikuisen pitää itsensä elättää. Jos ei siihen pysty täytyy tarkistaa elämäntyyliään, mikä tuolla muijalla tuntui aika levee olevan. Sossu on oikee osoite, mutta eihän sieltä mitään saa jos tulot ja menot pitäs olla balanssissa. Sossu kun ei ymmärrä luksuskämppää, untuvatoppiksia eikä muotikledjujen tarvetta. Ei silti, itse en ole koskaan sieltä suunnalta mitään kysynyt.

      Onneks ei oo sisaruksia.

      • Nimetön

        Aikuisen on itse itsensä elätettävä. Olen nuorempi sisartani 13 v. Kun nuorena naisen a muutin kotoa pois antoi isä 400 mummonmarkkaa, että pärjään ensimmäiseen tiliin asti. Alotin vastavalmistuneena sairaanhoitjan hommat. Isosisko sensijaan käy ahkerasti vanhempien pussilla. Ainoan kerran olen lainaa pyytänyt vanhemmiltani vuonna 98. Yllätykseni oli suuri kun äitini ilmoitti, ettei sitä lainaa tarvitse sitten takaisin maksaa, isosisko kun on jatkuvasti pyytämässä milloin kymppiä tai kahta eikä ole aina takaisinkaan edes maksanut. Minä kun pidin itsestään selvänä, että itse maksan elämäni. Vanhemmat ovat aina hoitaneet siskon lapsia, kuljettaneet heita harrastuksiin ja olleet pankkina heidän talouteensa. Ja siinä perheessä liikkuu sentään raha. Siskon mies on päällikkötason hommissa ja hyvät vuosiansiot. Sisko ei vaan ole koskaan opettanut lapsilleen oikeaa rahan käyttöä ja se syö hänenkin tilipussinsa tyhjäksi ennen tiliä. Niin makaa kuin petaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      374
      2066
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1198
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1097
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      93
      976
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      132
      918
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe