Tyttäreni asuu uusperheessä, jossa hänellä on uusi äitipuoli. Äitipuoli on ihan ok, mutta äitipuolen oma äiti ei tosiaan ole. Joka kerta, kun käyn hoitamassa lastani, tämä kutsuu itseään mummiksi ja on jatkuvasti arvostelemassa sitä, miten hoidan oman lapseni asiat ja miten OLEN ne hoitanut. Ei sano suoraan mutta vihjailee todella ilkeästi. En tiedä sitten, kokeeko hän minut uhkana perheelleni tai jotakin, koska ei selvästikään pidä minusta (minä tahtoisin olla väleissä) mutta mitään ei sano koskaan suoraan. Eräskin kerta päättyi itkuun, kun hän oli kehunut oman tyttärensä maasta taivaisiin ja minua mollasi sivulauseissa.
Onneksi tytön äitipuoli tosi kiva ihminen.
Miten tähän tilanteeseen saisi helpotusta, pelkään, että myrkyttää tyttäreni mielen minua vastaan?
Ei vittuilua, pliis.
Tyttäreni mummipuoli.
2
561
Vastaukset
- saisit
tukea siltä ok äitipuolelta? Puhu hänelle tunteistasi ja halusta olla sovussa lapsen tähden. Ja lapsellahan on vain yksi oikea äiti, joten älä pelkää, lapsesi rakastaa sinua aina kun vain oman parhaasi teet. :)
- muita lapsia?
Tuli vain semmonen mieleen että jos tyttäresi on tämän uusperheen ainoa lapsi niin ehkä tämä mummipuoli kokee jotenkin itsensä ulkopuoliseksi tai vajanaiseksi tai on juurikin kateellinen koska hän oikeasti on vain mummiPUOLI ja pitää sitä jotenkin huonompana asiana kuin jos olisi "kokonainen" mummi. Sääli sinänsä koska teillä näyttää muuten tuo systeemi toimivan ihailtavan hyvin esim. sinun ja äitipuolen välillä.
Aurinkoista kevättä ja toivottavsti asiat lutviutuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972623Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726