Ultraäänikuvauksessa kävi ilmi, että sappirakkoni on paksuseinäinen ja täynnä kiviä.
Rakko aiotaan poistaa tähystämällä päivä-kirurgiassa. Siis aamulla sairaalaan ja iltapäivällä kotiin.
Onko joku kokenut vastaavan leikkauksen ?
Kokemuksia, kommentteja ?
Sappirakon poisto
8
4515
Vastaukset
- sen kokenut
Olin kyllä sairaalassa seuraavaan päivään.
Tähystyksessä tehtiin, neljä reikää eri puolille mahaa.
Vatsa oli turvoksissa ja tietysti kipeänä pari päivää, mutta sitten toipuminen oli nopeaa.
Ompeleita on syytä varoa, eikä kannata yhtään riuhtoa eikä tehdä äkkinäisiä liikkeitä, ettei satu mitään.- varaa mukaan
verkkarit tai muut löysemmät housut, koska maha on turvoksissa eikä normaalipökät oikein sitten mahdu.
- rakon poisto
minulta poistettiin päiväkirurgiassa sappirakko.
kaikki meni ihan hyvin ja pääsin iltapäivällä lähtemään kotiin -saattajan kera tietysti.
mulla oli olkapääkipu hirveää ensimmäisen viikon ja vielä toisella viikollakin vähän tuntui, joten siihen kannattaa varautua. se on aika yksilöllistä, mutta mulle tuli yllätyksenä että voi olla niin kauheaa.
nukkuminen oli vaikeaa ensimmäisen viikon ajan. varmaankin johtuen tuosta olkapääkivusta. makaamaan mennessä kipu säteili niin ettei voinut hengittää, mistä syystä ensimmäisen viikon ajan nukuin puoli-istuvassa asennossa ison tyynykasan avulla.
toivottavasti sulla helpompaa.- kipulääke
auttanut ?
- mutta kokemuksesta
kipulääke kirjoitti:
auttanut ?
tiedän ettei siihen auta kipulääkkeet! Se kipu johtuu siitä, kun leikkauksessa vatsaonteloon laitetaan jotain kaasua näkyvyyden lisäämiseksi ja se ai kaikki yleensä lähde pois. Mulla kipu kesti pari päivää, ilmavaivalääkkeet (disflatyl) auttoivat jonkinverran. Sama kipu oli myös sektion jälkeen.
- poistumista
helpottaa mm. 5-6 kertaa kerrallaan syvään hengittäminen ja selinmakuu, polvet koukussa ja selkä ylös tuettuna samalla syvään hengittäen
konttausasento, pää alhaalla alustaa vasten käsien päällä edelleen syvään hengittäen, nämä ohjeet sain itse tähystysleikkauksen yhteydessä, itse totesin että tuo tehokkaasti hengittäminen muutaman kerran kerrallaan ja sitten taukoa auttoivat parhaiten. - rakon poisto..
poistumista kirjoitti:
helpottaa mm. 5-6 kertaa kerrallaan syvään hengittäminen ja selinmakuu, polvet koukussa ja selkä ylös tuettuna samalla syvään hengittäen
konttausasento, pää alhaalla alustaa vasten käsien päällä edelleen syvään hengittäen, nämä ohjeet sain itse tähystysleikkauksen yhteydessä, itse totesin että tuo tehokkaasti hengittäminen muutaman kerran kerrallaan ja sitten taukoa auttoivat parhaiten.lääkkeet ei tosiaan auta lainkaan tuohon kipuun.
nuo ohjeet kyllä kuulostaa semmoselta että tuntuu ettei niistä olis apua ollu. ensinnäkään en voinu sillon alussa mennä lainkaan selinmakuulle: ensimmäisenä iltana yritin enkä saanut henkeä lainkaan, kipu oli niin kova että kyynelet valuen ponkaisin(=hitaasti onnistui sekin) takaisin ylös. toinen sitten että tuo syvään hengittäminenkään ei ollut mahdollista. mitä syvempään hengitti niin sitä kipeämpää kävi. josta syystä opinkin heti alussa hengittämään "pinnallisesti" eli vain lyhyitä henkäyksiä.
en kyllä oo kuullu että kovinkaan monella muulla olis tuo olkapääkipu kestänyt yli viikkoa niinkuin mulla. - CO2:a
mutta kokemuksesta kirjoitti:
tiedän ettei siihen auta kipulääkkeet! Se kipu johtuu siitä, kun leikkauksessa vatsaonteloon laitetaan jotain kaasua näkyvyyden lisäämiseksi ja se ai kaikki yleensä lähde pois. Mulla kipu kesti pari päivää, ilmavaivalääkkeet (disflatyl) auttoivat jonkinverran. Sama kipu oli myös sektion jälkeen.
Vatsaontelo täytetään leikkauksen aikana hiilidioksidilla, joka aiheuttaa ärsytystä vatsakalvolla. Lisäksi vatsaontelon paineen noustessa eri elimet reagoivat siihen (esim.pallea), tämän vuoksi esiintyy hartiakipua ja vatsan turvottelua toimenpiteen jälkeen. Hiilidioksidi poistuu vatsaontelosta suhteellisen nopeasti itsellään imeytymällä verenkiertoon ja sitä kautta hengitysteistä ulos, eli kaasua vatsaontelossa ei enää leikkauksen jälkeisinä päivinä ole, vaan oireet ovat näitä ärsytysoireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202248
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4232151Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669