7kk ikäisestä

Kuinka usein 7kk ikäisenne imevät rintaa?
Meillä syödään aamu- ja iltapuurot, päivällä vihannes-liha ym sosetta ja iltapäivällä hedelmäsose. Hieman olen antanut vettä ruokailujen yhteydessä (opettaakseni mukista juomista, kun tuttipullo ei kelpaa) ,mutta muuten juominen on rintamaitoa.
Tuntuu että tyttö olisi rinnalla ihan aina kun vaan tarjoaa. Imettämiskertoja nyt vuorokaudessa 7-10. Miten rytmitätte imettämisen ruokailujen kanssa? Ruokailun ennen vai jälkeen? Kertokaa kokemuksia kun itellä jotenkin imettämisen ja ruokailun yhteensovittaminen hakusalla...
6423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

aika vaikea sanoa mitään yleistä määrää imetyskerroille päivässä, kun jokainen lapsi imee erillä tavalla, toiset enemmän ja toiset vähemmän kerrallaan. meillä ehkä päivällä syötiin noin 7 kertaa ja yöimetykset olin jättänyt jo pois. mielestäni voit luottaa tässä asiassa lapseesi ja imettää silloin kun hän on nälkäinen!

Äänestä

Minä imetän päivällä ehkä n.5-6 kertaa.
Tarjoan rintaa aina joko ennen tai jälkeen ruoan.
Jos vauva osoittaa haluavansa imeä muulloinkin, niin annan.
Yöllä tisutellaan 1-2 kertaa.

Äänestä

päivässä 7kk vauvaa. Vaikka imetyksien määrä ei ole iso, tuntuu, että saan olla kokoajan ruokkimassa vauvaa, koska vauvalle ei kelpaa tissi ja sose samalla aterialla, tarjosin kumpaa vaan ekana. Välissä tarvii olla puolitoista tuntia. Lisäksi kiinteitä aterioita syödään viisi kpl päivässä, niin aika tiuhaan saa olla syöttämässä, että kaikki ruoat kerkii päivän aikana antamaan. Yösyötöt lopetettiin pari kk sitten.

Äänestä

Noin 10 kertaa vielä menee päivässä, 3-5 kertaa yöllä. Lisänä aamulla puuro & hedelmäsose, iltapäivällä liharuoka vihannesmössöllä & jälkiruoka ja illalla vauvajugurttia.

Veden juottamisessa isoja ongelmia, ei suostu tuttipullolle ollenkaan ja nokkamukiakin vaan puree. Sporttipullosta hörppii vähän ja lasista, mutta enemmän se on sotkemista.. Onko ideoita?

Pituus 71cm, paino 9kg.

Äänestä
  • Niin, ja rintaa haluaa joka kiinteän aterian jälkeen.

    Äänestä

  • Kuopus nyt 1v4kk ja yhä tisutellaan 2-4krt/pv ja joskus öisinkin (tosin öisin oon enemmänkin tuttina).

    Oppi juomaan nokkamukista vasta n.1-vuotiaana, tuttipulloa ei oo ikinä edes kokeiltu. Eli yksivuotiaaksi asti kaikki juoma tuli minusta.

    Vasta aivan viime aikoina on poikanen ruvennu juomaan myös kovanokkaisesta nokkamukista, tähän asti ollu käytös pehmeänokkainen (Tupperware). Kovanokkaista vain puri ja järsi.

    Esikoinen oppi tuttipullosta nokkamukiin "tuttipullon nokan" avulla. Siis tuttipullon tutin tilalle pehmeä nokka.


    Mutta ota siis rauhallisesti. Jos pieni mies ei halua/osaa juoda nokkamukista tms., niin sitten ei. Silloin tällöin (vaikka joka päiväkin) tarjoatte, kyllä se jonain kauniina päivänä alkaa pikkuhiljaa onnistua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkkkoooo kirjoitti:

Kuinka usein 7kk ikäisenne imevät rintaa?
Meillä syödään aamu- ja iltapuurot, päivällä vihannes-liha ym sosetta ja iltapäivällä hedelmäsose. Hieman olen antanut vettä ruokailujen yhteydessä (opettaakseni mukista juomista, kun tuttipullo ei kelpaa) ,mutta muuten juominen on rintamaitoa.
Tuntuu että tyttö olisi rinnalla ihan aina kun vaan tarjoaa. Imettämiskertoja nyt vuorokaudessa 7-10. Miten rytmitätte imettämisen ruokailujen kanssa? Ruokailun ennen vai jälkeen? Kertokaa kokemuksia kun itellä jotenkin imettämisen ja ruokailun yhteensovittaminen hakusalla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu