Krestin vankila

Tutustumaan

Onko kukaan lukijoista käynyt tutustumassa em. vankilaan Pietarissa? Kuulemma tehdään nykyään kiertokäyntejä. Jos vapaaehtoisesti pääsee (ja poiskin) niin vois ola käymisen arvoinen kohde.

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanechka

      Mutta kierroksen anti riippuu kuulemani mukaan todella paljon työvoroon sattuneesta oppaasta, ja vahdista joka kulkee porukan mukana sulkemassa ja aukomassa ovia.

      Meidän kierroksella oppaaksi sattui todellinen helmi, joka jaksoi pohtia yhteiskunnan tilaa ja systeemin osuutta rikollisuuteen. Vahti piti isällisesti, mutta tiukasti huolen siitä että tyhmempikin turisti tajuaa käyttäytyä vankilassa sillä tavalla kun siellä kuuluukin käyttäytyä.

      Ekskut on venäjäksi joten kieli on syytä olla hallussa jos kierroksesta meinaa saada tietoa. Toki vaan katsellakin voi jos pelkkä näkeminen jollekulle riittää...

      Meidän kokemukset löytää täältä: http://www.venajaseura.com/?sc=4904&sc2=5718&sc3=5849&sc4=5857&sa=89689 . "Pietari- Metropoli nurkan takana"- kirja antaa hyvät evästykset Krestyn ekskua varten.

      Kierroksia on käsittääkseni lauantaisin ja sunnuntaisin. Kannattaa mennä vaan aamulla paikan päälle ja lyöttäytyä mukaan porukkaan.

      Mukavaa Pietarin matkaa!

    • mene eläintarhaanmielummin

      Miksi joku hauaa mennä vankilaan kierrokselle? Ihmiset ovat eläintentavoin selin takana. Mennäänkö sinne säälimään heitä vai tosinpäin? Ja tämä krestin vankilahan ei todellakaan ole mikään "kivaa" katseltavaa..

      • suosittelen kaikille!

        Käy ihmeessä jos olet jonain sunnuntaina Pietarissa. Et unohda kokemustasi koskaan. Aion käydä pikapuoliin uudestaan. Krestyn perinteisiin voit tutustua etukäteen netissä. Osoitteet löydät googlettamalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8731
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3101
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1534
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1066
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1048
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1005
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      63
      968
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      943
    9. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      904
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    Aihe