Tänään soitin terveyskeskukseen, että oisin varannu ajan gynetutkimuksiin (pillerit oon vasta alottanu eli resepti pitäs saaha). Ekaa kertaa siis gynelle menossa. Sain kuulla, että mun omalääkäri on mies eikä naislääkärille oo mahollisuutta päästä. Mieslääkärille en ainakaan nyt ekalla gynekäynnillä haluis millään mennä. Kauhistuttaa ajatuski, että pitäs tuntemattomalle ja vielä miehelle esitellä alapäätään. Vaikka kyllä tiiän, että työtäänhän ne tekee, mutta ajatus kauhistuttaa silti! Ja paljon!
Elikkä mieslääkärille en mee. Mitäs mie sitte teen? Meenkö yksityiselle, joka maksaa ihan liikaa opiskelijalle? Lopetanko pillerit kokonaan? Vai muutanko semmoselle alueelle, jossa omalääkärinä ois nainen?
Aivan järkyttävä ahistus.
Elikkä mieslääkärille en mee. Mitäs mie sitte teen? Meenkö yksityiselle, joka maksaa ihan liikaa opiskelijalle? Lopetanko pillerit kokonaan? Vai muutanko semmoselle alueelle, jossa omalääkärinä ois nainen?
Aivan järkyttävä ahistus.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö teidän paikkakunnalla ole siis jotain ehkäisyklinikkaa tai neuvolaa. Siis omalääkärihän ei ole gynekologi. Ymmärsutköhän oikein, että olisi papasta. Luultavasti tuon lääkärin on vain tarkoitus määrätä sinulle se pilleriresepti ja papa hoidetaan jotenkin muuten.
Katseleppas vaikka kuntasi nettisivuilta onko siellä vaikkapa äitiys ja ehkäisyneuvolaa tms muuta vastaavaa.
Tai kipaise käymään koululääkärillä, joka voi varmaan antaa sinulle lähetteen muualle eteenpäin :)
E-neuvola on kyllä. Ja sieltä kävin tuon ekan 3kk jakson pillereitä hakemassa. Sieltä annettiin puh.numero terveyskeskukseen ja sanottiin, että sieltä varaa aika gynetutkimuksiin ja pillerireseptin kirjottamiseen. Täälön tapana tarkistuttaa alapää ku hakee pillerireseptiä ja varsinki jos ei oo koskaan ennen gynellä käyny. Papa varmaanki otetaan samalla, en tiiä.
Mutta pittää soittaa sinne terv.keskukseen uuemman kerran ja tingata, jos sais naislääkärille ajan. Jos ei saa, niin sitte opiskelijaterv.huollon kautta.
Minulla terveyskeskuslääkärini (mies) ei ole ollut pahemmin innostunut tutkimaan alapäätäni. Tuntui vain olevan tyytyväinen kun sanoin että on jo varattu aika omalle yksityisgynekologille. Antoi laboratoriotulokset mukaan ja sanoi että gyne saa päättää hoidoista (labroissa löydettiin solukasvua).