asunto-osakeyhtiön yhtiökokouksessa äänestettäessä.Puolisot omistavat yhdessä asunto-osakkeen ja vain toinen menee kokoukseen.
tarviiko valtakirja
toiselta aviopuolisolta
4275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kokouksessa äänestetään tulisi valtuutuksen saaneella olla valtakirja.
Toki jokainen voi puollustaa yhtiökokouksessa omaa omistusoikeuttan ja esiintyä sillä.
Eli valtakirja pitää toisella olla. As Oy lain mukaan ääni yhtiökokouksessa on jakamaton, eli vain toinen omistajista voi äänestää. Toki molemmat voivat kokouksessa olla läsnä ja molemmilla on puheoikeus, mutta äänestää voi vain toinen valtakirjan "voimalla".
minä menen asunto-osakeyhtiön yhtiökokoukseen ja omistan yhdessä aviomieheni kanssa asunto-osakkeen, otanko mukaan valtakirjan mieheltäni,siis menen yksin.Kyseessä on tärkeä asia josta äänestetään.Jos osakkeita on esim. 4000 yhteensä mieheni kanssa niin äänestänkö vain 2000 osakkeella jos ei ole valtakirjaa.
Jos menet yksin sinne kokoukseen ja haluat äänestää, niin sinulla pitää olla valtakisrja aviomieheltäsi. Et voi äänestää tuolla 2000:lla osakkeella, koska kuten aikaisemmin on sanottu, niin ääniä ei voi pilkkoa. Eli joko äänestetään koko osakemäärällä tai sitten ei äänestetä ollenkaan. Toki voitte mennä molemmat, mutta ainostaan toinen voi äänestää.