Suunnitelmissa olisi tammikuussa pakata reppu ja suunnata Malagaan espanjaa oppimaan, ja kiinnostaisi kovasti tietää millaiseen kaupunkiin olen itseäni tunkemassa.:) Mitään kokemuksia kielikursseista, tai muuten vaan Malagasta, kaikki jutut otetaan kiinnostuksella vastaan?
Vastaukset 1
Itselläni on kokemusta Malagan yliopiston kielikurssista, jolle osallistuin 4 viikon ajan klo 9-14 vuonna 2003.
Oman kokemukseni mukaan nämä kurssit saattavat sopia juuri lukionsa päättäneille, tosin epäilen niiden sopivuutta pohjoismaisille opiskelijoille ylipätään, sillä niin koulumaisia ne olivat - jos ei opetustapa ole nyt muutamassa vuodessa muuttunut.
Sisältö sinänsä oli ok. Itse olin pisimmälle ehtineiden ryhmässä.
Kuullun ymmärtämistä harjoiteltiin luokkahuoneessa, jossa kaikui tavattomasti ja tunsin itseni aivan uunoksi, vaikka olin käyttänyt espanjaa työssä vuosia.
Voit päätellä, että Malagan yliopistoa en voi suositella. Malagan kaupunki on sinänsä ihan ok ja mieluiten viettäisin aikaa siellä kuin turistialueilla. Malagan maakunnassa on useita kaupallisia kielikouluja, joista varmasti joillakin tämän palstan lukijoilla on kokemuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901389
- 47781
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66725- 88714
- 20669
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde62648Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o144646- 53618
- 51602
- 47591