Rellun sivujen mukaan tiepalvelu on enään vuodenajan ilmainen ostopäivästä alkaen. Aika reilulla kädellä huonontunut rellun palvelut. Kun ottaa huomioon, että vielä jokin aika sitten tiepalvelun sai viideksi vuodeksi ilmaiseksi.
Rellun tiepalvelu huononee...
Rellisti
51224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos olet ottanut huoltosopimuksen, ilmainen tiepalvelu jatkuu entiseen malliin.
PS. Ilman huoltosopimusta, viiden ilmaista tiepalvelua ei ole ollut ainakaan 2000-luvulla. Taidat muistella vanhoja hyviä aikoja...:)
Ainakin 2004 tuli ilman huoltosopparia 5 vuoden ilmainen tiepalvelu, 2007 alkuvuodesta kolmen vuoden. Toisaalta ainakin itsellä vakuutus korvaa käytännössä saman asian joten...
kyllä minullekin tuli yksi uusi "kultakortti" lompakkoon ja 5v ilmainen tiepalvelusopimus vuonna 2004 kun ostin mekanon ilman mitään huoltosopimuksia.
Olisikohan kyseessä se että maahantuoja vaihtuu vuodenvaihteessa ja tuo tiepalvelu olisi vielä volvo-auton vastuulla tämän vuoden loppuun?
Ainakin vulva-auto on reilun vuoden ajan tehnyt kaikkensa estääkseen rellujen myynnin ja karkottaakseen ostajakunnan muiden merkkien asiakkaaksi joten tuo kuulostaisi aika johdonmukaiselta toimelta.
Valitettavasti vain maahantuoja vaihtuu. Myynti- ja huoltoverkosto jatkaa ennallaan, tähän sakkiin kuuluu edelleen myös Bilia.
Muuttuuko siis käytännössä yhtään mikään?
Voisi olettaa että uusi maahantuoja eli tehdas itse aloittaisi ensimmäiseksi aika rajun kampanjan markkinaosuuden takaisinvaltaamiseksi.
Kun huolloista vastaa edelleen Bilia & co. lienee ainoa tapa pudottaa hinnat puoleen ja luvata asiakkaille että Suomessa merkkihuollot saa tehdä vaikka Teboilin pihalla katulampun valossa :D
No joo, Bilia & co. pitävät edelleen huolen siitä että vaihtoautoista ei makseta mitään varsinkaan jos ne ovat relluja ja tuttuun volvo-tyyliin jokainen wunderbaumkin maksaa vähintään tonnin eikä vakiovarustelussa ole mukana juuri mitään.
Maahantuoja eli tehdas voi sitten yrittää pelastaa mitä pelastettavissa on dumppaamalla pari kolme kehitysmaamallia markkinoille niin alhaiseen hintaan että kauppa lähtee taas käymään.
Onnistuihan se nissanin kanssakin. Primerasta ja Almerasta niistettiin jopa 5000-6000€ hinnasta pois ja jo alkoivat myymälän oven saranat kulua.